«ԳԱՌՆԻ»-ՈՒՄ ՃԱՊՈՆԻԱՅԻ ԱԳ ՆԱԽԱՐԱՐԻՆ Է ՀԱՆՁՆՎԵԼ ՋՈՒՂԱՅԻ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ԱԼԲՈՄԸ
Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Կոնո Տարոն այսօր  այցելել  է «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան` ծանոթացել  հայկական  ճարտարապետության  շքեղագույն կոթողներից  մեկի պատմությանը:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի ուղեկցությամբ Ճապոնիայի ԱԳ նախարարը  շրջել է արգելոց-թանգարանում:  Նրան պատմել են  հեթանոսական  տաճարի, պալատական բաղնիքի ու մյուս հուշարձանախմբերի մասին:  Կոնո  Տարոն  ուշադրությամբ  լսել է ներկայացվող  նյութը, լուսանկարել `  առավել  հետաքրքիր  դրվագները:
Աշխարհի տարբեր անկյուններից  զբոսաշրջիկների  հոսքը  «Գառնի» արգելոց-թանգարան բավականին  մեծ է: Բարձրաստիճան հյուրին  տեղեկացրել են, որ վերջին ամիսներին  ակտիվացել  է  նաև  ճապոնացի  զբոսաշրջիկների  թիվը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն  Արա  Թարվերդյանը Ճապոնիայի  ԱԳ  նախարարին  է  հանձնել կազմակերպության  հրատարակած  «Ջուղա»  հարյուրամյա  ցեղասպանության  վկան քառալեզու ալբոմը, որն  ընդգրկել է ՊՈԱԿ-ում պահպանվող Արամ Վրույրի՝ 20-րդ  դարասկզբի  Ջուղայի հայկական գերեզմանատան խաչքարերի լուսանկարներ, պատմական ու գիտական տեղեկություններ: ՊՈԱԿ-ի տնօրենը տեղեկացրել է նաև, որ Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության արդյունքում այդ  խաչքարերը ոչնչացվել են:
Նշենք, որ քառալեզու  ալբոմին կից ներկայացված է նաև Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացման մասին  պատմող` «21-րդ դարի վանդալները» քառալեզու վավերագրական ֆիլմի խտասկավառակը:

Находящийся с официальным визитом в Армении министр иностранных дел Японии Таро Коно сегодня побывал в историко-культурном музее-заповеднике «Гарни», ознакомился с историей одного из роскошнейших памятников армянской архитектуры.
В сопровождении директора ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердяна глава МИД Японии посетил музей-заповедник. Ему рассказали о языческом храме, дворцовой бане и остальных памятниках храмового комплекса. Таро Коно с особой внимательностью выслушал рассказ о храме и сфотографировал наиболее заинтересовавшие его фрагменты.
Поток туристов со всех концов мира в музей-заповедник «Гарни» довольно большой. Высокопоставленный гость был проинформирован о том, что в последние месяцы увеличилось также число туристов из Японии.
Директор ГНО «Служба охраны памятников» Ара Тарвердян вручил главе МИД Японии опубликованный организацией четырехъязычный альбом под названием «Джуга – свидетель столетнего геноцида», который включает сделанные Арамом Вруйром и хранившиеся в ГНО фотографии хачкаров армянского кладбища в Джуге (начало 20 в.), а также множество исторических и научных сведений. Директор ГНО также сообщил, что в результате культурного геноцида в Азербайджане эти хачкары были уничтожены.
Следует отметить, что альбом также включает в себя DVD-диск с четырехъязычным документальным фильмом «Вандалы 21-го века», рассказывающим об уничтожении хачкаров в Джуге.