ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ Է ԲԱՑ ԴԱՍ ԵՎ ԷՔՍԿՈՒՐՍԻԱ
ՀՀ անկախության 25 ամյակի առթիվ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի նախաձառնությամբ բաց դաս է անցկացվել Սիսիանի ավագ դպրոցի աշակերտների համար։ «Զորաց Քարերը» և Սիսիանի տարածաշրջանի նմանատիպ հուշարձանները» թեմայով բաց դասի ընթացքում արգելոցի վարիչ Աշոտ Ավագյանը խոսել է Ույտի և Նորավանի հնավայրերի մասին, մանրամասն ներկայացրել «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցը։ Հնավայրերի միջև անցկացված զուգահեռներից բացի, Ա․ Ավագյանն անդրադարձել է դրանց ճարտարապետական առանձնահատկություններին։
Սեպտեմբերի 24-ին մեկնարկած «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում «Ժառանգություն և համայնքներ» խորագրի ներքո անցկացվել է ճանաչողական էքսկուրսիա: Սիսիան քաղաքի քույր քաղաք համարվող ֆրանսիական Մոնտելիմար քաղաքի պատվիրակության անդամները շրջել են «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային» արգելոցի տարածքում, ծանոթացել հնավայրի պատմությանը։

В историко-культурном заповеднике «Поселение»Зорац карер»» для старшеклассников старшей школы Сисиана был проведен открытый урок, посвященный 25-ой годовщине независимости РА. Во время урока на тему «Зорац карер» и подобные памятники Сисиана» заведующий заповедником Ашот Авакян говорил о древних поселениях Уйти и Норавани, а также подробно представил историко-культурный заповедник «Поселение»Зорац карер»». Проводя параллели между поселениями, А. Авакян говорил также об их архитектурных особенностях.
24 сентября, в рамках стартовавшей программы «Дни Европейского наследия», была провела обучающая экскурсия под названием «Наследие и общины». Члены французской делегации из города побратима Монтелимар совершили экскурсию в историко-культурной заповедник «Поселение»Зорац карер»» г. Сисиана и ознакомились с историей древнего поселения.