ԵՐԵՍՈՒՆՀԻՆԳ ՏԱՐՎԱ ՆՎԻՐՈՒՄՈՎ
Հուշարձանների պահպանության ոլորտում կան աշխատակիցներ, որ թեև ղեկավար պաշտոններ չեն զբաղեցնում, բայց նաև  նրանց կատարած աշխատանքի սրտացավությունից ու պատասխանատվությունից է կախված մի ամբողջ կառույցի աշխատանքի արդյունավետությունը։
ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Գևորգ Մարգարյանը հուշարձանների պահպանության գործի իսկական նվիրյալներից է արդեն 35 տարի։ Հրաշալի գիտի Սյունիքի ու հատկապես Մեղրու տարածաշրջանի բոլոր հուշարձանները։
Գևորգ Մարգարյանն իր աշխատանքային կենսգրությունն սկսել է շատ երիտասարդ հասակից՝ մինչև խորհրդային բանակում ծառայելը։ Ընդունվել է Գյուղատնտեսական ինստիտուտ (այժմ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան) ու զուգահեռ աշխատանքի է անցել Մեղրու անտառտնտեսությունում, սկզբում` պահապան,  հետո` գլխավոր անտառագետ, ապա` ավելի քան 10-ը տարի, տնօրեն։  Գյուղատնտեսի մասնագիտական գիտելիքները պրակտիկայով հարստացնելու փորձառությունն իր հերթին նոր հետաքրքրություններ է  ծնում։
Հենց այդ հետաքրքրությունների, տարիների քրտնաջան աշխատանքի արդյուքում էլ 2012 թ.-ին լույս է տեսնում Գևորգ Մարգարյանի հեղինակած առաջին ՝ «Նռենու, թզենու և արքայանարինջի մշակությունը» ծավալուն գիրքը։ Այն հրաշալի խորհրդատու է  գյուղատնտեսությամբ զբաղվողների, այգեգործների համար։ Ի դեպ` գիրքը վերահրատարակվել է  նաև Արցախում։
Արցախի գյուղնախարարի նախաձեռնությամբ 2015 թ.-ին Ստեփանակերտում լույս է տեսնում Գ. Մարգարյանի «Ձիթենու մշակությունը» գիրքը, որը պատմում է Արցախում և Հայաստանում ձիթենու մշակման բնակլիմայական նպաստավոր պայմանների ու հեռանկարների մասին։ Նույն տարում լույս է տեսել  նաև ««Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ-ի  փշատերև ծառատեսակները» գիրքը: Այժմ Գևորգ Մարգարյանը պատրաստվում է հրատարակության հանձնել իր մյուս աշխատությունը՝ «Ունաբենու մշակությունը», ինչպես ինքն է ասում, մարդու  առողջության համար շատ օգտակար պտղի մասին։
Այսքանով սակայն չեն սահմանափակվում նրա մասնագիտական գիտելիքները։ Բուսաբանության ինստիտուտի անտառագիտության բաժնի երբեմնի ասպիրանտի ուշադրությունից չէր կարող վրիպել Մեղրու շրջանի դենդրոլոգիան և այսօր նրան ճանաչում են նաև որպես փշատերև ծառերի, հատկապես գիհիների, մեծ մասնագետի։
Անտառտնտեսությունում աշխատելու տարիներին Գևորգ Մարգարյանը սկսում է ծանոթանալ Մեղրու հուշարձաններին ու ինչպես նա է խոստովանում՝ կարծես սիրահարվում դրանց։  Հաշվի առնելով ոլորտում նրա հետաքրքրվածությունը, աշխույժ ու պրպտող բնավորությունը, տարածաշրջանի հրաշալի իմացությունը 1984թ.-ից Գևորգ Մարգարյանն ընդգրկվում է հուշարձանների պահպանության ոլորտում (այն ժամանակ՝ ՀՍՍՀ մինիստրների խորհրդին առընթեր Պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանության և օգտագործման վարչությունում), նախ` որպես հսկիչ, ապա՝ պահապան։
Շուրջ 35 տարի Գևորգ Մարգարյանի աշխատանքային օրն (հաճախ ոչ միայն աշխատանքային) սկսվում և ավարտվում է հուշարձանների տարածքներ այցելությամբ։ Նա հրաշալի գիտի նաև դրանց պատմաճարտարապետական նշանակությունը։ Սիրտը ցավում է ամեն մի ընկած քարի համար։   Ինչպես այս ոլորտի յուրաքանչյուր նվիրյալ, նա ևս ունի իրեն ավելի հոգեհարազատ կամ սիրելի հուշարձաններ։ Դրանցից մեկը Վահրավար համայնքի Կարմիր վանք եկեղեցին է։ «Եկեղեցու կառուցումը կապվում է Արշակ Երկրորդ թագավորի կնոջ՝ Փառանձեմի, անվան հետ, ով մեծացել էր Վահրավար գյուղում և ինչպես գյուղի մեծերն էին ասում՝ եկեղեցին թագավորի կնոջ օժիտն էր»,- այսպես է նա ներկայացնում Կարմիր վանքը։
Սիրելի կառույցի շուրջ զրույցն ավելի է ծավալվում, երբ հիշում է իրենց գյուղ Ավետիք Իսահակյանի կատարած այցը։ Մխիթարյան միաբանությունում սովորելու տարիներին  Ավ․ Իսահակյանը հանդիպում է Վահրավարի հայտնի Ախպերջանյանների տոհմից սերող միաբաններից մեկին, ով հետո Իսահակյանին խնդրում է, որ Հայաստան վերադառնալու դեպքում անպայման գնա իրենց գյուղ և այցելի Կարմիր վանք եկեղեցի։ Վահրավար կատարած Ավ․ Իսահակյանի այցին հետագայում անդրադարձել է Վախթանգ Անանյանն իր «Լեռներ հայրենի» ժողովածուում։
Գևորգ Մարգարյանն անկեղծանում է, որ իր գործն ու առօրյան չի պատկերացնում առանց հուշարձանների, ինչպես ինքն է ասում՝ մագնիսի պես ձգում են․ «Մեր տարածաշրջանում կան հուշարձաններ, որոնք գտնվում են բարձրադիր գոտիներում, ու մինչև ձյունը չհալչի, հնարավոր չէ այցելել դրանց տարածքներ։ Երբ եղանակի  պատճառով չեմ կարողանում բարձրանալ, օրերն եմ հաշվում, թե երբ է գարունը գալու, ձյունը հալվելու, որ գնամ սարերը։ Հրաշալի ճարտարապետություն,  մաքուր օդ, հեքիաթային լանդշաֆտ․․․ ոչնչի հետ չեմ փոխի։ 64 տարեկան եմ, բայց  ուժս, եռանդս  տեղն է,  եթե սիրտս չանհանգստացնի, դեռ շատ կարող եմ աշխատել ու առանց նեղվելու հասնել նաև բարձրադիր գոտիների հուշարձանների տարածքներ, աշխատանքս ինձ օգնում է երիտասարդ մնալու, հոգու քաղցը բավարարում եմ աշխատանքի ընթացքում», -առանձնակի ոգևորությամբ ասում է Գևորգ Մարգարյանը։
2017թ․ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը բարեխիղճ աշխատանքի համար Գևորգ Մարգարյանին պարգևատրել է պատվոգրով։

35 ЛЕТ ПРЕДАННОСТИ ДЕЛУ
В сфере охраны памятников есть сотрудники, которые, хоть и не занимают руководящих должностей, но от их добросовестного и ответственного отношения к выполняемой работе зависит эффективность деятельности всей структуры.
Хранитель памятников региональной службы ОИС Сюника, Геворг Маргарян, является одним из настоящих приверженцев дела охраны памятников на протяжении уже 35 лет. Он отлично знает все памятники Сюника, и особенно Мегри.
Геворг Маргарян начал свою карьеру в очень молодом возрасте, до службы в Советской армии. Он поступил в Сельскохозяйственный институт (ныне – Национальный аграрный университет Армении) и параллельно работал в колхозе родной деревни. Затем он начал работать в лесхозе Мегри: сначала он былохранником, затем – главным лесоводом, а после (более 10 лет) директором. Опыт обогащения профессиональных навыков агронома практикой в свою очередь порадил новые интересы.
Благодаря именно его заинтересованности и усердной работе, в 2012 г. была опубликована первая авторская книга Геворга Маргаряна под названием «Выращивание граната, инжира и восточной хурмы». Это отличный справочник для тех, кто занимается сельским хозяйством и садоводством. Кроме того, книга скоро будет переиздана в Арцахе и представлена в Шуши. Благодя интересному анализу профессиональных исследований и смелым мыслям, в 2014 г. (до сегодняшнего дня) Геворг Маргарян был назначен советником премьер-министра Арцаха.
По инициативе министра сельского хозяйства Арцаха, в 2015 г. в Степанакерте была опубликована книга Г. Саргсяна «Выращивание оливкового дерева», в которой рассказывается о благоприятных природно-климатических условиях и перспективах для выращивания оливкового дерева в Арцахе. Сейчас Геворг Маргарян собирается опубликовать свою другую работу – «Выращивание унаби», как он сам говорит: «…об очень полезном для человеческого здоровья плоде».
Этим, однако, его профессиональные знания не ограничиваются. От внимания бывшего аспиранта кафедры лесного хозяйства Ботанического института не могло ускользнуть дендрология Мегринского региона и сегодня его также знают как большого специалиста по хвойным деревьям (особенно по можжевельнику).
За годы работы в лесном хозяйстве Геворг Маргарян начинает знакомиться с памятниками Мегри и, как он сам признается: «…как будто бы влюбляться в них».  Учитывая его интерес к этой области, энергичный и любознательный характер и отличное знание региона, с 1984 г. Геворг Маргарян был вовлечен в сферу охраны памятников (в то время – в Отделе охраны и использования памятников истории и культуры при Совете Министров ССРА), сначала в качестве контролера, затем хранителя.
Около 35 лет рабочий день Геворга Маргаряна (часто не только рабочий) начинается и заканчивается посещениями территорий памятников. Он также прекрасно знает их историко-архитектурное значение. Eго сердце болит за каждый упавший камень. Как у каждого приверженца этой сферы, у него также есть более близкие к сердцу или любимые памятники.  Один из них – церковь «Кармир ванк» («Красный монастырь») общины Вагравар. «Строительство церкви связано с именем жены царя Аршака II, царицы Парандзем, которая выросла в деревне Вагравар и, как говорили старшие жители деревни, церковь была «приданым» жены короля», – так он представляет «Кармир ванк».
Разговор вокруг его любимой структуры еще больше развернулся, когда он вспомнил визит Аветика Исаакяна в их деревню. В годы учебы в учебы в Конгрегации Мхитаристов Ав. Исаакян встречает одного из членов монастырской братии произошедшего из знаменитого в Ваграваре рода Ахперджанянов, который затем попросил Исаакяна в случае возвращения в Армению обязательно отправиться в их деревню и посетить церковь «Кармир ванк». О визите Ав. Исаакяна в Вагравар позже в своем сборнике «Родные горы» упомянул Вахтанг Ананян.
Геворг Маргарян признается, что не представляет свою работу и будни без памятников, как он сам говорит: «тянут как магнит». «В нашем регионе есть памятники, которые находяться  на возвышенных местностях, и пока не растает снег, невозможно посетить их территории. Когда я не могу подняться туда из-за погоды, я считаю дни, когда наступит весна и растает снег, чтобы я смог пойти в горы. Замечательная архитектура, чистый воздух, сказочный ландшафт․․․ ничего бы не изменил. Мне 64 года, но моя сила и энергия на месте, если мое сердце не побеспокоит меня, я еще долго смогу работать и без проблем добираться также до территорий памятников на возвышенных местностях… Моя работа помогает мне оставаться молодым и удовлетворять свой внутренний душевный голод», – с особым энтузиазмом отметил Геворг Маргарян.
В 2017 г․ Геворг Маргарян был награжден грамотой ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» за добросовестную работу.