Արցախի Հանրապետությունում մեկնարկել են Ասկերանի բերդի` Ստեփանակերտ-Ասկերան ճանապարհին հարող հատվածի, վերականգնման աշխատանքները: Ծրագիրն իրականացվում է Արցախի Հանրապետության կառավարության ֆինանսավորմամբ. պետբյուջեից հատկացվել է 51 միլիոն ՀՀ դրամ:
Շինարարական աշխատանքները նախատեսված են ավարտին հասցնել ընթացիկ տարվա վերջում: «Տիգրանակերտ»-ի արգելոց տանող զբոսաշրջային երթուղու վրա գտնվող և 18-րդ դարով թվագրվող Ասկերանի բերդը զբոսաշրջիկների պակաս չի ունեցել, բայց վերականգնման աշխատանքներից հետո կմեծանա բերդի գրավչությունն ու այն զբոսաշրջիկներին կներկայանա նորովի:
Մինչև նախորդ դարասկիզբը Ասկերանի բերդն Արցախի պաշտպանական համակարգի կարևորագույն օղակներից մեկն է եղել: Արցախյան գոյամարտի տարիներին հարավահայաց աշտարակի մի մասը վնասվել, հետո` փլվել է: Աշտարակի վերին հատվածում դեռ պահպանվում են 90-ականների պատերազմի հետքերը:
Արցախի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արման Գրիգորյանի փոխանցմամբ` ներկայումս ցանկապատվել է Ասկերանի բերդի ճանապարհամերձ տարածքը, վերականգնվում են պարսպի՝ ճանապարհի հարակից հատվածները, փակվում և ամրացվում են պարսպին առկա ճեղքերը, վերականգնվում հրակնատները, որոնց հարթակն ամբողջությամբ սալիկապատվելու է:
Ծրագրի պատասխանատուները հուսով են, որ այս տարվա նախագծով կավարտվի հարավ-արևելյան պարսպի և երկու աշտարակների վերականգնումը և Ասկերանի բերդն ավելի աչքառու կդառնա:
ԱՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի խոսքով վերին հարթակի եզրով երկաթե բազրիք կլինի, նաև` երկաթե բարձր աստիճանավանդակ, աշտարակներին ևս աստիճաններ կկառուցվեն: Այս ամենը հնարավորություն կտա վերևից զմայվել հուշարձանի ողջ տեսքով:
Հ.Գ. Ասկերանի բերդը կառուցվել է միջնադարում: Այն հայտնի է նաև Մայրաբերդ անունով: Հանրապետական նշանակության հուշարձանը գտնվում է Կարկառ գետի ստորին հատվածում` Ստեփանակերտից 14 կմ դեպի արևելք: Ուսումնասիրությունները վկայում են, որ ամրոցը կառուցվել է 18-րդ դարի երկրորդ կեսին՝ խանական տիրապետության ժամանակաշրջանում: Շինարարությունն սկսվել է դարի 50-ական թվականներին և ավարտվել` 1788-89թթ.: Ասկերանի ամրոցը կազմված է երկու բաժանմունք-համալիրներից՝ ձախակողմյան՝ հյուսիսարևմտյան և աջակողմյան՝ հարավարևելյան: Ձախակողմյան համակառույցն ունի ավելի քան 140մ երկարություն, 8-9մ բարձրության ամրոցապատեր ու ավելի քան ութ աշտարակներ: Աջակողմյան գլխավոր ամրոց-համալիրը ձգվում է շուրջ 220 մ երկարությամբ: Բաղկացած է աշտարակներից, դրանք միացնող զույգ պարսպապատերից, պաշտպանական այլ շինություններից: Աշտարակների բարձրությունը 5-8 մ է: Ուշադրություն են գրավում հատկապես զույգ պարսպապատերը՝ նախատեսված զորամիավորումների աննկատ տեղաշարժի համար: Ասկերանի ամրոցն այսօր էլ չի կորցրել իր վաղեմի դերն ու նշանակությունը:

НАЧАЛИСЬ РАБОТЫ ПО ВОССТНОВЛЕНИЮ АСКЕРАНСКОЙ КРЕПОСТИ
Начались работы по восстановлению Аскеранской крепости, придорожной территории магистрали Степанакерт-Аскеран. Проект осуществляется при финансовой поддержке Правительства Республики Арцах; бюджетом выделено 51 мил. драм РА.
Предусмотрено окончить строительные работы к концу года. Дорога, ведущая к заповеднику “Тигранакерт” и Аскеранской крепости (XVIII в.), никогда не испытывала недостатка в туристах, однако после восстановительных работ увеличится привлекательность крепости и она предстанет перед ними по-новому.
До начала прошлого века Аскеранская крепость являлась одним из важных звеньев фортификационной системы Арцаха. В годы борьбы за существование Арцаха часть ориентированной на юг башни была повреждена, позднее обрушилась. На верхнем участке башни еще сохранились следы осколков от снарядов, выпущенных во время войны.
По словам начальника Управления туризма при Министерстве экономики Республики Арцах Армана Григоряна, ныне огорожена территория, прилегающая к крепости Арцах, восстанавливаются участки придорожных оборонительных стен крепости, закрываются и укрепляются трещины, восстанавливаются бойницы, поверхность вокруг которых будет полностью покрыта плитами.
Ответственные за осуществление проекта лица надеются, что по плану до конца года будут завершены реставрационные работы на юго-восточной оборонительной стене и двух башнях. И крепость станет более привлекательной.
По словам заместителя Министра экономики Республики Арцах, по краю верхней площадки будет тянуться железная балюстрада, а также высокая железная лестничная клетка, к башням пристроят лестницы. Все это позволит сверху любоваться открывающимся видом.
P.S.
Аскеранская крепость была сооружена в средние века. Она известна и под названием Майраберд. Памятник республиканского значения находится в низовьях реки Каркар, в 14 км восточнее Степанакерта. Исследования свидетельствуют, что крепость была сооружена во II пол. XVIII в. в период ханского владычества. Строительство началось в 50-х гг. XVIII в. и завершилось в 1788-1789 гг.
Аскеранская крепость состоит из двух комплексов: левосторонний – северо-западный, а правосторонний – юго-восточный. Левосторонний комплекс протяженностью более чем 140 м и укрепленными восьмью башнями оборонительными стенами высотой 8-9 м. Правосторонний, главный крепостной комплекс протяженностью почти 220 м состоит из объединенных двурядными фортификационными стенами башен высотой в 5-8 м и другими оборонительными сооружениями. Примечательны двурядные фортификационные стены, предусмотренные для неприметного передвижения войск. Аскеранская крепость и сегодня не утратила своего значения.