Արարատի մարզի Վանաշենի միջնակարգ դպրոցի և «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Արարատի մարզային ծառայության գործակցությունը ամուր հիմքերի վրա է դրված: Մշակութային ժառանգության պահպանությանը միտված համատեղ միջոցառումներն ու բաց դասերը պարբերական բնույթ են կրում: Մարզային ծառայության պետ Ռոման Կարապետյանը ու պետի տեղակալ Անահիտ Դալլաքյանը հունվարի 29-ին մասնակցել են Հայոց բանակի կազմավորման 27-րդ տարեդարձին նվիրված`
«Փառք հայոց բանակին» խորագիրը կրող միջոցառմանը:
Կրթօջախի սաները ասմունքել են, հանդես եկել` ռազմահայրենասիրական երգերի ու պարերի կատարումներով:
ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության պատասխանատուների առաջարկով, միջոցառման ավարտից հետո, աշակերտներն ու մանկավարժները այցելել են Վանաշեն համայնքի արցախյան ազատամարտի զոհերի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցել զոհերի հիշատակին:
Հուշահամալիրի տարածքում մարզային ծառայության պատասխանատուները դպրոցականներին համառոտ տեղեկատվություն են փոխանցել մարզի հուշարձանների մասին, խոսել` հայոց բանակի կազմավորման պատմության ու հաղթանակների մասին:

The cooperation between Ararat region’s Vanashen secondary school and “Protection service” NCSO’s Ararat regional service is put on firm basis. The joint events and open lessons dedicated to the preservation of cultural heritage are periodical. The head of regional service Roman Karapetyan and deputy head Anahit Dallakyan participated in the event entitled “Glory to Armenian army” dedicated to the 27th anniversary of the formation of Armenian army.
The alumni of the school recited, performed patriotic songs and dances.
By the suggestion of NCSO’s Ararat regional service employees after the end of the event the pupils and teachers visited Vanashen community’s memorial to Artsakh war victims to pay tribute to their memory.
In the territory of the memorial the employees of the regional service briefed on about the region’s monuments the history of formation and victories of Armenian army.