«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում իրականացվող միջոցառումները մշտապես միտված են եղել պատանիների ու երիտասարդների ազգային դաստիարակությանը, գեղագիտական ճաշակի ձևավորմանը։
Նմանատիպ միջոցառումների շարքում են բազմաթիվ բաց դասերը, Գառնի համայնքի գեղարվեստի դպրոցի սաների աշխատանքների բացօդյա ցուցահանդեսները, ծառատունկները։
Արգելոց-թանգարանի տարածքի թույլատրելի հատվածում օրերս հերթական ծառատունկն է անցկացվել։
Արգելոց-թանգարանի աշխատակիցները` Գառնիի երիտասարդական կազմակերպության անդամների հետ համատեղ, տնկել են ծիրանենիներ և բարդիներ։ Ծառատունկին զուգահեռ նրանց ներկայացվել է «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի ստեղծման պատմությունը, մանրամասն անդրադարձ է կատարվել տաճարի պատմաճարտարապետական նշանակությանը։

Мероприятия, проводимые в историко-культурном музее-заповеднике «Гарни», всегда направлены на воспитание детей и молодежи, формирование эстетического вкуса.
К таким мероприятиям относятся многочисленные открытые уроки, выставки работ воспитанников школы живописи общины Гарни, работы по озеленению.
На днях на территории музея-заповедника, допустимой для озеленения, были посажены деревья.
Сотрудники музея, вместе с членами молодежной организации Гарни, посадили абрикосовые деревья и тополя. Кроме того, молодежи была представлена история создания историко-культурного музея-заповедника «Гарни» и его историко-архитектурное значение.