ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, «Ճանաչենք մեր մշակութային ժառանգությունը» խորագրով կրթական ծրագրի շրջանակում, Վանաձորի Սոս Նալղռանյանի անվան թիվ 13 ավագ դպրոցում անցկացվել է միջոցառում։
Նախ մարզային ծառայության գիտաշխատող Հրաչիկ Մարուքյանն անցկացրել է բաց դաս, որի ընթացքում ներկայացրել է մարզի պատմամշակութային ժառանգությունը, անդրադարձել հուշարձանների պատմական նշանակությանը, կարևորել դրանց պահպանության խնդիրները։ Հ․ Մարուքյանն ընդգծել է յուրաքանչյուրի մասնակցության կարևորությունն այդ գործում։
Այնուհետև երկու թիմերի բաժանված աշակերտների միջև անցկացվել է վիկտորինա-մրցույթ, որի ընթացքում հնչած հարցերը վերաբերել են հուշարձանների հետ կապված պատմական տարբեր անցուդարձերին, աշխարհագրական առանձնահատկություններին։ Երկու թիմերն էլ աչքի են ընկել մեծ ակտիվությամբ։
Միջոցառումն ամբողջացել է հուշարձանների վերաբերյալ տարբեր ավանդազրույցներով, ապա` եզրափակվել հարց ու պատասխանով։
Դպրոցի մանկավարժները մարզային ծառայության աշխատակիցներին առաջարկել են նմանօրինակ հանդիպումները դարձնել ավանդական։

По инициативе региональной службы ОИС Лори, в рамках образовательной программы под названием «Познаем наше культурное наследие», в старшей школе №3 имени Соса Налграняна г. Ванадзор было проведено мероприятие.
Сперва, научный сотрудник региональной службы ОИС Грачик Марукян провел открытый урок, в течение которого представил историко-культурное наследие региона, рассказал об историческом значении памятников и обратился к вопросам их охраны. Г. Марукян отметил важность участия каждого в этом деле.
Позднее, среди учеников, поделенных на две группы, был проведен конкурс-викторина, в ходе которого были заданы вопросы относительно различных исторических событий, связанных с памятниками, и географических особенностей. Обе команды выделились большой активностью.
Мероприятие было дополнено различными легендами о памятниках, а затем завершено серией вопросов-ответов.