ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆ ԻՄ ԱՉՔԵՐՈՎ․ ՇԱՐԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՄՐՑՈՒՅԹ ՏԱՎՈՒՇԻ ՄԱՐԶՈՒՄ
ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայության պետ Արկադի Դովլաթբեկյանը մարզային ծառայության անունից պատվոգրեր և շնորհակալագրեր է հանձնել Վազաշենի հիմնական դպրոցի՝ «Հուշարձանն իմ աչքերով» խորագրով շարադրության մրցույթի մասնակիցներին։
Օրեր առաջ ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայության և Վազաշենի հիմնական դպրոցի տնօրենի համատեղ նախաձեռնությամբ անցկացված «Հուշարձանն իմ աչքերով» խորագրով շարադրության մրցույթին մասնակցել են դպրոցի 5 – 7-րդ և 11- 12-րդ դասարանների տասնմեկ աշակերտներ, որոնցից երեքի շարադրությունները ճանաչվել են լավագույնը։ Հենց նրանք էլ արժանացել են մարզային ծառայության պատվոգրերին։
«Հուշարձանները տվյալ երկրի պատմական և մշակութային ժառանգության մի մասն են, դրանք ունեն և′ պատմական, և′ դաստիարակչական, և′ ճանաչողական նշանակություն։ Յուրաքանչյուր երկրի ազգային կերպարի և արժեքների մասին կարելի է պատկերացում կազմել հուշարձանների հետ ծանոթանալով»,- մեջբերումը լավագույնը ճանաչված երեք աշակերտներից մեկի՝ 9-րդ դասարանցի Լարիսա Կիրակոսյանի շարադրությունից է։
6-րդ դասարանի աշակերտուհի Հասմիկ Բախչագյուլյանը գրել է․ «Սիրտս թրթռում է հուզմունքից, արցունքներս խեղդում են կոկորդս․ ա՜խ, որքան դժվար է եղել ժողովրդիս անցած ուղին, խոնարհվում ու ծաղիկներ եմ խոնարհում ամեն մի հուշարձանին, լուռ խոսում եմ նրանց հետ ու լցվում նոր ուժով և հավատով․ մենք ուժեղ ենք ու անկոտրում»։
«Իսկ մենք՝ երիտասարդներս, կփորձենք պահել այդ թանկ հիշողությունները և կաշխատենք պահպանել այն հուշարձանները, որոնք հիմա կան և կանգուն են։ Մեր ուժերի ներածին չափով կպահպանենք դրանք և´ մարդկանցից, և´ բնությունից, և´ թշնամուց»,- հայրենի հուշարձանների նկատմամբ սերն այսպես է արտահայտել 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Շուշան Շախբաթյանը։
Վազաշենի հիմնական դպրոցի տնօրեն Սարգիս Խաչատրյանի կարծիքով նմանօրինակ նախաձեռնությունները նպաստում են մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակությանը, հայրենի հուշարձանները ճանաչելուն և հոգատարություն սերմանում պատմամշակութային հուշարձանների նկատմամբ։

ТАВУШ. СОЧИНЕНИЕ НА ТЕМУ “ПАМЯТНИК МОИМИ ГЛАЗАМИ”
Начальник службы ИКО марза Тавуш Аркадий Довлатбекян от имени областной службы охраны памятников вручил почетные грамоты и благодарности учащимся базовой школы Вагашена, участвующим в написании конкурсного сочинения на тему “Памятники моими глазами”.
На днях по совместной инициативе службы ИКО марза Тавуш и директора базовой школы Вагашена в написании конкурсного сочинения на тему “Памятники моими глазами” приняли участие одиннадцать школьников 5-7 и 11-12 классов. Три сочинения были признаны лучшими и удостоились почетных наград областной службы охраны памятников.
“Памятники – часть исторического и культурного наследия страны, они наделены воспитательными и познавательными функциями. Знакомство с памятниками какой-либо страны позволяет создать представление о ее национальном облике” – это цитата из сочинения девятиклассницы Ларисы Киракосян.
А шестиклассница Асмик Бахчагюлян написала: “Сердце трепещет от волнения, душат слезы, ах, насколько была трудна дорога, которой прошел мой народ, преклоняюсь и возлагаю цветы перед каждым памятником, молча разговариваю с ним, наполняюсь новыми силами и верой: мы сильны и несгибаемы”.
“А мы, молодежь, постараемся сохранить дорогие воспоминания и дошедшие до нас памятники. По мере наших сил охраним их от людей, природы и врагов”, – так высказала свое отношение к памятникам двенадцатиклассница Шушан Шахбатян.
По мнению директора базовой школы Вагашена Саргиса Хачатряна подобные инициативы способствуют воспитанию юного поколения в духе армянства, познанию отечественных памятников и чувства заботы по отношению к историко-культурным памятникам.