ԱՀԱԶԱՆԳ ԿՈՏԱՅՔԻ ՄԱՐԶԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆԻՑ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապանները, սահմանված ժամանակացույցի համաձայն, հուշարձանների տարածքներ կատարած շրջայցերի ընթացքում իրավախախտման երկու դեպք են արձանագրել: Մասնավորապես` հրազենային կրակոցի հետքեր են հայտնաբերվել Բջնի /պետ.ցուցիչ` 6.19.1/ ամրոցի 2016թ.-ին տեղադրված մետաղյա դարպասի կենտրոնական հատվածում: Կրակոցը եղել է մոտ տարածությունից:
Մեղրաձոր համայնքից 2 կմ հարավ-արևելք գտնվող Ամրոցի /պետ.ցուցիչ`6.45.1/ Ք. ա. II-I հազարամյակներով թվագրվող ենթահուշարձան դամբարանադաշտի տարածքում էլ / պետ.ցուցիչ` 6.45.1.1, «Գոգոլի քարեր» վայրում/ արձանագրվել է երկու դամբարանների բացում` ենթադրաբար գանձախուզության նպատակով: Մարզային ծառայության պատասխանատուները տեղազննություն են իրականացրել, իրավախախտման մասին ահազանգել համայնքի ղեկավարին, հենակետային ոստիկանին:
Մարզային ծառայության աշխատակիցները շրջայց են կատարել նաև Բջնիի Սբ. Գևորգ /պետ. ցուցիչ` 6.19.9/ եկեղեցու տարածք, գնահատել հուշարձանների պահպանվածության վիճակը: Պարզվել է, որ Սուրբ Գևորգ բազիլիկ եկեղեցու արևմտյան պատի շարունակական քարաթափումից վերջերս փշրվել է պատին ագուցված խաչքարը: Կառուցված լինելով կոպտատաշ քարերով և կրաշաղախով` խարխլված տանիքից թափանցող անձրևաջրերն ամբողջովին քայքայել են կառույցի հենապատերը: Հյուսիսային պատը 2/3 մասով հողի մեջ է և մշտապես խոնավ, իսկ արևելյան և արևմտյան արդեն թեքված պատերի անկյուններում առկա են մեծացող ճաքեր:

CALL FROM KOTAYK REGIONAL SERVICE
“Protection service”NCSO`s monument guards of Regional Serviceof Kotayk, according to the schedule, during their visit to the territories noted two cases of offense. In particular, the experts found traces of gunshot Bjni / 6.19.1 / castle located in the central part of the metal gate in 2016. Was shot at close range.
Meghradzor village is 2 km south-east of the Castle /head pointer`6.45.1/ C. a. II-I millennia BC tomb area is premonument/ head pointer 6.45.1.1,« Gogol stones “at / recorded two tombs open, presumably to loss of treasures. Service officials conducted an inspection in the province, the mayor called on offense, defensive policeman.
Employees of the district made a tour at St. George / head. pointer 6.19.9 / church premises to assess the state of conservation of monuments. It was found that continuous stoneings the western wall of the church basilica of St. George recently crumbling wall lined with stone cross. Built on a rough stones and mortar, with a collapsed roof penetrating rainwater completely undermine the structure of the base. 2/3 part of the northern wall of the soil is always moist and the eastern and western parts of the walls have been bent by the growing cracks.