«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի, Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի պատմության և իրավագիտության, կուլտուրայի ֆակուլտետների, համալսարանի թանգարանի նախաձեռնությամբ նշվել է Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրը։ Մի շարք միջոցառումներ են անցկացվել, որոնց ներկա են եղել ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, տնօրենի խորհրդական Վահան Հովհաննիսյանը, Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտորի գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Սրբուհի Գևորգյանը, համալսարանի թանգարանի տնօրեն Ալվարդ Գրիգորյանը, աշխատակիցներ, ուսանողներ, դպրոցականներ։
Միջոցառումը բացել է Աշոտ Փիլիպոսյանը. «Ամեն տարի ապրիլի 18-ը նշվում է որպես Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օր։ Այդ օրը եվրոպական և ասիական երկրների մի շարք թանգարաններում, արգելոց-թանգարաններում, հուշարձանների տարածքներում կազմակերպվում են տարաբեր միջոցառումներ։ Այս առումով Հայաստանն իրավամբ թանգարան է բաց երկնքի տակ, որտեղ պետության կողմից պահպանվող շուրջ 25 000 պատմամշակութային հուշարձան է գրանցված»։
Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի ղեկավարության անունից ներկաներին ողջունել է համալսարանի ռեկտորի գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Սրբուհի Գևորգյանը և նշել, որ Համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիան ժառանգության պահպանության բնագավառում անկախ Հայաստանի վավերացրած առաջին միջազգային փաստաթղթերից մեկն է:
Օրվա առիթով համալսարանի թանգարանում կազմակերպվել են ՊՈԱԿ-ի կողմից պատրաստված հայկական միջնադարյան հուշարձանների մասին պատմող և «Ձեռակերտ և անձեռակերտ հուշարձաններ» լուսապատկերային ցուցադրությունները, համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի ուսանողների նախաձեռնությամբ ստեղծված Գեղարքունիքի հուշարձանների մասին պատմող լուսապատկերային ֆիլմը։ Այնուհետև ներկաները տեղափոխվել են համալսարանի միջոցառումների դահլիճ, որտեղ տեղի է ունեցել Երևան քաղաքի թիվ 106 միջնակարգ դպրոցի աշակերտների՝ Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվան նվիրված փոքրիկ միջոցառումը, ավարտին ցուցադրվել է ՊՈԱԿ-ի աշխատակից Աշոտ Մովսեսյանի «Գլաձորի համալսարան» ֆիլմը։

По инициативе ГНО “Служба охраны памятников”, факультетов культуры, истории и юридического факультета Государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна, а также университетского музея был отмечен Международный день охраны памятников и достопримечательных мест. Был проведен ряд мероприятий, на которых присутствовали ученый секретарь ГНО, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян, советник директора ГНО Ваан Ованнисян, проректор по науке Государственного педагогического университета им. Х. Абовяна Србуи Геворгян, директор университетского музея Алвард Григорян, сотрудники, студенты и школьники.
Открывая мероприятие, А. Пилипосян сказал: “Каждый год 18 апреля отмечается как Международный день охраны памятников и достопримечательных мест. В этот день в ряде европейских и азиатских музеях, музеях-заповедниках, на территориях памятников организуются различные мероприятия. В этом смысле Армения поистине музей под открытым небом. Здесь зарегистрированы и охраняются государством около 25000 памятников истории и культуры”.
От имени руководства Государственного педагогического университета им. Х. Абовяна присутствующих приветствовала заместитель ректора по науке Србуи Геворгян. Она отметила, что Конвенция по охране всемирного наследия является одним из первых ратифицированных свободной Арменией документов. По этому случаю в университетском музее демонстрировались подготовленное сотрудниками ГНО и представляющее армянские средневековые памятники слайд-шоу “Рукотворные и нерукотворные памятники”, созданный по инициативе студентов факультета Культуры фильм, рассказывающий о памятниках Гегаркуника. Далее присутствующие вошли в актовый зал, где учащиеся Ереванской средней школы N 106 показали небольшое представление, посвященное Международному дню охраны памятников и достопримечательных мест. В заключение демонстрировался созданный сотрудником ГНО Ашотом Мовсесяном фильм “Гладзорский университет”.