«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի 2016 թ. ընթացքում կատարած աշխատանքների հաշվետվությունը ներկայացվել է ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանին:
«ՊՈԱԿ-ն իր գործունեությունն իրականացրել է չորս հիմնական ուղղություններով` պահպանություն, ուսումնասիրում, օգտագործում և հանրահռչակում: ՊՄՊ մարզային ծառայությունների, արգելոցների և արգելոց-թանգարանների աշխատակիցների ջանքերով կազմակերպվել է պետական սեփականություն հանդիսացող և օտարման ոչ ենթակա շուրջ 19. 000 անշարժ հուշարձանի պահպանություն և պետք է ասեմ, որ ոլորտում առկա են որոշակի խնդիրներ», -իր խոսքում նշեց ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Սեյրան Առաքելյանն, ավելացնելով, որ ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում այսօր առկա է 306. 000 թանգարանային առարկա:
Վերը նշված բնագավառում գործառույթներն իրականացնելիս ՊՈԱԿ-ը համագործակցում է ՏԻՄ և իրավապահ մարմինների հետ: 2016 թ. «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ահազանգերի հիման վրա 13 քրեական գործ է հարուցվել, մի մասի քննությունն ավարտվել է, կան կարճված, նաև` քննության ընթացքի մեջ գտնվող քր. գործեր:
Անդրադառնալով հուշարձանների պահպանական գոտիներին նա հավելեց, որ կազմակերպությանը տարեկան տրամադրվում է 3 պահպանական գոտու վկայագիր, առանց պահպանության պայմանակարգի /ռեժիմի/: Նրա խոսքով առկա 1898-ից 330-ի հարցը վիճարկելի է, ինչը լուրջ խնդիր է հուշարձանի տարածքում հնարավոր իրավախախտումների կանխման ու բացահայտման առումով: Անդրադարձ եղավ նաև նորահայտ ու առավել վտանգված հուշարձաններին:
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը հետաքրքրվեց ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Մեծամոր» պատմահնագիտական, «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի, «Գառնի» և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց թանգարանների գործունեությամբ, «Գոշավանք» պատմաճարտարապետական և «Դիլիջան» ժողովրդական ճարտարապետության արգելոց-թանգարանների հետագա ճակատագրով:
Նախարարին զեկուցվեց, որ «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը հարուստ ցուցադրություն ունի, սակայն, միջհամայնքային ճանապարհի բարեկարգման խնդիր կա: Ինչ վերաբերում է «Դիլիջան» ժողովրդական ճարտարապետության արգելոց-թանգարանին, ապա ցուցանմուշների մի մասը տեղափոխվել և պահպանվում է «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում:«Գոշավանքի» վերաբերյալ էլ նշվեց, որ ՊՈԱԿ-ը 2016 թ. 250 քմ հողատարածք է գնել, թանգարանի շենքի կառուցման համար: Շինարարական աշխատանքների իրականացման նպատակով` ՊՈԱԿ-ն այս տարի նախահաշվով նախատեսում է 10 մլն ՀՀ դրամ:
Ամփոփելով քննարկումը ՀՀ մշակույթի նախարարը հանձնարարեց մշակել ու լիազոր մարմնին ներկայացնել արգելոց-թանգարաններում ՀՀ և օտարերկրացի այցելուների համար նախատեսված տոմսերի միասնական արժեքի մասին առաջարկ: Կարևորելով հուշարձանների հանրահռչակումը, նախարարը խոսեց ենթակառուցվածքների զարգացման անհրաժեշտության մասին: ՀՀ մշակույթի նախարարը ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունից ակնկալեց 2017 թ. ընթացքում նախատեսած փաստացի շահույթի 5-6 {e8056ceb10a71b17f41188de28b79f10f191c155dfa2f2f07261eed1f2f6e59f} աճի փոխարեն 40 {e8056ceb10a71b17f41188de28b79f10f191c155dfa2f2f07261eed1f2f6e59f} ու զբոսաշրջիկների թվի` 50 {e8056ceb10a71b17f41188de28b79f10f191c155dfa2f2f07261eed1f2f6e59f} աճ:

МИНИСТРУ КУЛЬТУРЫ РА А. АМИРЯНУ ПРЕДСТАВЛЕН ОТЧЕТ “СЛУЖБЫ ОХРАНЫ” ГНО ЗА 2016 Г.
Министру культуры РА представлен отчет о работе проделанной сотрудниками “Службы по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” ГНО в течение 2016 г.
И.о директора ГНО Сейран Аракелян отметил: “Деятельность ГНО осуществлялась в четырех основных направлениях: охрана, исследование, использование и пропаганда памятников истории и культуры. Усилиями сотрудников областных служб ООСՊՄՊ организована охрана около 19.000 государственных не подлежащих отчуждению недвижимых памятников, следует отметить, что в данной сфере наличествуют определенные проблемы”. Он также добавил, что на сегодняшний день в фондах “Службы” хранятся 306.000 музейных предметов.
В выше указанной области ГНО, в процессе осуществления деятельности, сотрудничает с органами правопорядка ՏԻՄ. В течение 2016 г. на основании обращений ГНО было заведено 13 уголовных дел, часть их завершена, часть – прекращена, а также наличествуют дела, находящиеся в процессе рассмотрения.
Обращаясь к проблеме охранных зон памятников, он добавил, что организации ежегодно предоставляется 3 свидетельства охранных зон без договора режима охраны. По его словам, из 1898 330 были оспорены, что представляет серьезную проблему в деле предотвращения и выявления правовых нарушений на территории памятника. Он также обратился к проблеме новообнаруженных памятников особенно подвергающихся опасности.
Министр культуры РА Армен Амирян поинтересовался деятельностью филиалов ГНО: историко-археологического музея-заповедника “Мецамор”, историко-культурном заповеднике “Поселение “Зорац карер”, историко-культурных музеев-заповедников “Гарни” и “Звартноц”, дальнейшей судьбой историко-архитектурного заповедника “Гошаванк” и музея-заповедника народной архитектуры “Дилижан”.
Министру было доложено, что историко-археологический музей-заповедник “Мецамор” имеет богатую экспозицию, однако, существует проблема отсутствия межобщинных дорог. Что касается музея-заповедника народной архитектуры “Дилижан”, то часть экспонатов перенесена и хранится в историко-культурно музее-заповеднике “Звартноц”. По поводу историко-архитектурного заповедника “Гошаванк” было отмечено, что ГНО в 2016 г. для постройки здания музея был приобретен участок в 250 кв. м. В этом году на осуществление строительных работ по смете предусматривается 10 млн. драм РА.
Резюмируя обсуждение, Министр культуры РА поручил проработать и представить полномочным органам предложение о единой цене на билеты в музеи-заповедники РА для иностранных посетителей.
Придавая важное значение пропаганде памятников, министр отметил необходимость развития деятельности филиалов.