ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գալստյանի հանձնարարականի համաձայն «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի օպերատիվ արձագանքման բաժնի վարիչ Մենուա Գևորգյանը, ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության պետ Գոռ Գասպարյանը եղել են Երևան քաղաքի Կոնդի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու տարածքում և բակում տեղադրված 12-13-րդ դարերով թվագրվող խաչքարը տեղափոխել իր նախնական վայր՝ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնք։ Մարզային ծառայության աշխատակիցների ջանքերով խաչքարը տեղադրվել է իր նախնական տեղում՝ հանրապետական նշանակության «Կարմիր եղցի» եկեղեցական համալիր /ՀԻՆ ԳԵՏԻԿ/ հուշարձանի տարածքում:
Խաչքարը Մարտունի համայնքից Երևան է տեղափոխվել խորհրդային տարիներին և անհայտ պատճառներով երկար ժամանակ տեղադրված է եղել Երևանի բնակիչներից մեկի տան բակում, ապա տեղափոխվել է Կոնդի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու տարածք։ Այստեղ էլ նկատվել է հուշարձանը և անագել ու ապահով վերադարձվել իր նախնական վայր։

ХАЧКАР БЫЛ ПЕРЕМЕЩЕН НА ПРЕЖНЕЕ МЕСТО
В соответствии с поручением заместителя министра культуры РА Тиграна Галстяна, зав. отделом оперативного реагирования ГНО «Служба охраны памятников» Менуа Геворкян и начальник региональной службы ОИС Гегаркуника Гор Гаспарян посетили территорию церкви Сурб Ованес Мкртыч (Св. Иоанна Крестителя) в районе Конд г. Ереван и вернули установленный в одном из дворов хачкар (12-13 вв.) на прежнее место – в общину Мартуни Гегаркуникского марза. Благодаря усилиям сотрудников региональной службы ОИС хачкар был вновь установлен на своем прежнем месте – на территории церковного комплекса республиканского значения «Кармир Ехци» («Красная Церковь») /СТАРЫЙ ГЕТИК/.
В советские годы хачкар был перемещен из общины Мартуни в Ереван и, по неизвестным причинам, долгое время стоял во дворе одного из домов в Ереване, а затем был перенесен на территорию церкви Сурб Ованес Мкртыч. Здесь же памятник был замечен и благополучно возвращен на свое прежнее место.