Գեղարքունիքի մարզ,ք. Սևան, պետ. ցուցիչ` 4.4.18
Սևանավանքը գտնվում է Սևանա լճի թերակղզու վրա (հիմնադրման ժամանակ` կղզի): Համաձայն ավանդության` ժամանակակից եկեղեցին հիմնադրվել է քանդված հեթանոսական մեհյանի տեղերում և օծվել է Գրիգոր Լուսավորչի կողմից` 305 թ. (ավանդության համաձայն` Լուսավորիչը կառուցել է նաև Ս. Հարություն եկեղեցին, որն այժմ ավերված է):
Վանքը ճարտարապետական լուծումներով հիանալի ներդաշնակություն է կազմում բնության հետ և պատահական չէ, որ մասնագետների բնորոշմամբ համարվում է միջնադարյան հայ ճարտարապետության բացառիկ կառույցներից:
Այսօր կանգուն եկեղեցիներից առաջինը Առաքելոցն է (Ս. Կարապետ): Եկեղեցու պատի արձանագրությունից պարզ է դառնում, որ 874 թ. այն կառուցվել է Աշոտ Բագրատունու դուստր և Սյունիքի վաղամեռիկ իշխան Վասակի կին Մարիամի նախաձեռնությամբ, ով ուխտել էր ամուսնու հիշատակին կառուցել 30 եկեղեցի:
Ս. Կարապետն իր չափերով փոքր եկեղեցի է: Դրսից և ներսից ունի խաչաձև տեսք, պատկանում է եռաբսիդ կենտրոնագմբեթ տաճարների տիպին: Մուտքը հարավարևմտյան կողմից է` շրջապատված կամարով, իսկ հարավարևելյան կողմում պահպանվել է ավելի ուշ շրջանի մի մատուռ:
Ս. Աստվածածինը գտնվում է Առաքելոց եկեղեցուց հարավ-արևելք: Այն ևս կառուցվել է իշխանուհի Մարիամի նախաձեռնությամբ (այդ պատճառով Սևանավանքը երբեմն անվանվում է նաև «Մարիամաշեն») և Առաքելոց եկեղեցու ժամանակակիցն է: Պետք է նշենք, որ այն Առաքելոցի կրկնությունն է` ավելի մեծ չափերով: Հետագայում նրա շուրջ ավելացվել են օժանդակ նշանակության որոշ կառույցներ և հարավարևելյան կողմում՝ շինությանը կից, կառուցվել է մատուռ: Եկեղեցու արևմտյան կողմում եղել է գավիթ, որից մնացել են որոշ հետքեր, իսկ պահպանված երկու նրբակերտ փայտե սյուներն ու խոյակներն այսօր պահվում են Հայաստանի պատմության թանգարանում և Էրմիտաժում:
Վանքի երկու եկեղեցիներն էլ կառուցվել են կիսամշակ քարերով. սրբատաշ քարերն օգտագործվել են միայն առավել կարևոր մասերում: Տարածքում կան բազմաթիվ հոյակերտ խաչքարեր, ինչպես նաև` Ս. Հարություն եկեղեցու և ժամանակի տնտեսական շինությունների մնացորդներ:
Վանքը բազմիցս թալանվել և ավերվել է մոնղոլական և լենկթեմուրյան արշավանքների ժամանակ: Վերականգնումը սկսվել է 1441 թ.՝ Հայրապետական Աթոռը Էջմիածնում վերահաստատելուց հետո: Վանքը շոշափելի վնասներ է կրել նաև խորհրդային տարիներին` մարդկային և բնական գործոնների ազդեցությամբ, իսկ 1990-ական թթ. վերաբացվել է դպրանոցը` նպաստելով հոգևոր կյանքի վերածնվելուն:
Սևանավանքը հայոց աշխարհի կարևոր կրթական կենտրոններից է: 874 թ. Մաշտոց Ա. Եղիվարդեցին այստեղ հիմնել է Ս. Առաքելոց միաբանությունը և բացել դպրոց: 1445 թ. Դանիել վարդապետի ջանքերով բացվել է Սևանի վարդապետարանը, որը գործել է որպես անապատ` Բարսեղ Կեսարացու և Սարգիս Սաղմոսավանեցու կազմած համակեցության ընդհանուր կանոններով: Դասավանդման գործընթացը իրականացվել է Տաթևի համալսարանի ավանդներին համապատասխան: Այստեղ իրենց անդուլ գործունեությամբ աչքի են ընկել միջնադարյան ժամանակաշրջանի այնպիսի հայտնի հոգևոր և գիտական գործիչներ, ինչպիսիք են կաթողիկոս Հովհաննես Ե Դրասխանակերտցին, Մխիթար Սեբաստացին և այլք:

СЕВАНСКИЙ МОНАСТЫРЬ (Севанаванк)
Монастырь был основан на острове озера Севан, ныне это уже полуостров. Согласно легенде, возведенные на местах языческих святилищ церкви были освящены в 305 г. Григорием Просветителем. Согласно легенде, им же была сооружена и одна из церквей – церковь Сурб Арутюн (Св. Воскресения); ныне разрушена. Монастырь своим архитектурным решением прекрасно гармонирует с окружающей природой и недаром, по мнению специалистов, считается одним из исключительно живописно расположенных сооружений средневековой армянской архитектуры. В состав Севанского монастыря входят несколько сохранившихся церквей.
Церковь Сурб Аракелоц (Св. Апостолов) или Сурб Карапет. Согласно надписи на церковной стене, возведена в 874 г. по инициативе княгини Мариам, дочери царя Ашота Багратуни и супруги безвременно скончавшегося сюникского князя Васака, давшей обет в память супруга построить 30 церквей. Церковь Сурб Аракелоц небольшое центрально-купольное, трехапсидное, крестовое в плане сооружение. Вход юго-западный, с арочным обрамлением. Юго-восточнее церкви сохранилась часовня более позднего периода.
Церковь Сурб Аствацацин (Св. Богородицы) находится юго-восточнее церкви Сурб Аракелоц. Она также возведена княгиней Мариам. Поэтому иногда Севанский монастырь называют и Мариамашен (построенный Мариам). Церковь Аствацацин современное церкви Сурб Аракелоц сооружение и представляет собой более крупную по размерам копию последней.
Позднее вокруг церкви Сурб Аствацацин были построены различные подсобные строения, а с юго-западной стороны была пристроена часовня. С западной стороны сохранились следы пристроенного к церкви гавита-притвора. Сегодня в Музее истории Армении хранятся резные деревянные двери церкви Сурб Аракелоц и резные капители гавита.
Обе монастырские церкви возведены грубо обработанными камнями, чисто тесаные камни использованы лишь в самых главных частях.
На территории монастыря сохранилось множество прекрасных хачкаров, остатки церкви Сурб Арутюн и подсобных хозяйственных строений. Монастырь неоднократно расхищался и разрушался во время набегов монгол и Ленктимура. Монастырь начали восстанавливать после того, как в 1441 г. Эчмиадзин был заново утвержден в качестве патриаршей резиденции. Возрождению духовной жизни монастыря способствовало открытие здесь в 1990-х гг. Монастырской школы.
Севанский монастырь был одним из важных образовательных центров армянского мира. В 874 г. католикос Маштоц I Егвардци основал здесь монашество Сурб Аракелоц и открыл школу. В 1445 г. усилиями архимандрита Даниела здесь была открыта духовная семинария, которая действовала в качестве Пустыни по составленым Барсегом Кесараци и Сагисом Сагмосаванеци канонам. Учебный процесс осуществлялся согласно традициям Татевского университета. Своей неустанной деятельностью здесь выделялись такие духовные и научные деятели как католикос Ованнес V Драсханакертци, Мхитар Себастаци и др.