ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՐՈՒՍՏ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԻՑ ՄԻՆՉԵՎ ԵՐՋԱՆԻԿ ՊԱՊԻԿ
Կան  մարդիկ, որոնց ներկայությունն այս կամ այն ոլորտում արդեն կարևոր է ոչ միայն պրոֆեսիոնալ լինելու կամ տարիների փորձի, այլ ուղղակի մարդկային տեսակի պատճառով։Մի տեսակ, որ հատուկ է միայն հատուկ մարդկանց, նրանք այդպիսին են ու վերջ։ Սիրում են իրենց գործն այնպես, որ կարող են ներդնել ոչ միայն մասնագիտական  ունակություններ, այլև նվիրվել ամբողջ հոգով՝ անկախ այն բանից դա մանկավարժի աշխատանք է, շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի, թե հուշարձանի պահապանի։
Խոսքը մի մարդու մասին է, ով իր աշխատանքային կենսագրությունն սկսել է կերտել շատ երիտասարդ հասակից։ Այսօր արդեն 75-ամյա մեր զրուցակիցը ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության պետն է, բայց մինչև հուշարձանների պահպանության ոլորտում նրա աշխատանքին անդրադառնալը, հետ շրջենք պատմության անիվն ու հասնենք 1966 թ.-ը։
Հենց 1966 թ․ է Վրեժ Հաջյանն ավարտում Խ.Աբովյանի անվան Պետական  մանկավարժական ինստիտուտի (այժմյան ՀՊՄՀ ) պատմության  ֆակուլտետը, այնուհետև` գործուղվում Սպիտակ քաղաք և աշխատում երկրորդ միջնակարգ դպրոցում  որպես ուսուցիչ։ 1968թ.-ին նշանակվում է կոմերիտմիության շրջանային կոմիտեի երկրորդ քարտուղար, մի քանի ամիս անց հեռանկարներ ունեցող ակտիվ երիտասարդն անմիջապես նկատվում է, սակայն կոմերիտմիության կեղծ կարգախոսներն ու սկզբունքները հիասթափեցնում են երիտասարդ Հաջյանին և,  հակառակ  կուսակցության շրջկոմի առաջին քարտուղարի զարմանքին ու հորդորներին, նա հրաժարվում է այդ աշխատանքից ու վերադառնում մանկավարժական գործունեությանը։ Որպես տնօրեն աշխատանքի է անցնում Սպիտակի երեկոյան դպրոցում։
1971-1973 թթ. նշանակվում է Լուսավորության աշխատողների շրջկոմի նախագահ: 1973-ին նշանակվում է Սպիտակի շրջանի ժողովրդական կրթության բաժնի վարիչ, 1978 թ.-ին տեղափոխվում է կոմունիստական կուսակցության Սպիտակի շրջկոմ՝ որպես կուսակցական կազմակերպչական բաժնի վարիչ։ 1985 թ․-ին նշանակվում է Ժողովրդական վերահսկողության Սպիտակի շրջանային կոմիտեի նախագահ։ 1987 թ.-ին ընտրվում է Սպիտակի շրջխորհրդի գործկոմի նախագահ և աշխատում մինչև 1991թ.-ը։  Հենց այս ժամանակահատվածում է, որ նրա կյանքում ճակատագրական շրջադարձեր են տեղի ունենում։ 1988 թ.-ի ավերիչ երկրաշարժը դառնում է նրա կյանքի ամենաողբերգական էջը. կորցնում է կնոջը, եղբայրներին։ Անձնական վիշտը ծանր էր, սակայն գործկոմի նախագահի ուսերին ամողջ Սպիտակի բնակչության անդառնալի կորուստները սփոփելն ու կյանքի բնականոն ընթացքին վերադարձնելու պատասխանատվությունն էր։
1988-ին  Վ․ Հաջյանը գլխավորում էր Ադրբեջանի հայ փախստականներին հայրենիքում հաստատվելու աշխատանքները կազմակերպող տեղական հանձնաժողովը և երկրաշարժից րոպեներ առաջ ավարտված հերթական նիստից հետո չի էլ հասցնում դուրս գալ աշխատավայրից ու ինքն էլ մյուսների հետ մնում է փլատակների տակ։ Երեք ժամ անց նրանց հանում են, բարեբախտաբար լուրջ վնասվածքներ չի ունենում։ Կնոջը հուղարկավորելուց որոշ ժամանակ հետո գործկոմի նախագահին առաջարկում են Սպիտակից  տեղափոխվել, բայց չի համաձայնվում։ «Կնոջս ու հարազատներիս կորստի վիշտը ատամներով սեղմած աշխատել եմ, մարդկանց պետք էր վերադարձնել ապրելու տարրական պայմաններն ու օգնել ոտքի կանգնել, ինչպես թողնեի Սիպտակը․․․»,-մի պահ լռելուց հետո ասում է Հաջյանը։
Առանց մայրական խնամքի մնացած երեխաներին հանձնում է տատիկի ու պապիկի հոգածությանը ու շարունակում աշխատել Սպիտակում։ Հաջյանի խոսքով տիտանական աշխատանք է կատարվում՝ մարդկանց կենցաղային ամենատարրական պայմաններով ապահովելուց մինչև ավերված գյուղեր ու տներ կառուցելը։ Կարճ ժամանակահատվածում հաջողվում է մի քանի գյուղերի բնակիչների վերադարձնել իրենց տները՝ բնակավայրերն ապահովելով ենթակառուցվածքներով, գյուղտեխնիկայով։ Դրանից հետո է միայն թողնում գործկոմի նախագահի աշխատանքը։
Մեկ տարի անգործ մնալուց հետո` 1992թ.-ին նշանակվում է  Հայէկոնոմ բանկի Սպիտակի մասնաճյուղի կառավարիչ։ Հինգ տարի անց թողնում է բոլոր բարձր ու պատասխանատու պաշտոնները և մինչև 2001 թ․ զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ։
2001թ.-ից էլ սկսվում է Վրեժ Հաջյանի նվիրական աշխատանքը հուշարձանների պահպանության ոլորտում։  Նա նշանակվում է ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության պետի տեղակալ և աշխատում մինչև 2009 թ.-ը։ 2009 -ին բնակության է տեղափոխվում Երևան։ 2013թ.-ից աշխատանքի է անցնում Երևանի մարզային ծառայությունում` նախ որպես պահապան, ապա` 2017 թ.-ին, մարզային ծառայության պետ։
«Ինձ որ նշանակում էին գործկոմի նախագահ, հրավիրեցին Կարեն Դեմիրճյանի  և կենտկոմի երկրորդ քարտուղար Պավել Անիսիմովի մոտ՝ հարցազրույցի․ պարտադիր պայման էր՝ պետք է վերադասը անձամբ հավանություն տար նման բարձր պաշտոնի թեկնածուներին»,- հիշում է Վ․ Հաջյանը,- «Այդ կարգի մարդկանց առանց նրանց իմացության ու հավանության չէին նշանակում։ Ինձ հետ մոտ մեկ ժամ զրուցեցին: Կ․ Դեմիրճյանը երկար նայեց իմ անձնական թերթիկը, զբաղեցրած պաշտոնների ցանկին ծանոթանալուց հետո ասաց, որ ամեն ինչ պարզ է․․․ Չնայած  ավանդույթ էր, որ գյուղական շրջաններում գյուղմասնագետ պետք է նշանակվեր, բայց ինձ ասաց, որ հանգիստ կարող եմ աշխատել։ Անիսիմովն էլ կարծիք հայտնեց, թե վերլուծական միտք ունեցող մարդ է, կաշխատի։ Կենտկոմի կուսակցական կազմակերպչական բաժնի վարիչը, ով ինձ ներկայացրել էր Դեմիրճյանին և Անիսիմովին, դուս գալուց հետո ոգևորված գրկեց ինձ ու ասաց, որ փայլուն անցավ հարցազրույցը: Ես միևնույն է չէի հասկանում, թե ինչ էր կատարվում, այնքան հուզված էի»։
Թվում էր, թե Կարեն Դեմիրճյանի հավանությամբ աշխատանքի անցած երիտասարդի փայլուն ապագան պարզորոշ էր, սակայն միշտ չէ, որ ամեն բան հարթ է լինում։ Արդեն փոխված շրջկոմի առաջին քարտուղարը գործադիր կոմիտեի բաժինների հետ  ծանոթանալու ընթացքում  թերահավատությամբ է վերաբերվում ժողովրդական կրթության 31 տարեկան բաժնի վարիչին, գործը հասնում է մինչև երիտասարդ Հաջյանի ազատման դիմում գրելուն, որը սակայն չի ընդունվում և նա շարունակում է աշխատել, ավելին՝ դառնում առաջին քարտուղարի կողմից գնահատված աշխատակիցներից մեկը: Տարիների հեռվից այսօր արդեն Հաջյանը ժպիտով է հիշում այդ օրերը։ Նա խոստովանում է, որ հինգը տարվա ժողովրդական կրթության բաժնի վարիչի աշխատանքը բոլոր պաշտոններից հոգեհարազատ  է եղել: «Ջահել էինք, լավ էինք աշխատում»,-կատակում է Վ․ Հաջյանը։ Թեև նրան ճանաչողները վստահ կարող են ասել, որ այսօր էլ 75 – ամյա Վրեժ Հաջյանն աշխատում է ոչ պակաս եռանդով ու պրոֆեսիոնալիզմով։
Հետաքրքիր է, թե ինչ կասեր Կ․ Դեմիրճյանը, եթե  տեսներ Վ․ Հաջյանի անձնական թերթիկը տարիներ հետո, որտեղ զարմացնում է պատմաբանի ոչ միայն  բարձր պաշտոնների թիվը, այլև դրանց և ոլորտների բազմազանությունը՝ ուսուցչից մինչև գործկոմի նախագահ, ժողովրդական կրթության բաժնի վարիչից մինչև բանկի կառավարիչ ու հուշարձանների պահապան, ի վերջո`ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության պետ։ «Ընդ որում երբեմն այնպես էր ստացվում, որ ես տանը նստած մեկ էլ ինձ կանչում էին ու ասում, թե տեղափոխվում եմ այլ աշխատանքի՝ ամեն անգամ ավելի պատասխանատու գործի․․․»,-հիշում է Վ․ Հաջյանը։
Այս բոլոր տարիների, աշխատանքային հարուստ կենսագրության լավագույն ձեռքբերումը նա համարում է գնահատված լինելը։ Քանի որ իրեն ավելի հոգեհարազատ է մշակույթի ոլորտը, հուշարձանների պահպանության գործին սիրով է զինվորագրվել, հատկապես, որ հնագետ ընկերներից մշտապես տեղեկացել է այս կամ այն հուշարձանի հնագիտական, պատմական ու մշակութային նշանակության մասին։
Վ․ Հաջյանն այն բացառիկ մասնագետներից է, ով հրաշալի գիտի Երևանի բոլոր հուշարձանները, մեկ առ մեկ, գիտի դրանց պատմական ու մշակութային արժեքը, բոլոր խնդիրները, պատրաստ է անգամ դրանց լուծման մեխանիզմներն առաջարկել։  Ցավով նշում է, որ Երևանի բազմաթիվ  հին հուշարձանների  մասին  ցավոք  քչերը գիտեն և, չհեռանալով այն տարածքից, որտեղ զրույցն էր ընթանում, մատնանշում է Ավան վարչական շրջանում գտնվող մի քանի հուշարձաններ․ «Օրինակ 7-րդ դարով թվագրվող այս հոյակերտ հուշարձանը (նկատի ունի Սբ. Աստվածածինը (Կաթողիկե, Ծիրանավոր), որը շատերին գուցե ընդամենը կիսավեր համալիր է հիշեցում կամ նրանից քիչ հեռու գտնվող 7-13-րդ դարերի Սբ. Հովհաննեսն ու Սբ․ Աստվածածինը, կամ մ․թ․ա․ 10-5-րդ դարերով թվագրվող «Ծիծեռնակաբերդ» հուշարձանը, մ․թ․ա․ երրորդ- երկրորդ հազարամյակներով թվագրվող  դամբարանադաշտերը, քանի՞ երևանցի գիտի դրանց մասին, մասնագետներից  բացի․․․ցավոք քչերը»,-ափսոսանքով ասում է Հաջյանը։
ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության պետին այսօր ավելի շատ մտահոգում է մեր պատմամշակութային անգին գոհարները պահպանելն ու դրանք սերունդներին անխաթար փոխանցելը։ Զրույցի ավարտին, գրեթե շշուկով (կարծես չի ուզում բարձրաձայնել դեռ խմորվող գաղափարի մասին), անկեղծանում է, որ մտադիր է հետագայում, հրատարակելու նպատակով, դասակարգել Երևանի  հուշարձանները՝ մինչքրիստոնեական ժամանակաշրջանի, վաղ, միջին և ուշ միջնադարի, ապա` անդրադառնալ նաև նոր շրջանի հուշարձաններին։
Զրույցի վերջում ընտանիքի մասին հարցից մի տեսակ լուսավոր ժպիտ փայլեց նրա դեմքին. «Ես չորս երեխա ու ինը թոռնիկ ունեմ, ովքեր այս կյանքում իմ ամենամեծ հարստությունն են»,-այսպես էլ ավարտվեց իր գործի իսկական նվիրյալի և երջանիկ պապիկի հետ զրույցը։

ОТ БОГАТОЙ КАРЬЕРЫ ДО СЧАСТЛИВОГО ДЕДА
Есть люди, присутствие которых в той или иной сфере уже важно не только из-за профессионализма или многолетнего опыта, но и просто из-за человеческих качеств. Это тип личности, который свойственен только особенным людям, они такие и все. Такие люди любят свою работу так, что могут вложить в нее не только профессиональные навыки, но и всем сердцем посвятить себя ей, независимо от того, является ли это работой педагога, председателем Исполнительного комитета (далее Исполком) районного Совета, или хранителя памятников.
Речь идет о человеке, который начал строить свою карьеру в очень раннем возрасте. Сегодня, уже 75-летний, наш собеседник – начальник региональной службы ОИС Еревана, но прежде чем коснуться его работы в сфере охраны памятников повернем вспять колесо истории и дойдем до 1966 г.
Именно в 1966 г. Вреж Аджян окончил факультет истории Армянского государственного педагогического института имени Х.Абовяна (ныне АГПУ). Затем его отправили в служебную командировку в город Спитак, где он работал во второй средней школе учителем. В 1968 г. Аджян был назначен вторым секретарем районного комитета комсомола. Спустя несколько месяцев, активный перспективный юноша сразу выделился, но лживые лозунги и принципы комсомола разочаровали молодого Аджяна и, несмотря на удивление и наставления первого секретаря райкома партии, он отказывается от этой работы и возвращается к педагогической деятельности. Он также работал в качестве директора в вечерней школе Спитака.
В 1971-1973 гг. Аджян был председателем районного комитета работников просвещения, а с 1973 г. занял должность начальника отдела народного образования Спитакского района. В 1978 г. его перевели в Спитакский районный комитет Коммунистической партии в качестве руководителя партийного организационного отдела, а в 1985 г. занял дольность председателя Спитакского районного комитета народного контроля. В 1987 г. Аджян был избран председателем Исполкома районного совета Спитака и проработал до 1991 г.  Именно в этот период времени в его жизни произошли судьбоносные повороты. Разрушительное землетрясение 1988 года стало самой трагической страницей его жизни: он потерял жену и братьев. Личное горе было тяжелым, но на плечах председателя Исполкома лежала ответственность за облегчение безвозвратных потерь всего населения Спитака и возвращение их в обыденный ход жизни.
В 1988 г. Аджян возглавил местный комитет, работа которого была направлена на то, чтобы помочь армянским беженцам утвердиться на родине. После очередного собрания, закончившегося за несколько минут до землетрясения, он не успевает выйти из рабочего места и вместе со всеми остается под развалинами. Лишь спустя три часа их вывели. К счастью, у него не было серьезных повреждений. Спустя некоторое время после похорон жены, ему предложили переехать из Спитака, однако он не согласился. «Зажав зубами горе потери жены и родных я продолжал работать, ведь необходимо было вернуть людей к элементарным условиям жизни и помочь им встать на ноги. Как я мог оставить Спитак…!?»,- сказал Аджян после минутного молчания.
Детей, оставшихся без материнской заботы, он отдал на попечение бабушки и дедушки и продолжил работать в Спитаке. По словам Аджяна, была проделана титаническая работа: от  обеспечения людей самыми элементарными бытовыми условиями до строительства разрушенных деревень и домов. За короткий период времени удается вернуть в свои дома жителей нескольких деревень, обеспечив поселения инфраструктурой и сельскохозяйственной техникой. И только после этого, он оставил должность председателя Исполкома.
Спустя год, в 1992 г., Аджян был назначен директором Спитакского филиала «Армэкономбанк»-а. Спустя пять лет, он оставил все высокие и ответственные должности и, вплоть до 2001 г., занимался сельским хозяйством.
Именно с 2001 г. начинается сокровенная работа Врежа Аджяна в сфере охраны памятников.   Он был назначен заместителем начальника региональной службы ОИС Лори и проработал до 2009 г. В 2009 году переехал жить в Ереван. С 2013 г. начал работать в региональной службе ОИС Еревана: сначала в качестве хранителя памятников, а затем, в 2017 г., в должности начальника региональной службы.
«Когда меня собирались назначить председателем Исполкома, то пригласили на собеседование к Карену Демирчяну и второму секретарю Центрального комитета (далее ЦК) Павлу Анисимову: это было обязательным условием, так как вышестоящий начальник должен был лично одобрить кандидатов на такую высокую должность»,-вспоминает В․ Аджян,- «Такого рода людей без их ведома и одобрения не назначали. Мы беседовали около часа. K. Демирчян долго смотрел на мою автобиографическую справку, и после ознакомления со списком должностей, которые я занимал сказал, что все ясно… Несмотря на то, что по традиции в сельских районах должен быть назначен специалист по сельскому хозяйству, но сказал мне, что я могу спокойно работать. Анисимов также высказал мнение, что у меня аналитический склад ума, смогу работать. Начальник партийного организационного отдела ЦК, который представил меня Демирчяну и Анисимову, после того, как мы вышли из кабинета взволнованно обнял меня и сказал, что собеседование прошло блестяще. Я все равно не понимал что происходит, так как был очень взволнован».
Казалось, что блестящее будущее молодого человека, получившего работу с одобрением Карена Демирчяна было ясным, однако не всегда все идет гладко. Уже сменившийся первый секретарь районного комитета при знакомстве с отделами Исполнительного комитета скептически относится к 31-летнему начальнику отдела народного образования и дело доходит до написания молодым Аджяном заявления об уходе, которое, однако, не было принято и он продолжил работать. Кроме того, он стал одним из сотрудников, которых очень ценил первый секретарь. Сегодня, спустя годы, Аджян вспоминает те дни с улыбкой. Он признается, что пятилетняя работа на должности начальника отдела народного образования была самой близкой для него. «Мы были молодые, работали хорошо»,-шутит В․ Аджян. Хоть все кто его знает, могут с уверенностью сказать, что и сегодня 75-летний Вреж Аджян работает с не меньшей энергией и профессионализмом.
Интересно, что бы сказал К․ Демирчян, если бы увидел автобиографическую справку В․ Аджяна спустя несколько лет, где поражает не только количество высоких должностей, которые занимал историк, но и разнообразие сфер: от учителя до председателя Исполкома, от начальника отдела народного образования до директора банка, хранителя памятников, и наконец начальника региональной службы ОИС Еревана. «К тому же, иногда получалось так, что я сидел дома и меня вдруг вызывали и говорили, что меня переводят на другую работу, каждый раз на более ответственную․․․»,-вспоминает В․ Аджян.
За все эти годы, лучшим достижением в своей богатой карьере он считает то, что его труд ценят. Так как Аджяну больше близка сфера культуры, то к делу охраны памятников он присоединился с любовью, тем более, что от своих друзей-археологов постоянно узнавал об археологическом, историческом и культурном значении того или иного памятника.
В․ Аджян является одним из редких специалистов, кто прекрасно знает все памятники Еревана. Он знает историческое и культурное значение каждого из них, связанные с ними проблемы и даже готов предложить механизмы их решения. Он с сожалением отметил, что мало кто знает о многочисленных  старых памятниках Еревана  и, не покидая место где проходила наша беседа, он указал на несколько памятников, находящихся в административном районе Аван: «К примеру, этот величественный памятник VII века (имеет ввиду церковь Сурб Аствацацин (Катогике, Циранавор)), который, может быть, многим напоминает просто полуразрушенный комплекс. Ну или расположенные неподалеку от него церкви Сурб Ованес и Сурб Аствацацин VII-XIII вв., памятник «Цицернакаберд» X-V вв. до н. э. и захоронения, относящиеся к III-II тысячелетиям до н. э. Помимо специалистов, сколько ереванцев знают о них? ․․․ к сожалению, не многие»,- с сожалением отметил Аджян.
Сегодня начальник региональной службы ОИС Еревана больше озабочен вопросом сохранения наших бесценных историко-культурных сокровищ и передачи их последующим поколениям в нетронутом виде. В конце разговора, почти шепотом (кажется, он не хотел вслух говорить об еще обдумываемой идее), признается, что планирует в будущем, для публикации, классифицировать памятники Еревана: сначала дохристианской эпохи, раннего, среднего и позднего средневековья, а затем также коснуться памятников новой эры.
К концу беседы, после того как прозвучал вопрос о семье, на его лице появилась светлая улыбка: «У меня есть четверо детей и девять внуков, которые являются моим самым большим богатством в этой жизни»,- вот так и закончилась наша беседа с настоящим приверженцем своего дела и счастливым дедушкой.