«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Վայոց Ձորի մարզային ծառայության և «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց- թանգարանի աշխատակիցների ջանքերով մարզի Մալիշկա համայնքի Մ.Լոմոնոսովի անվան թիվ 2 միջնակարգ դպրոցում անցկացվել է Կոմիտասին և Մեծ եղեռնի զոհ դարձած հայ մտավորականներին նվիրված հուշ-երեկո: Միջոցառումն ուղեկցվել է ցեղասպանության արհավիրքը պատկերող լուսանկարների ցուցադրությամբ, Կոմիտասի երգերի կենդանի կատարումներով, Դանիել Վարուժանի, Գրիգոր Զոհրապի, Սիամանթոյի, Ռուբեն Սևակի ստեղծագործությունների ընթերցմամբ:
Հուշ-երեկոյի ընթացքում դպրոցականներին ներկայացվել են հայ վիրժառուների կյանքին ու սխրանքներին առնչվող դրվագներ: Առանձնացնելով Կոմիտասի սան, նրա լավագույն ընկեր, կոմիտասյան երգերի մենակատար, նաև ռազմական գործիչ Վահան Տեր Առաքելյանի կյանքն ու ստեղծագործական գործունեությունը, մարտական սխրանքները՝ նշվել է, որ Վ.Տեր-Առաքելյանը պարգևատրվել է ցարական Ռուսաստանի Սուրբ Աննայի 4-րդ, 3-րդ, 2-րդ աստիճանի շքանշաններով, Սուրբ Վլադիմիրի շքանշանով և այլն:
Հուշ-երեկոյի մասնակիցներն ունկնդրել են Վահան Տեր Առաքելյանի կատարմամբ երգերի ձայնագրությունը:
Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառմանը «ՄԵԿ ԵՎ ԿԵՍ ՄԻԼԻՈՆ» գրառումով պաստառ էր փակցվել կրթօջախի դահիլճում, բեմի դիմաց տեղադրվել էր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի վառվող մոմերով մանրակերտը:
ՊՄՊ Վայոց Ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով միջոցառման մասնակիցներին, նշեց, որ Վահան Տեր Առաքելյանի խոնարհված տունը գտնվում է թիվ 2 դպրոցի հարևանությամբ, ուր ժամանակին հյուրընկալվել էր նաև Կոմիտասը: Տան ավերակների վրա գյուղացիները մատուռ են կառուցել ու խաչքար դրել: Եվ՝ ըստ նրա, մեր մեծերի հետ կապված ամեն մի մանրամասն մենք պարտավոր ենք հիշել, պահպանել ու փոխանցել մեր սերունդներին:
Միջոցառման ավարտին մասնակիցները հարգանքի տուրք են մատուցել ս. Աննա եկեղեցու բակում գտնվող ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կանգնեցրած խաչքարի մոտ:
ՊՄՊ մարզային ծառայության հետ ակտիվ համագործակցության համար Մ. Դովլաթյանը կրթօջախի տնօրինությանն է հանձնել ՊՈԱԿ-ի շնորհակալագիրը:

По инициативе сотрудников региональной службы ОИС Вайоц Дзора ГНО «Служба по охране» и историко-культурного музея-заповедника «Университет Гладзор», в средней школе № 2 имени М. В. Ломоносова общины Малышка был проведен вечер памяти, посвященный Комитасу и интеллигенции, павшей во время Геноцида армян. Мероприятие сопровождалось показом фотоснимков, запечатлевших ужасы геноцида, живым исполнением песен Комитаса, чтением произведений Варужана, Григора Зорапа, Сиаманто, Рубена Севака.
Учащимся были представлены отрывки из жизни и подвиги армянских мстителей. Была особо выделена жизнь, творческая деятельность и военные подвиги лучшего друга Комитаса, сольного исполнителя его песен, Вагана Тер-Аракеляна. Было отмечено, что он был удостоен орденов Святой Анны царской России 4-й, 3-й, 2-й степеней, ордена Святого Владимира и т.д.
Участники вечера памяти прослушали записи песен в исполнении Вагана Тер-Аракеляна.
В актовом зале школы был размещен плакат «Один и пол миллиона», посвященный 101-ой годовщине Геноцида армян, а напротив сцены был поставлен макет мемориального комплекса Цицернакаберд с горящими свечами.
Начальник региональной службы ОИС Вайоц Дзора Мелания Довлатян поблагодарила участников мероприятия и напомнила, что разрушенный дом Вагана Тер-Аракеляна находится по соседству со школой № 2, там гостил также и Комитас. На руинах дома односельчане построили часовню, поставил хачкар. Она отметила, что надо помнить, сохранять и передавать будущим поколениям каждую деталь, связанную с нашими великими предками.
В завершение, во дворе церкви Святой Анны, участники мероприятия отдали дань памяти у хачкара, посвященного жертвам Геноцида армян.
За активное сотрудничество с региональной службой М. Довлатян вручила администрации школы благодарственную грамоту ГНО.