«ԳԱՌՆԻ»-ՈՒՄ ՃԱՊՈՆԻԱՅԻ ԱԳ ՆԱԽԱՐԱՐԻՆ Է ՀԱՆՁՆՎԵԼ ՋՈՒՂԱՅԻ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ԱԼԲՈՄԸ
Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Կոնո Տարոն այսօր  այցելել  է «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան` ծանոթացել  հայկական  ճարտարապետության  շքեղագույն կոթողներից  մեկի պատմությանը:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի ուղեկցությամբ Ճապոնիայի ԱԳ նախարարը  շրջել է արգելոց-թանգարանում:  Նրան պատմել են  հեթանոսական  տաճարի, պալատական բաղնիքի ու մյուս հուշարձանախմբերի մասին:  Կոնո  Տարոն  ուշադրությամբ  լսել է ներկայացվող  նյութը, լուսանկարել `  առավել  հետաքրքիր  դրվագները:
Աշխարհի տարբեր անկյուններից  զբոսաշրջիկների  հոսքը  «Գառնի» արգելոց-թանգարան բավականին  մեծ է: Բարձրաստիճան հյուրին  տեղեկացրել են, որ վերջին ամիսներին  ակտիվացել  է  նաև  ճապոնացի  զբոսաշրջիկների  թիվը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն  Արա  Թարվերդյանը Ճապոնիայի  ԱԳ  նախարարին  է  հանձնել կազմակերպության  հրատարակած  «Ջուղա»  հարյուրամյա  ցեղասպանության  վկան քառալեզու ալբոմը, որն  ընդգրկել է ՊՈԱԿ-ում պահպանվող Արամ Վրույրի՝ 20-րդ  դարասկզբի  Ջուղայի հայկական գերեզմանատան խաչքարերի լուսանկարներ, պատմական ու գիտական տեղեկություններ: ՊՈԱԿ-ի տնօրենը տեղեկացրել է նաև, որ Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության արդյունքում այդ  խաչքարերը ոչնչացվել են:
Նշենք, որ քառալեզու  ալբոմին կից ներկայացված է նաև Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացման մասին  պատմող` «21-րդ դարի վանդալները» քառալեզու վավերագրական ֆիլմի խտասկավառակը:

JAPAN’S MINISTER OF FOREIGN AFFAIRS WAS GIFTED THE ALBUM OF JUGHA’S CULTURAL GENOCIDE IN “GARNI”
Japan’s Minister of Foreign Affairs Kono Taro who is in Armenia with official visit visited today “Garni” historical-cultural museum-reserve and learnt about the history of one of the most luxurious monuments of Armenian architecture.
Japan’s Minister of Foreign Affairs made a tour in the museum-reserve accompanied by the Director of the “Service for the Protection of Historical-Cultural Museum-Reserves and Historical Environment” NCSO Ara Tarverdyan. He was told about the pagan temple, royal bath and other monuments. Kono Taro listened about the material told with great attention, and also photographed the most interesting parts.
Many tourists from different parts of the world visit “Garni” museum-reserve. The high rank official was informed that in the last months the number of Japanese tourists has increased as well.
“Protection Service” NCSO’s Director Ara Tarverdyan gifted the Japan FM the album on Jugha’s cultural genocide in 4 languages which includes Aram Vruyr’s photos of Jugha’s Armenian cemetery khachkars, scientific and historical materials.
NCSO’s Director informed that as a result of Azerbaijan’s cultural genocide those khachkars were destroyed.
It should also be mentioned that “Vandals of the 21st Century” documentary’s DVD about the demolition of Jugha’s khachkars  is also included in the album.