ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ Աշտարակի Վ. Պետրոսյանի անվան միջնակարգ դպրոցում անցկացված «Արագածոտնի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանումն ու ճանաչումը» խորագրով բաց դասի ընթացքում մարզային ծառայության պետ Մանուկ Մանուկյանը և տեղակալ Տարոն Մանուկյանը կարդացել են «Արագածոտն մարզի ամրաշեները» թեմայով դասախոսություն: Այն հետաքրքիր տեղեկություններ է ներառել Աշտարակի ճանաչված հուշարձանների ՝ մասնավորապես Սուրբ Աստվածածին «Կարմրավոր» (պետ. ցուցիչ՝ 2.1.15.), «Ծիրանավոր» (պետ ցուցիչ՝ 2.1.16.), «Սպիտակավոր» (պետ. ցուցիչ՝ 2.1.19.) եկեղեցիների, «Ուլատիտիկ» (պետ. ցուցիչ՝ 2.1.1.) ամրոցի, «Դարաբավոր» քարայր-կացարանի (պետ ցուցիչ՝ 2.1.35.) վերաբերյալ:Բաց դասն ավարտվել է ակտիվ քննարկումներով: Աշակերտների հարցերը հիմնականում վերաբերել են Արագածոտնի մարզի հուշարձանների վիճակին, դրանց վերականգնմանը և ցանկություն են հայտնել իրենց հարազատ մարզի հուշարձաններին ծանոթանալ տեղում: ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուները՝ պատասխանելով աշակերտների հարցադրումներին, նշել են, որ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի իրավասության շրջանակներում է հուշարձանների պահպանությունը, ուսումնասիրությունն ու հանրահռչակումը և խոստացել են աջակցել հուշարձանների վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու հարցում:
Նույն օրը Վ. Պետրոսյանի անվան միջնակարգ դպրոցում՝ ՊՄՊ մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, բացվել է Արագածոտնի մարզի պատմամշակութային հուշարձանների մասին պատմող ավելի քան 50 լուսանկարների ցուցահանդես, որը կտևի 10 օր:

По инициативе региональной службы ОИС Арагацотна в средней школе им. В. Петросяна г. Аштарака был проведен открытый урок «Сохранение и признание историко-культурного наследия Арагацотна», на котором начальник региональной службы Манук Манукян и заместитель начальника Тарон Манукян прочитали лекцию на тему «Крепости марза Арагацотн». Была представлена интересная информация об известных памятниках Аштарака, в частности, о церквях Св. Богородицы «Кармравор» (гос. индекс 2.1.15), «Циранавор» (гос. индекс 2.1.16), «Спитакавор» (гос. индекс 2.1.19 ); о крепости «Улатитик» (гос. индекс 2.1.1); о пещере-жилище «Дарабавор» (гос. индекс 2.1.35).
Открытый урок завершился активной дискуссией. Учащихся заинтересовали вопросы, связанные с состоянием памятников марза Арагацотн и их восстановительными работами. Школьники выразили желание ознакомиться с памятниками родного края на местах. Ответственные служащие региональной службы ОИС отметили, что охрана, изучение и популяризация памятников входит в юрисдикцию ГНО «Служба по охране» и пообещали помочь в предоставлении информации о памятниках.
В тот же день, по инициативе региональной службы ОИС, в средней школе им. В. Петросяна открылась фотовыставка, представляющая около 50 фотоснимков историко-культурных памятников марза Арагацотн. Выставка продлится 10 дней.