ՀՀ կառավարության «Մաքուր Հայաստան» ծրագրի շրջանակում սեպտեմբերի 8-ին անցկացված համապետական շաբաթօրյակին ակտիվորեն մասնակցել են նաև «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները: Մաքրվել ու բարեկարգվել են ինչպես մայրաքաղաքի, այնպես էլ` մարզերի հուշարձանների տարածքները:
Երևանում սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացվել «Հաղթանակ»-ի կամուրջ և «Կարմիր կամուրջ» հուշարձանների տարածքներում:
Մարզային ծառայության ու ՏԻ մարմինների աշխատակիցների, ժամկետային զինծառայողների, դպրոցականների ջանքերով մաքրվել են Արարատի մարզի 20` Վեդի, Արարատ, Արտաշատ, Ոսկետափ, Փոքր Վեդի և այլ համայնքների հուշարձանների տարածքներ:
Լոռու մարզային ծառայության պատասխանատուները հանրակրթական դպրոցների աշակերտների աջակցությամբ բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացրել մարզի թվով 8`Շնող, Ալավերդի, Լոռի Բերդ համայնքների 15-ից ավելի հուշարձանների տարածքներում:
Կոտայքի մարզում բարեկարգման աշխատանքներն անցկացվել են 16 հուշարձանի`Բջնիի Սուրբ Աստվածածին, «Չարենցի կամար», «Պողոս-Պետրոս» եկեղեցական համալիր, տարբեր համայնքների ԵԱԶ հուշարձանների տարածքներում:
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետ Վալեր Նազարեթյանը աշխատակիցների հետ միասին համապետական շաբաթօրյակին սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացրել Գյումրիի՝ Մայիսյան ապստամբության, Նոր կյանք համայնքում՝ Սուրբ Գևորգ մատուռի և մի շարք այլ պատմամշակութային հուշարձանների տարածքներում:
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության համապետական շաբաթօրյակին մասնակցել են նաև Գյումրու N զորամասի զինծառայողները։ Նրանք սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացրել Գումրու Ուղղափառ Եկեղեցու տարածքում։ Աշխատանքներին զուգահեռ ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայություան պետ Վալեր Նազարեթյանը կարճ ակնարկով զինծառայողներին ծանոթացրել է մարզի պատմամշակութային հուշարձաններին։
Սյունիքի մարզում էլ ակտիվորեն մասնակցել են համապետական շաբաթօրյակին: Կապանում մասնավորապես մաքրվել են «Վահանավանք» վանական համալիրի, «Դավիթ բեկ» հուշահամալիրի, «Զանգեզուրցի աղջիկը», «Գարեգին Նժդեհ» հուշահամալիրների տարածքները: «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամակութային արգելոցի և ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության աշխատակիցների ջանքերով էլ բարեկարգվել է «Որոտնավանք» վանական համալիրի տարածքը:
Մեղրիի տարածաշրջանում ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցներին միացել են Մեղրիի թիվ 1 միջն դպրոցի բարձր դասարանի աշակերտները։ Աշխատանքներին մասնակցել և պատանիներին ոգևորել է մեղրեցի երկարամյա մանկավարժ Ժորա Միրզոյանը։ Հուշարձանների պահապանները չորացած բուսածածկույթից մաքրել են 18-րդ դարով թվագրվող ավերված սրբատեղիի տարածքը, կանգնեցվել են խաչքարեր։
ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության, «Արփի» բնապատմական արգելոցի, Եղեգնաձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջի սաներն ու դպրոցականներն էլ մաքրել են Եղեգնաձորի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու և Քյոշկ ամրոցի շրջակայքը: Սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել նաև Մարտիրոս
համայնքի Ս.Աստվածածին, Հերհեր համայնքի Ս.Գևորգ եկեղեցու, Ելփին համայնքի «Թուխ մանուկ» մատուռի, Եղեգիս համայնքի Զորաց տաճարի, Արատեսի վանական համալիրի, Նորավանքի ձորի, ԵԱԶ հուշարձանների տարածքներում: Արտաբույնք համայնքում էլ մաքրվել է Վարդանանց պատերազմի զոհերին նվիրված մատուռի և հուշարձանի մերձակայքը:

ОБЩЕГОСУДАРСТВЕННЫЙ СУББОТНИК НА ТЕРРИТОРИЯХ ПАМЯТНИКОВ
Активное участие в состоявшемся 8 сентября в рамках программы правительства РА «Чистая Армения» общегосударственном субботнике приняли также сотрудники ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников». Их усилиями были очищены и благоустроены  территории как памятников столицы,  так  и областей.
В Ереване санитарно-очистительные работы были проведены на территориях памятников «Мост Победы» и «Красный мост».
Благодаря усилиям сотрудников региональной службы и органов местного самоуправления, военнослужащих срочной службы, школьников были очищены территории памятников 20 общин Араратской области (Веди, Арарат, Арташат, Воскетап, Малый Веди и т.д.).
Ответственные лица региональной службы ОИС Лори, при поддержке учащихся общеобразовательных школ, провели ряд работ по благоустройству территорий более 15 памятников 8 общин области (Шнох, Алаверди, Лори Берд).
В Котайкской области благоустроительные работы были проведены на территориях 16 памятников (церковь Сурб Аствацацин в Бжни, памятника «Арка Чаренца» церковный комплекс «Погос-Петрос»), а также памятников ВОВ разных общин.
Начальник региональной службы ОИС Ширака Валер Назаретян вместе с сотрудниками также провели санитарно-очистительные работы на территориях ряда историко-культурных памятников (памятник героям Майского восстания в г. Гюмри, часовня Св. Геворга в общине Нор Кянк и т.д.).
Военнослужащие части N Гюмри также принимали участие в общегосударственном субботнике. Они провели санитарно-очистительные и благоустроительные работы на территории Православной церкви в Гюмри. Параллельно с работами начальник региональной службы ОИС Ширака Валер Назаретян вкратце ознакомил военнослужащих с историко-культурными памятниками области.
В Сюникской области также активно принимали участие в общегосударственном субботнике. В частности, в Капане были очищены территория монастырского комплекса  «Ваанаванк», а также мемориальных комплексов «Давид Бек», «Зангезури ахчик», «Гарегин Нжде». Усилиями же сотрудников историко-культурного заповедника «Поселение «Зорац карер»» и региональной службы ОИС Сюника была благоустроена территория монастырского комплекса «Воротнаванк».
В Мегрийской области к сотрудникам региональной службы ОИС присоединились учащиеся старших классов средней школы № 1 в Мегри.  В работах также участвовал и воодушевлял молодых людей заслуженный педагог Мегри Жора Мирзоян. Усилиями хранителей памятников была очищена от засохшей растительности территория разрушенного святилища (18 в.), а также выровнены и переустановлены хачкары.
Усилиями же сотрудников региональной службы ОИС Вайоц Дзора, природно-исторического заповедника «Арпи» а также школьников и воспитанников Ехегнадзорского Регионального Государственного колледжа, были очищены окрестности церкви Св. Саркиса в Ехегнадзоре и крепости «Кёшк». В ходе субботника были проведены санитарно-очистительные работы на территориях церквей Св. Аствацацин в селе Мартирос, Св. Геворга в селе Гергер, часовни «Тух Манук» («Тёмный отрок») в селе Елпин, храма «Зорац Тачар» в селе Ехегис, монастырского комплекса Аратеса, ущелья Нораванк, а также ряда памятников ВОВ.  В общине Артабуйнк была очищена окрестность часовни и памятника, посвященного памяти жертв войны Вардананц.