ԲԱՑ ԴԱՍ ԵՎ ԷՔՍԿՈՒՐՍԻԱ ԱՂՁՔ ՊԱՏՄԱՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ
Աղձք պատմաճարտարապետական հուշարձան համալիրը (պետ ցուցիչ` 2.8.1) կառուցվել է IV դարում և գտնվում է Արագածոտնի մարզի Աղձք գյուղում: Իր մեջ ներառում է Արշակունյաց թագավորների դամբարանը, եկեղեցի, կոթողներ, հուշասյուներին ու խաչքարերին պատկանող բեկորներ, օժանդակ և այլ կառույցների մնացորդներ: Համաձայն հինգերորդ դարի հայ պատմիչ Փավստոս Բյուզանդի վկայության ՝ 364 թ. հայ-պարսկական պատերազմի ժամանակ պարսից զորքերը՝ պետականության գաղափարը ազգային գիտակցությունից արմատախիլ անելու նպատակով, քանդում են Արշակունի թագավորների գերեզմանները և որոշում նրանց ոսկորները տեղափոխել Պարսկաստան: Սակայն հայկական զորքերը՝ սպարապետ Վասակ Մամիկոնյանի գլխավորությամբ, Արարատյան դաշտում խայտառակ պարտության են մատնում պարսկական զորքերին, առգրավում հայ թագավորների ոսկորները և վերաթաղում Աղձք բնակավայրում:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության աշխատակիցները Ագարակ համայնքի Տ. Թերլեմեզյանի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտների համար կազմակերպել էին «Ճանաչենք մեր մշակութային ժառանգությունը» խորագիրը կրող բաց դաս և էքսկուրսիա՝ Աղձք պատմաճարտարապետական հուշարձանի տարածքում:
Հուշահամալիրի տարածքը մինչև XX դարի առաջին կեսը հնագիտական պեղումների չի ենթարկվել: 1973-1975 թթ. ընթացքում կազմակերպվել են մասնակի պեղման, ամրակայման, վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքներ, իսկ 2001-2002 թթ.` բարեկարգման և չափագրման աշխատանքներ: 2015 թ. համալիրում վերսկսվել են պեղման աշխատանքները:
Հուշարձանի տարածքում այս օրերին էլ հնագետներն աշխատում են: Նրանցից Մերի Սաֆարյանը դպրոցականներին ներկայացրել է հուշարձանի պատմագրությունը, պեղումների ընթացքը, խոսել հայտնաբերված գտածոների, հուշարձանի ճարտարապետական կառուցվածքի մասին:
Հետաքրքիր մթնոլորտում անցկացված միջոցառման ընթացքում դպրոցականների ակտիվ ու բազմաբովանդակ հարցերին տրվել են սպառիչ պատասխաններ:

Построенный в IV веке историко-архитектурный комплекс Агцк (гос. индекс 2.8.1,) расположен в селе Агцк марза Арагацотн. Комплекс состоит из гробницы царей Аршакуни, церкви, обелисков, обломков колонн и хачкаров, подсобных и других помещений. Согласно с армянским историком пятого века Фавстосом Бузандом, во время армяно-персидской войны 364 года, в целях уничтожения идеи государственности в национальном сознании, персидская армия разрушила гробницы царей Аршакуни и решила перенести их останки в Персию. Тем не менее, армянские войска, во главе с командующим Васаком Мамиконяном, добились позорного поражения персидской армии в Араратской долине и вернули останки царей в поселение Агцк.
Сотрудники региональной службы ОИС Арагацотна ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» провели открытый урок на тему «Познакомимся с нашим культурным наследием» для учащихся средней школы им. Т.Терлемезяна общины Агарак марза Арагацотн, а также организовали экскурсию на территории историко-архитектурного комплекса Агцк.
Археологические раскопки на территории памятника не проводились до первой половины XX века. В 1973-1975 годах были организованы частичные раскопки, работы по реставрации, укреплению и благоустройству. В 2001-2002 годах были проведены работы по обмеру и благоустройству памятника. В 2015 году археологические раскопки были возобновлены.
На территории памятника и сегодня работают археологи. Мери Сафарян, член археологической экспедиции, представила историю памятника, рассказала о найденных артефактах и архитектурном строении памятника.
Мероприятие очень заинтересовало школьников, были даны исчерпывающие ответы на их разносторонние вопросы.