ՇՈՒՇԻՈՒՄ ՉՈՐՍ ԹԱՆԳԱՐԱՆ Է ԳՈՐԾՈՒՄ. ԿԵՐՊԱՐՎԵՍՏԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԸ 630 ՑՈՒՑԱՆՄՈՒՇ ՈՒՆԻ
Պատմական Շուշի քաղաքում, պատերազմի վերքերը  սփոփելուց  հետո, արցախցիները ձեռնամուխ եղան նաև մշակութային կյանքի զարգացմանը: Մշակութային Շուշին նոր շունչ ստացավ: Այսօր քաղաքում չորս թանգարան է գործում` Կերպարվեստի պետական թանգարանը, պրոֆեսոր Գրիգորի Գաբրիելյանցի անվան երկրաբանության պետական թանգարանը, Շուշիի պատմության թանգարանը, Շուշիի պատկերասրահը: Մշակութային օջախները այցելուներին  ներկայանում են հայկական մշակույթի լավագույն դրսևորումներով: Այդ թանգարանների գործունեությունը համակարգող «Շուշի  քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի  տնօրեն,  արվեստաբան Լուսինե Գասպարյանը, խոսելով  Կերպարվեստի թանգարանի մասին, նշել է, որ այն բացվել է  2013թ. մայիսի 9-ին` պրոֆեսոր Գրիգորի Գաբրիելյանցի նախաձեռնությամբ և օգնությամբ:
Թանգարանի շենքը կառուցվել է Շուշիի նախկին իջևանատան հիմքի վրա` պահպանելով վերջինիս ճարտարապետական առանձնահատկությունները: Հավաքածուն կազմված է նվիրատվություններից: Թանգարանի առանձնահատկություններից են նվիրատուների հարուստ ցանկը և ներկայացվող աշխատանքների ընդգրկուն աշխարհագրությունը` Հայաստանի Հանրապետություն, Արցախի Հանրապետություն, Վրաստան, ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Եթովպիա, Ինդոնեզիա, Մադագասկար և այլն:
Արժեքավոր են հատկապես թանգարանում պահվող նշանավոր արվեստագետների գործերը (Մ. Սարյան, Ն. Գառզու, Է. Շահին, Ժանսեմ, Հ. Հակոբյան, Դ. Բուռլյուկ, Ա. Շևչենկո, Ա. Սաֆոխին, Դ. Պլավինսկի և այլք): «Շուշի  քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի  տնօրենի փոխանցմամբ Կերպարվեստի պետական թանգարանում այսօր 630 ցուցանմուշ կա: Դրանց թիվն անըդհատ ավելանում է նվիրատուների շնորհիվ:
Թանգարանների ուշադրության կենտրոնում են հանրակրթական դպրոցների հետ կրթական ծրագրերը: Հաճախակի են կազմակերպվում այցեր թանգարաններ, որտեղ  դպրոցականները մասնակից են լինում  գիտակրթական միջոցառումների,  ինտելեկտուալ  խաղերի անցկացմանը: Շուշիի թանգարաններն իրենց հյուրընկալ դեռները սիրով են բացում նաև ժամկետային զինծառայողների առջև:
Խոսելով 2018 թ. նախանշված միջոցառումների մասին` տիկին Գասպարյանը նշել է, որ Կերպարվեստի թանգարանում կկազմակերպվեն  անհատական ցուցահանդեսներ, դասական համերգներ, կինոդիտումներ, գեղանկարի և քանդակի սիմպոզիումներ, մշակութային, կրթա-դաստիարակչական միջոցառումներ: Թանգարանի միջազգային նախագծերից է հայտնի շուշեցի քանդակագործ Հակոբ Գյուրջյանի անվան քանդակի սիմպոզիումը, որն այս տարի կանցկացվի 6-րդ անգամ:
Ինչ վերաբերում է ՊՈԱԿ-ի գործունեությանն առհասարակ, ապա, ինչպես տնօրենն է նշում, սերտորեն  համագործակցում են Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ: Նախանշված է գործակցություն նաև Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հետ:

В историческом городе Шуши, оправившись от ран войны, арцахцы занялись также развитием культурной жизни. Культурный город Шуши обрел новое дыхание. Сегодня в городе действуют четыре музея: Государственный музей изобразительных искусств, Государственный геологический музей имени профессора Григория Габриэлянца, Музей истории города Шуши и Картинная галерея Шуши. “Культурные дома” представляются посетителям с лучшими проявлениями армянской культуры. Директор ГНО «Музеи города Шуши», координирующей деятельность этих музеев, искусствовед Лусине Гаспарян, говоря о Музее изобразительных искусств, отметила, что он открылся 9 мая 2013 г., по инициативе и при поддержке профессора Григория Габриэлянца.
Здание музея было построено на основе здания старой гостиницы Шуши, сохранив архитектурные особенности последней. Коллекция была собрана из пожертвований. Одной из особенностей музея является богатый список дарителей и обширная география представленных работ: Армения, Арцах, Грузия, РФ, США, Франция, Эфиопия, Индонезия, Мадагаскар и т.д.
Oсобую ценность имеют хранящиеся в музее произведения выдающихся художников (М. Сарьян, Н. Гарзу, Э. Шахин, Жансем, Г. Акопян, Д. Бурлюк, А. Шевченко, А. Сафохин, Д. Плавински и др.). По словам директора ГНО «Музеи города Шуши», в Государственном музее изобразительных искусств сегодня насчитывается 630 экспонатов. Благодаря дарителям их количество постоянно растет.
В центре внимания музеев находятся образовательные программы, осуществляемые совместно с общеобразовательными школами. Часто организуются посещения музеев, когда школьники принимают участие в научно-образовательных мероприятиях, интеллектуальных играх. Музеи Шуши также с любовью открывают свои гостеприимные двери перед военнослужащими срочной службы.
Говоря о запланированных на 2018 г. мероприятиях, г-жа Гаспарян отметила, что в Музее изобразительных исскуств будут организованы индивидуальные выставки, классические концерты, кинопоказы, симпозиумы живописи и скульптуры, культурные и образовательно-воспитательные мероприятия. Одним из международных проектов музея является симпозиум скульптуры имени знаменитого шушинского скульптора Акопа Гюрджяна, который в этом году будет проведен в 6-й раз.
Что касается деятельности ГНО в целом, то, как отметил директор, они тесно сотрудничают с Музеем истории Армении. Также планируется осуществлять сотрудничество также с Национальной галереей Армении.