«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը դարձյալ հյուրընկալել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Համաշխարհային ժառանգության կամավորներ» ծրագրի շրջանակում աշխարհի տարբեր անկյուններից մեր երկիր եկած կամավորների։ «Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կազմակերպության միջոցով անցկացվող միջազգային կամավորական ճամբարին այս անգամ մասնակցում էր 12 երիտասարդ՝ Հայաստանից, Իսպանիայից, Սերբիայից, Հարավային Կորեայից և Դանիայից ։
Երիտասարդները ծանոթացել են «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց թանգարանի գործունեությանը, դիտել մշտական ցուցադրությունը: Ծրագրի շրջանակում, արգելոց-թանգարանի տարածքում, սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացրել : Օտարերկրացի երիտասարդները հնարավորություն են ունեցել ճանաչելու Հայաստանը: Նրանց համար բավականին հետաքրքիր էքսկուրսիա էր կազմակերպվել: Այցելել են Մատենադարան, Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոն, «Գառնի» պատմաշակութային արգելոց-թանգարան, Գեղարդավանք, հիացել` կապուտակ Սևանի գեղեցկությամբ:
Օտարերկրացի երիտասարդները հայկական երգ ու պարին, նաև` խոհանոցին են ծանոթացել: Միասին տոլմա, քյուֆթա, հայկական գաթա են պատրաստել ու գինի համտեսել: Հայ ընկերներին էլ ծանոթացրել են իսպանական, դանիական, սերբական ու կորեական խոհանոցներին։
Մեր երկրից ստացած տպավորությունները կամավորները հանձնել են թղթին՝ նկարչության դասի ընթացքում նրանցից յուրաքանչյուր պատկերել է իր ընկալած Հայաստանը։ Մեկնումից առաջ նրանք տպավորություններով կիսվել են «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի ու ՀՈՒՋ ղեկավար Ստեփան Ստեփանյանի հետ` ասել, որ հիացած են հայկական յուրօրինակ ճարտարապետությամբ: Իրենց դանիացի, կորեացի ընկերներին անպայման ներկայացնելու են Հայաստանը` առաջարկելով այցելել ու ծանոթանալ մեր դարավոր մշակույթին: Երիտասարդներին դուր էր եկել նաև հայկական հյուրընկալությունը, ջերմությունը, ճամբարի կազմակերպվածությունը: Դանիացի Սիսել Սոֆի Պոլսենը խոսելիս նույնիսկ հուզվել է:
ՀՈՒՋ ղեկավար Ս. Ստեփանյանը հորդորել է նրանց պահպանել այստեղ ձևավորված ընկերությունը, հիշել Հայաստանն ու Զվարթնոցը:
«Հուսով ենք կրկին կայցելեք Հայաստան` արդեն որպես զբոսաշրջիկներ ու ձեզ հետ կլինեն նաև ձեր ընկերները», -ասել է Ստեփանյանը:
«Բարի ճանապարհ ու բարի վերադարձ: Ուզում եմ տարիներ հետո յուրաքանչյուրիդ տեսնել մեր երկրում որպես Ձեր երկրների մշակութային դեսպանների: Համոզված եմ, որ Հայաստանից ստացած տպավորությունները երկար կմնան ձեր հիշողություններում», -իր խոսքում նշել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Կամավորները դիտել են «Գլաձորի համալսարան» փաստավավերագրական ֆիլմը: Լուսապատկերային ցուցադրությամբ ներկայացվել է «Զվարթնոց»-ի տարածքում նրանց իրականացրած բարեկարգման աշխատանքները, տեսարժան վայրեր այցելությունները, հանգիստը:
ՀՈՒՋ ղեկավար Ս. Ստեփանյանը և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ա. Թարվերդյանը մակավորներին պատվոգրեր են հանձնել:

ВОЛОНТЕРЫ ВПЕЧАТЛЕНЫ КРАСОТОЙ АРМЕНИИ
Историко-культурный музей-заповедник «Звартноц» в очередной раз принимал у себя в гостях волонтеров из разных уголков мира, приехавших в  нашу страну  в рамках программы ЮНЕСКО «Волонтеры всемирного наследия». На этот раз в международном волонтерском лагере, организованном организацией «Студенческие отряды Армении»  (HUJ), участвовали 12 молодых людей из Армении, Испании, Сербии, Южной Кореи и Дании.
Молодые люди ознакомились с деятельностью и постоянной экспозицией историко-культурного музея-заповедника «Звартноц». В рамках программы, на территории музея-заповедника были проведены санитарно-очистные работы. Молодые люди также имели возможность познакомиться с Арменией. Для них была организована довольно  насыщенная и интересная экскурсия. Они посетили Матенадаран, Центр искусств Гафесчян, историко-культурный музей-заповедник «Гарни», монастырь Гегардаванк, а также восхитились красотой лазурного озера Севан.
Иностранные волонтеры познакомились с армянскими национальными песнями и танцами, а также с кухней. Вместе приготвили армянскую долму, кюфту, гату и попробовали вино. Своих армянских друзей же познакомили с испанской, датской, сербской и корейской кухней.
Впечатления, полученные за время пребывания в нашей стране, волонтеры запечатлели на бумаге. Во время занятия рисованием каждый из них изобразил свое видение Армении. Перед отъездом они поделились своими впечатлениями с директором ГНО «Служба охраны памятников» Ара Тарвердяном и руководителем СОА и председателем правления HUJ Степаном Степаняном и сказали, что восхищены уникальной армянской архитектурой. Они обязательно представят своим друзьям Армению и предложат посетить и ознакомиться с нашей многовековой культурой. Молодым людям также понравилось понравилось армянское гостеприимство, тепло, организация лагеря. Делясь своими впечатлениями, Сисел Софи Полсен из Дании даже растрогалась.
Председатель правления HUJ С. Степанян призвал их сохранить сформировавшуюся здесь между ними дружбу и вспоминать Армению и Звартноц.
«Мы надеемся, что вы снова посетите Армению уже в качестве туристов и с вами будут также ваши друзья», – сказал Степанян.
«Доброго пути и доброго возвращения! Хочу несколько лет спустя увидеть каждого из вас в нашей стране в качестве культурных послов Ваших стран. Я убежден, что впечатления, которые вы получили в Армении, надолго останутся в ваших воспоминаниях», – отметил в своей речи директор ГНО Ара Тарвердян.
Волонтеры посмотрели документальный фильм «Университет Гладзор». С помощью слайд-шоу были представлены благоустроительные работы, проделанные ими на территории «Звартноца», а также посещение достопримечательностей и отдых.
Председатель правления HUJ С. Степанян и директор ГНО «Служба охраны памятников» Ара Тарвердян вручили волонтерам почётные грамоты.