Ամփոփվել են «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նախաձեռնությամբ անցկացված «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի դասընթացները։ Մի քանի ամիս տևած խմբակի դասընթացներն Արմավիրի մարզի ավելի քան 100 աշակերտների հնարավորություն են տվել ծանոթանալու Հայաստանի և այլ երկրների բազմաթիվ հայտնի թանգարանների գործունեությանն ու հավաքածուներին։ Դասընթացի կարևոր նպատակներից էր ակտիվացնել պատանիների այցելությունները թանգարաններ։
Դասընթացներն անցկացրել են ՀՊՄՀ թանգարանագիտության բաժնի ուսանողները: Նրանք դպրոցականներին ծանոթացրել են նաև թանգարանային հավաքածու ստեղծելու հմտություններին, միասին կազմել ու ներկայացրել տվյալ տարածաշրջանին հատուկ թանգարանային հավաքածուներ։
«Պատանի թանգարանագետ» խմբակի դասընթացների ամփոփմանը ներկա են եղել կազմակերպիչները՝ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ֆոնդերի գծով տեղակալ, ՀՊՄՀ թանգարանագիտության, գրադարանագիտության և մատենագիտության ամբիոնի դասախոս Լիաննա Գևորգյանը, ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի առաջատար մասնագետ Սերոբ Հունանյանը, ՀՊՄՀ թանգարանի տնօրեն Ալվարդ Գրիգորյանը։ Խմբակի վերջին դասին ներկա են եղել նաև դասընթացի մասնակիցների ծնողներ։
Ալվարդ Գրիգորյանը խոսել է թանգարանագետի մասնագիտության առանձնահատկության ու գրավչության մասին, իսկ Լիաննա Գևորգյանը, աշակարտներին լսելուց հետո, ավելացրել է, որ նախաձեռնությունն առաջին անգամ էր և, բնականաբար, կարող էին լինել նաև բացթողումներ, նա վստահեցրել է, որ կազմակերպիչները հաշվի կառնեն դրանք` հետագայում շտկելու և դասընթացներն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար։ Իրենց հերթին աշակերտներից շատերն էլ նշել են, որ «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի դասընթացները ոչ միայն թանգարաններին ծանոթանալու հրաշալի առիթ էին, այլև ապագա մասնագիտության ընտրության հարցում կողմնորոշվելու հնարավորություն:
Հաշվի առնելով աշակերտների ակտիվ մասնակցությունն ու մեծ հետաքրքրությունը` կազմակերպիչները նշել են, որ մտադիր են շարունակեու դասընթացների անցկացումը։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի դասընթացների մասնակիցների համար կազմակերպել էքսկուրսիա «Գառնի», «Զվարթնոց» պատմամշակութային և «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարաններ։

ОБОБЩЕНЫ РЕЗУЛЬТАТЫ КУРСОВ КРУЖКА “ЮНОГО МУЗЕЕВЕДА”
Обобщены проведенные по инициативе ГНО “Служба охраны памятников” и Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна курсы кружка “Юного музееведа”. Проводившиеся в течение нескольких месяцев в марзе Армавир курсы дали возможность более ста учащимся познакомиться с деятельностью и коллекциями многочисленных известных музеев Армении и зарубежья. При этом одной из главных целей являлась активизация посещения музеев юношеством.
Курсы вели студенты отдела музееведения АГПУ. Они познакомили школьников с искусством создания музейных коллекций, вместе создали и представили присущие данному региону музейные коллекции.
При обобщении результатов курсов “Юного музееведа” присутствовали организаторы: зам. директора ГНО по фондовой работе, лектор кафедры музееведения, библиотековедения и библиографии АГПУ Лианна Геворгян, отдела популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей ГНО Сероб Унанян, заведующая музеем АГПУ Алвард Григорян. На последнем уроке кружка присутствовали и родители школьников.
Алвард Григорян рассказала об особенностях специальности “музеевед” и ее привлекательности, Лианна Геворгян выслушав школьников, добавила, что инициатива осуществлена впервые и, естественно, могли быть и недочеты. Она уверила присутствующих, что организаторы учтут их с целью их исправления и проведения в последующем более интересных курсов. В свою очередь многие из школьников отметили, что курсы “Юного музееведа” явились не только прекрасным поводом для знакомства с музеями, но и предоставили возможность выбора будущей профессии.
Принимая во внимание активное участие школьников и выказанный ими интерес, организаторы отметили, что намерены продолжить проведение курсов по музееведению.
По окончании встречи была достигнута договоренность об организации для участников курсов “Юного музееведа” экскурсий в историко-культурные музеи-заповедники “Гарни”, “Звартноц” и историко-археологический музей-заповедник “Мецамор”.