ԵՐԵՍՈՒՆՀԻՆԳ ՏԱՐՎԱ ՆՎԻՐՈՒՄՈՎ
Հուշարձանների պահպանության ոլորտում կան աշխատակիցներ, որ թեև ղեկավար պաշտոններ չեն զբաղեցնում, բայց նաև  նրանց կատարած աշխատանքի սրտացավությունից ու պատասխանատվությունից է կախված մի ամբողջ կառույցի աշխատանքի արդյունավետությունը։
ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Գևորգ Մարգարյանը հուշարձանների պահպանության գործի իսկական նվիրյալներից է արդեն 35 տարի։ Հրաշալի գիտի Սյունիքի ու հատկապես Մեղրու տարածաշրջանի բոլոր հուշարձանները։
Գևորգ Մարգարյանն իր աշխատանքային կենսգրությունն սկսել է շատ երիտասարդ հասակից՝ մինչև խորհրդային բանակում ծառայելը։ Ընդունվել է Գյուղատնտեսական ինստիտուտ (այժմ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան) ու զուգահեռ աշխատանքի է անցել Մեղրու անտառտնտեսությունում, սկզբում` պահապան,  հետո` գլխավոր անտառագետ, ապա` ավելի քան 10-ը տարի, տնօրեն։  Գյուղատնտեսի մասնագիտական գիտելիքները պրակտիկայով հարստացնելու փորձառությունն իր հերթին նոր հետաքրքրություններ է  ծնում։
Հենց այդ հետաքրքրությունների, տարիների քրտնաջան աշխատանքի արդյուքում էլ 2012 թ.-ին լույս է տեսնում Գևորգ Մարգարյանի հեղինակած առաջին ՝ «Նռենու, թզենու և արքայանարինջի մշակությունը» ծավալուն գիրքը։ Այն հրաշալի խորհրդատու է  գյուղատնտեսությամբ զբաղվողների, այգեգործների համար։ Ի դեպ` գիրքը վերահրատարակվել է  նաև Արցախում։
Արցախի գյուղնախարարի նախաձեռնությամբ 2015 թ.-ին Ստեփանակերտում լույս է տեսնում Գ. Մարգարյանի «Ձիթենու մշակությունը» գիրքը, որը պատմում է Արցախում և Հայաստանում ձիթենու մշակման բնակլիմայական նպաստավոր պայմանների ու հեռանկարների մասին։ Նույն տարում լույս է տեսել  նաև ««Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ-ի  փշատերև ծառատեսակները» գիրքը: Այժմ Գևորգ Մարգարյանը պատրաստվում է հրատարակության հանձնել իր մյուս աշխատությունը՝ «Ունաբենու մշակությունը», ինչպես ինքն է ասում, մարդու  առողջության համար շատ օգտակար պտղի մասին։
Այսքանով սակայն չեն սահմանափակվում նրա մասնագիտական գիտելիքները։ Բուսաբանության ինստիտուտի անտառագիտության բաժնի երբեմնի ասպիրանտի ուշադրությունից չէր կարող վրիպել Մեղրու շրջանի դենդրոլոգիան և այսօր նրան ճանաչում են նաև որպես փշատերև ծառերի, հատկապես գիհիների, մեծ մասնագետի։
Անտառտնտեսությունում աշխատելու տարիներին Գևորգ Մարգարյանը սկսում է ծանոթանալ Մեղրու հուշարձաններին ու ինչպես նա է խոստովանում՝ կարծես սիրահարվում դրանց։  Հաշվի առնելով ոլորտում նրա հետաքրքրվածությունը, աշխույժ ու պրպտող բնավորությունը, տարածաշրջանի հրաշալի իմացությունը 1984թ.-ից Գևորգ Մարգարյանն ընդգրկվում է հուշարձանների պահպանության ոլորտում (այն ժամանակ՝ ՀՍՍՀ մինիստրների խորհրդին առընթեր Պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանության և օգտագործման վարչությունում), նախ` որպես հսկիչ, ապա՝ պահապան։
Շուրջ 35 տարի Գևորգ Մարգարյանի աշխատանքային օրն (հաճախ ոչ միայն աշխատանքային) սկսվում և ավարտվում է հուշարձանների տարածքներ այցելությամբ։ Նա հրաշալի գիտի նաև դրանց պատմաճարտարապետական նշանակությունը։ Սիրտը ցավում է ամեն մի ընկած քարի համար։   Ինչպես այս ոլորտի յուրաքանչյուր նվիրյալ, նա ևս ունի իրեն ավելի հոգեհարազատ կամ սիրելի հուշարձաններ։ Դրանցից մեկը Վահրավար համայնքի Կարմիր վանք եկեղեցին է։ «Եկեղեցու կառուցումը կապվում է Արշակ Երկրորդ թագավորի կնոջ՝ Փառանձեմի, անվան հետ, ով մեծացել էր Վահրավար գյուղում և ինչպես գյուղի մեծերն էին ասում՝ եկեղեցին թագավորի կնոջ օժիտն էր»,- այսպես է նա ներկայացնում Կարմիր վանքը։
Սիրելի կառույցի շուրջ զրույցն ավելի է ծավալվում, երբ հիշում է իրենց գյուղ Ավետիք Իսահակյանի կատարած այցը։ Մխիթարյան միաբանությունում սովորելու տարիներին  Ավ․ Իսահակյանը հանդիպում է Վահրավարի հայտնի Ախպերջանյանների տոհմից սերող միաբաններից մեկին, ով հետո Իսահակյանին խնդրում է, որ Հայաստան վերադառնալու դեպքում անպայման գնա իրենց գյուղ և այցելի Կարմիր վանք եկեղեցի։ Վահրավար կատարած Ավ․ Իսահակյանի այցին հետագայում անդրադարձել է Վախթանգ Անանյանն իր «Լեռներ հայրենի» ժողովածուում։
Գևորգ Մարգարյանն անկեղծանում է, որ իր գործն ու առօրյան չի պատկերացնում առանց հուշարձանների, ինչպես ինքն է ասում՝ մագնիսի պես ձգում են․ «Մեր տարածաշրջանում կան հուշարձաններ, որոնք գտնվում են բարձրադիր գոտիներում, ու մինչև ձյունը չհալչի, հնարավոր չէ այցելել դրանց տարածքներ։ Երբ եղանակի  պատճառով չեմ կարողանում բարձրանալ, օրերն եմ հաշվում, թե երբ է գարունը գալու, ձյունը հալվելու, որ գնամ սարերը։ Հրաշալի ճարտարապետություն,  մաքուր օդ, հեքիաթային լանդշաֆտ․․․ ոչնչի հետ չեմ փոխի։ 64 տարեկան եմ, բայց  ուժս, եռանդս  տեղն է,  եթե սիրտս չանհանգստացնի, դեռ շատ կարող եմ աշխատել ու առանց նեղվելու հասնել նաև բարձրադիր գոտիների հուշարձանների տարածքներ, աշխատանքս ինձ օգնում է երիտասարդ մնալու, հոգու քաղցը բավարարում եմ աշխատանքի ընթացքում», -առանձնակի ոգևորությամբ ասում է Գևորգ Մարգարյանը։
2017թ․ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը բարեխիղճ աշխատանքի համար Գևորգ Մարգարյանին պարգևատրել է պատվոգրով։

35 YEARS OF DEDICATION
There are employees in the sphere of museums reservation that although don’t occupy chief positions but the efficiency of the whole structure’s work depends on their responsibility and conscientiousness.
NCSO’s Syuniq regional service’s employee Gevorg Margaryan is the devotee of museum reservations already 35 years. He knows all the monuments of Syuniq and especially Meghri region.
He started his working career from very early ages, before serving in the soviet army. Entered the university of agriculture and worked in the collective economy of his village. Later started working in Meghri’s forest economy at first as a keeper, later as a forester, and as a director for 10 years. The experience of enriching the professional knowledge of agriculturist with practice gave birth to new interests.
Thanks to that interests and zealous work Gevorg Margaryan’s first book “The cultivation of pomegranate, fig and oriental persimmon” was published. It is a wonderful book for horticulturists.
Now Gevorg Margaryan prepares to publish his next book “The cultivation of ziziphus”, which in his words is very useful for man’s health.
However, his professional knowledge are not limited only by this. The dendrology of Meghri region could not but interest the student of the botanical faculty and today he is also known as a specialist of coniferous trees. During his working years in Meghri he also got to know the monuments of Meghri and as he confesses “fell in love” with them. Taking into account his interest and active character, knowledge about the region, since 1984 he was involved in the museums reservation sphere at first as a controller and later as a keeper.
About 35 years Gevorg Margaryan’s working day starts and ends with a visit to the monument territories. He knows their historical-architectural significance. As each devotee of this field he also has favorite monuments. One of them is Vahravar community’s Red monastery church. “The construction of the church is connected to Arshak Second’s wife Parandzem’s name who was grown up in Vahravar village and it was known in the village that the church was Parandzem’s dowry, this is how he introduces the church.
During the years of studying in Mkhitaryan Congregation Av. Isahakyan met with one of the monk’s of Vahravar’s Akhperjanyan dynasty, who later asked Isahakyan to visit their village and Red monastery church in case of returning to Armenia. About Av. Ishakyan’s visit to Vahravar was further written by Vakhtang Ananyan in “Native mountains” collection.
Margaryan mentioned that he does not imagine his life without monuments, they pull like magnet. There are monuments in our region that can’t be visited unless the snow melts. When I can’t rise because of weather I count the days when spring will come to be able to go to mountains. Wonderful architecture, clean air and landscape can’t be replaced with anything. I’m 64 years old, and as long as I don’t have any health problems will be able to work for many years. My work helps me to stay young, satisfy the hunger of my soul during the work, mentioned Gevorg Margaryan with enthusiasm.