Դպրոցականների ամառային արձակուրդները հետաքրքիր կազմակերպելու նախաձեռնությամբ են հանդես եկել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության ու Հայաստանում «Փոքրիկ Տուրիստ» ամառային ճամբարի տնօրինության աշխատակիցները:
Մ/ծ պետի տեղակալ Արամայիս Սեդրակյանը /լեռնագնացության մեծ փորձ ունի/ դպրոցականների անվտանգության նկատառումով նրանց ուղեկցել է Բուժական համայքում գտնվող Թեղենյաց վանական համալիր, միաժամանակ ծանոթացրել` լեռնագնացության, արշավների տեխնիկայի և անձնական անվտանգության կանոններին:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանը համառոտ ներկայացրել է հուշարձանախումբը, պահպանությանն առնչվող խնդիրները` շեշտելով այցելուների կողմից երբեմն տարածքի աղտոտման, անթույլատրելի վայրերում մոմավառության և հուշարձանների պատերին գրառումներ կատարելու մասին: Մարզային ծառայության պետը շեշտել է, որ նման անպատասխանատու պահվածքով իրավախախտները վտանգում են հուշարձանի ապագան, խեղաթյուրում` դարերով պահպանված արժեքները:
Արշավականները նաև հուշարձանի տարածքի բարեկարգման ու սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացրել:
Գեղարքունիքի մարզային պատմամշակութային ժառանգությունն էլ ներկայացվել է Գեղարքունիք համայնքում գործող «Աժդահակ» բնապահպանական կենտրոնի սաներին: ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Շուշանիկ Հակոբյանի և կենտրոնի ղեկավար Նելլի Դռնոյանի գլխավորությամբ ճանաչողական արշավ է կազմակերպվել մարզի հուշարձանների տարածքներ: Մ/ծ պատասխանատուները պատմել են մարզի հարուստ մշակութային ժառանգության մասին, խոսել` պահպանության ու աշխատանքի ընթացքում ծագող դժվարությունների մասին:

CAMPERS VISIT MONUMENT TERRITORIES
The employees of “Protection service” NCSO’s Kotayq regional service and “Little tourist” organization have come up with an initiative of making summer holidays of schoolchildren more interesting.
The deputy director of regional service Aramayis Sedrakyan led the children to Teghenyac monastery situated in Bujakan community, at the same time introducing the rules of mountaineering, technique of hiking and private security.
The head of the regional service Kamo Hakobyan briefed on about the monument, problems concerning its reservation highlighting about candle lighting in impermissible places and writing on monument walls. The head of the regional service mentioned that with this behavior the future of the monument is endangered, perverting the values of history.
Campers also implemented sanitary cleanings in the monument territory.
The historical-cultural heritage of Gegharkunik community was introduced to the alumni of “Ajdahak” environmental center. The deputy head of the regional service Shushanik Hakobyan and center’s director Nelli Drnoyan organized a cognitive tour in the monument territories of the region. The employees of the regional service told about the rich cultural heritage of the region, mentioning about the difficulties that occur during the preservation of monuments.