Նիկոլայ Տոկարսկու անունը սերտորեն կապված է հայկական ճարտարապետության պատմության հետազոտությունների հետ, անհատ, որը մեծ ավանդ ներդրեց այդ բնագավառում։
Տոկարսկին ծնվել է 1892 թ.-ին, Պետերբուրգում։ Նրան բախտ է վիճակվել Հայաստանի հնավայրերին ծանոթանալ 1900-ականների սկզբին, երբ առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին ցարական բանակ զորակոչված Տոկարսկին հասնում է Կովկասյան ճակատ։ Դեռևս 1915 թ.-ին, որպես բուժակ աշխատելով Տայք նահանգի Իշխան գյուղում, ազատ ժամերին չափագրում և նկարում է Իշխանի տաճարը։ Մեկ տարի անց Թիֆլիսում ծանոթանում է Անիի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Նիկողայոս Մառի հետ։ Երիտասարդի նյութերին ծանոթանալով` Մառը խրախուսում է նրան և հրավիրում աշխատելու Անիի հնագիտական արշավախմբում։ Արդեն 1916թ.-ին, որպես ճարտարապետ, Տոկարսկին աշխատում է Անիում, նա զբաղվում էր քաղաքի տեղահանույթով, մի քանի հուշարձանների չափագրությամբ։ Արշավախմբի կազմում էր նաև այն տարիների դեռ երիտասարդ, բայց իրեն արդեն որպես հնագետ լավագույն կերպով դրսևորած Հովսեփ Օրբելին, ով հետագա բոլոր տարիներին մնաց Տոկարսկու լավագույն բարեկամը, ղեկավարն ու խորհրդատուն։
1923թ.-ին Տոկարսկին հետազոտության նպատակով նորից Հայաստան է գալիս, որի արդյունքը 1925 թ.-ին հրատարակվում է «Նախնական հաշվետվություն 1923 թ. աշնանը Հայաստան կատարած ուղևորության մասին» վերտառությամբ։ Այդ հաշվետվությունը, որտեղ հեղինակը նախնական հետազոտության էր ենթարկել հայկական ճարտարապետության մի քանի կարևոր հուշարձաններ (Ավանի, Պտղնիի, Բջնիի և Նորադուզի եկեղեցիները, Հայրավանքն ու Սևանավանքը), դարձավ նրա առաջին ներդրումը հայ ժողովրդի ճարտարապետական ժառանգության ուսումնասիրութան գործում։
1930-ական թթ. երկրորդ կեսին Տոկարսկին, որպես Պետական Էրմիտաժի և ԽՍՀՄ ԳԱ նյութական մշակույթի ինստիտուտի աշխատակից, մի քանի անգամ գալիս է Հայաստան։ Այստեղ ղեկավարում է Ախթալայի և Հովհաննավանքի հուշարձանների ամրակայման և նորոգման աշխատանքները։
1936 թ.-ի ամռանը Հ. Օրբելու գլխավորությամբ հնագիտական արշավախմբի կազմում նա` որպես ճարտարապետ, մասնակցում է միջնադարյան Ամբերդի հնագիտական պեղումների աշխատանքներին, կատարում ամրոցի տեղահանույթը և հուշարձանների չափագրությունը։ Ամբերդի վերաբերյալ նրա հետազոտությունը լույս է տեսնում և′ առանձին գրքով՝ Իտալիայում` հայ ճարտարապետության հուշարձաններին նվիրված մատենաշարում, և′ «Հայ ճարտարապետության պատմության էջերից» գրքում։ Հետագա տարիներին մասնակցում է նաև Դվինի և Կարմիր բլուրի պեղումներին։
1941 թ.-ին Տոկարսկին ստանձնում է Հայաստանի պատմական հուշարձանների պահպանության կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնը, որը վարում է մինչև 1945 թ.-ի ապրիլը։ Կոմիտեում աշխատելու տարիներին Տոկարսկին, ավելի մոտիկից ծանոթանալով հայ ճարտարապետության գանձերին, խորամուխ է լինում դրանց բազմակողմանի հետազոտությանը:
1945 թ.-ին նա փոխադրվում է Հայկական ԽՍՍՀ նորաստեղծ գիտությունների ակադեմիայի պատմության ինստիտուտ: Տարիների ընթացքում կատարած հետազոտությունների արդյունքները Տոկարսկին ամփոփում է «Հին Հայաստանի ճարտարապետությունը» ստվարածավալ մենագրության մեջ։
Լենինգրադ վերադառնալով` նա չի դադարում զբաղվել հայկական ճարտարապետության պատմության հարցերի ուսումնասիրությամբ։
1957-1963 թթ. նվիրյալ գիտնականը կրկին գալիս է Հայաստան։ 1963 թ.-ին 71-ամյա հասակում բարձրանում է Արագած լեռը։ Ջրվեժում և Ողջաբերդում նա համառորեն որոնում և հայտնաբերում է հայ ճարտարապետության մինչ այդ անհայտ հուշարձաններ։ Որպես այդ աշխատանքի արդյունք` լույս է տեսնում երկու մենագրություն՝ «Ջրվեժ», «Ջրվեժ և Ողջաբերդ»։ Այդ տարիներին նա կարողանում է իրականացնել վաղեմի երազանքը. նոր հետազոտությունների արդյունքներով լրացված և վերախմբագրված հրատարակել իր մենագրությունը՝ «Հայաստանի IV-XIV դդ. ճարտարապետությունը», որի համար ստանում է արվեստագիտության դոկտորի գիտական աստիճան։
Ն.Մառի հատուկ առաջադրանքով Անիի արշավախմբի վաղամեռիկ անդամներից մեկը մանրակրկիտ ուսումնասիրել էր այսպես կոչված «ստորգետնյա Անին», չափագրել և նկարագրել ժայռափոր բնակարանները, դամբարանները, եկեղեցիները, վանքերն ու այլ շինություններ։ Գիտությանն անծանոթ մնացած այդ հարուստ նյութերի մանրակրկիտ ուսումնասիրության և սեփական հիշողությունների ու ֆոտո-փաստաթղթերի օգնությամբ` Տոկարսկուն հաջողվում է Անի քաղաքի վերաբերյալ գիտական գրականությունը հարստացնել ևս մեկ ծանրակշիռ հետազոտությամբ։
Անգնահատելի է Տոկարսկու ավանդը նաև գիտական կադրերի պատրաստման գործում։
Հայ ճարտարապետության մեծ նվիրյալի վաստակը գնահատվել է ըստ արժանվույն։ 1939 թ.-ին նա պարգևատրվել է «Պատվո նշան» շքանշանով, մեդալներով, 1961 թ.-ին արժանցել է Հայկական ԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչմանը: Տոկարսկին առաջինն էր, որ 1972 թ.-ին արժանացավ Թ. Թորամանյանի անվան մրցանակի։

НИКОЛАЙ ТОКАРСКИЙ, ПЕРВЫЙ, КТО УДОСТОИЛСЯ ПРЕМИИ ИМ. ТОРОСА ТОРАМАНЯНА
Имя Николая Токарского, архитектора, историка архитектуры и арменоведа, тесно связано с историей изучения армянской архитектуры, это личность, внесшая большой вклад в данную сферу деятельности.
Николай Токарский родился в 1892 г. в Петербурге. В начале 1900-х гг., в годы Первой мировой войны, когда Н. Токарский ушел добровольцем в царскую армию и был отправлен санитаром на Кавказский фронт, он познакомился с древними поселениями Армении. Еще в 1915 г., когда их полк стоял в селе Ишхан Тайкской провинции, он в свободные часы занялся изучением храма Ишхан, обмерил его и зарисовал.
Спустя год в Тбилиси он знакомится с Николаем Марром, руководителем Анийской археологической экспедиции. Познакомившись с представленными юношей материалами, Н. Марр высоко оценил их и пригласил Н. Токарского для участия в очередной Анийской археологической экспедиции. Уже в 1916 г. в качестве архитектора Н. Токарский начинает работу в Ани. Он делает съемку местности, обмеры нескольких памятников. В составе экспедиции в эти годы работал и совсем юный, но уже проявивший себя наилучшим образом археолог Иосиф Орбели, который и в последующие годы остался другом, руководителем и советником Н. Токарского.
В 1923 г. Н. Токарский приезжает в Армению. В результате его исследований в 1925 г. выходит в свет работа “Предварительный отчет о посещении Армении осенью 1923 г.”, в которой автор подверг предварительному исследованию несколько важных памятников армянской архитектуры (храмы Аван, Птгни, Бжни и Норадуз, монастыри Айраванк, Севанаванк), и, тем самым, внес свой вклад в дело изучения архитектурного наследия армянского народа.
Во II половине 1930-х гг. Николай Токарский в качестве сотрудника Государственного Эрмитажа и Института материальной культуры АН СССР несколько раз посещает Армению и здесь руководит работой по укреплению и реставрации памятников Ахталы и Ованнаванка.
Летом 1936 г. в качестве архитектора руководимой Иосифом Орбели археологической экспедиции, участвуя в археологических раскопках, выполняет топографическую съемку местности и обмеры памятников средневекового комплекса Амберд. Его работа по исследованию памятника Амберд выходит в свет в Италии в серии, посвященной памятникам армянской архитектуры, издается и его монография “По страницам истории армянской архитектуры”. В последующие годы он также участвует в раскопках Двина и Кармир блура.
С 1941 г. по апрель 1945 г. Николай Токарский занимает пост заместителя председателя Комитета по охране исторических памятников Армении. В годы работы в Комитете, близко познакомившись с сокровищами армянской архитектуры, он глубоко и многосторонне исследует армянские памятники.
С 1945 г. он переходит на работу в новосозданный Институт истории АН Армянской ССР. Результаты многолетних исследований Н. Токарский обобщает в монографии “Архитектура Древней Армении”.
По возвращении в Ленинград он не прекращает работу по изучению истории армянской архитектуры.
В 1957-1963 гг. он вновь в Армении. В 1963 г. в 71-летнем возрасте ученый поднимается на гору Арагац. Он упорно ищет и находит неизвестные до сего памятники армянской архитектуры в Джрвеже и Вохчаберде. Результатом этой работы являются его монографии “Джрвеж” и “Джрвеж и Вохчаберд”. В эти годы ему удается осуществить старую мечту: он публикует дополненную и переработанную в результате новых исследований монографию “Архитектура Армении IV- XIVвв.”, за которую получает ученую степень доктора искусствоведения.
По поручению руководителя археологической экспедиции Н. Марра один из ее членов, безвременно скончавшийся Д. Кипшидзе, скрупулезно изучил так называемый “подземный Ани”, обмерил и описал пещерные жилища, усыпальницы, пещерные церкви, монастыри и другие сооружения. С помощью дотоле неизвестного науке богатого материала, на основании скрупулезных исследований и собственных воспоминаний, а также документальных фотоматериалов, Н. Токарскому удается обогатить научную литературу еще одним значительным исследованием.
Неоценим вклад Н. Токарского и в деле подготовки научных кадров.
В 1939 г. его вклад в дело изучения армянской архитектуры был оценен по заслугам, он был награжден орденом “Знак Почета”, медалями, в 1961 г. он удостоился почетного звания заслуженного деятеля искусств Армянской ССР.