ԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ` ԳԵՐՄԱՆԱԿԱՆ ԿԱՄԱՎՈՐԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ
«Պատմամշակութային  արգելոց-թանգարանների  և  պատմական միջավայրի  պահպանության  ծառայություն»  ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը  և  «Եվրոպական  Ժառանգության  Կամավորներ» կազմակերպության  ղեկավար,  «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի  համաշխարհային ժառանգության կամավորներ»  ծրագրի  եվրոպական  մասի  համակարգող  Բերտ  Լյուդվիգը  հանդիպման ընթացքում քննարկել  են  գործակցության  հնարավոր  ուղղությունները:
«Եվրոպական Ժառանգության  Կամավորներ»  կազմակերպությունը  գործունեության  20  տարիների   ընթացքում  շուրջ  200  նախագիծ  է  իրականացրել,  որին  մասնակցել  է  2000-ից  ավելի   կամավոր  աշխարհի  67  երկրից:  Կառույցի  նպատակը` պատմամշակութային  ու  բնության  ժառանգության  պահպանության  հանրահռչակմանը,  վերականգնման  աշխատանքներին  նպաստելն  է:
ՊՄՊ  ՊՈԱԿ-ի հետ համագործակցության  ծրագրերն  էլ  հավակնոտ  և  իրատեսական են:  Բերտ  Լյուդվիգի  խոսքով  մշակութային  ժառանգության  ոլորտը  ներկայացնող  կամավորները` ճարտարապետներ, ինժեներներ, վերականգնողներ են: Կամավորական աշխատանքների ընթացքում  նրանք  նաև  մասնագիտական խորհրդատվություններով  են  աջակցում:
Բերտ  Լյուդվիգի  ղեկավարած  կառույցը  նաև  օն-լայն  հարթակում է լուրջ  գործունեություն  ծավալում:  Նրանց  աշխատանքները ներկայացվում են  heritagetimes.eu  էլեկտրոնային  կայքում:
«Պահպանության ծառայություն»  ՊՈԱԿ-ի  տնօրեն  Արա  Թարվերդյանը հայտնել է, որ  հրատարակության է պատրաստվում գիտահանրամատչելի  ամսագիր:  Նա  համոզմունք  է  հայտնել, որ երիտասարդ  մասնագետները  հնարավորություն  կունենան  հայկական  հուշարձանների մասին  տեղեկատվական  հոդվածները  ներկայացնել  միջազգային  հարթակում:  Տեղեկատվական հարթակը, ըստ  ՊՈԱԿ-ի տնօրենի նաև լավ հնարավորություն  է  շփման ու  փորձի փոխանակման համար:

Директор ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердян и руководитель организации «Добровольцы Европейского Наследия», координатор европейской части проекта «Волонтеры всемирного наследия ЮНЕСКО» Берт Людвиг в ходе встречи обсудили возможные направления сотрудничества.
За 20 лет деятельности организация «Добровольцы Европейского Наследия» реализовала более 200 проектов, в которых приняли участие более 2000 волонтеров из 67 стран мира. Цель этой структуры – содействовать популяризации охраны историко-культурного и природного наследия, реставрационным работам.
Проекты же сотрудничества с ГНО амбициозны и реалистичны. По словам Берта Людвига, волонтеры, представляющие сферу культурного наследия – архитекторы, инженеры и реставраторы. В ходе добровольческих работ они также оказывают профессиональные консультации.
Структура, возглавляемая Бертом Людвигом, разворачивает серьезную деятельность также на он-лайн платформе. Их работы представлены на электронном сайте heritagetimes.eu.
Директор ГНО «Служба охраны памятников» Ара Тарвердян также объявил, что к публикации готовится научно-общедоступный журнал. Он выразил свою уверенность в том, что молодые специалисты будут иметь возможность представлять информационные статьи о памятниках Армении на международной платформе. Информационная платформа, согласно директору ГНО, также является хорошей возможностью для общения и обмена опытом.