ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ Է ՖՐԱՆԿՈՖՈՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԸ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆՈՂ ՔԱՅԼԵՐԹ-ՖԼԵՇՄՈԲ
«Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի՝ ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների շրջանակում նախաձեռնած քայլերթ-ֆլեշմոբը կայացավ:
Մայրաքաղաքի կենտրոնում ակցիայի մասնակիցները՝  ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները, կամավորներն ու ֆրանսիական քոլեջի ուսանողները շուրջ մեկ ու կես ժամվա ընթացքում Երեւանի գլխավոր փողոցների անցորդներին ներկայացրել են ֆրանկոֆոն թվով  53՝  Ալբանիա, Անդորա, Հայաստան, Բելգիա, Բենին, Բուլղարիա, Շվեյցարիա, Մոլդովա, Եգիպտոս, Ֆրանսիա և այլ երկրների առավել  հայտնի  հուշարձանները:
Ֆլեշմոբի մասնակիցներին /Հանրապետության հրապարակ,  Շառլ Ազնավուրի հրապարակ, Ֆրանսիայի հրապարակ, Ազատության հրապարակ/ ուղեկցել են «Երևանյան թմբուկահարներ»-ը, որոնց մասնակցությունը բավականին ոգևորող էր:
Թավրիզի համալսարանի դասախոս Լեյլա Սալիքսամանին առաջին անգամ էր Հայաստանում և պատահական հայտնվել էր այսպես ասած «դեպքի վայրում»: Տիկին Լեյլան իր երկրում ֆրանսերեն է դասախոսում: Քաջածանոթ լինելով ֆրանկոֆոն երկրների մշակույթին նա համոզմունք է հայտնել, որ  ակցիան  շատ հետաքրքիր ու  գեղեցիկ էր կազմակերպվել:
Ֆլեշմոբը հետաքրքրություն էր առաջացրել  հատկապես  օտարերկրացիների մոտ, ովքեր «անմահացնում» էին միջոցառման հետաքրքիր պահերը, սելֆիներ անում, նույնիսկ ոգևորում քայլերթի մասնակիցներին՝  ծածանելով  մեր եռագույնը:
«Միջոցառման նպատակը՝ մեր հայրենակիցներին ֆրանկոֆոն երկրների մշակույթի մի փոքրիկ մասին ծանոթացնելն է: Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների շրջանակում ՊՈԱԿ-ի կազմակերպած այս տարվա առաջին նախաձեռնությունն է: Հաջորդը ապրիլի 5-ին է՝ «Հայ մտավորականները ֆրանկոֆոն մշակույթում» խորագիրը կրող ցուցադրություն և պար- ներկայացում կլինի  «Զվարթնոց» արգելոց-թանգարանում: Տարբեր մշակույթները ներկայացնելը  ու գիտելիքների հարստացումը  շատ կարևոր ու ճիշտ է», – իր խոսքում ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:

MARCH-FLASH MOB PRESENTING THE MONUMENTS OF FRANCOPHONE COUNTRIES WAS HELD IN YEREVAN
The march flash mob planned by “Protection service” NCSO within the framework of Francophonie events took place.
The participants of the action: NCSO’s employees, volunteers and students of French college introduced the popular monuments of 53 Francophone countries: Albania, Andorra, Armenia, Belgium, Bulgaria, Moldova, Egypt, France and other countries.
“Yerevan drums” accompanied the participants of the flash mob /Republic square, Charles Aznavour square, Freedom square”, the participation of whom was very exciting.
The lecturer of Tabriz university Leila Salikasami was in Armenia for the first time and had appeared in the so called “place of incident”. She teaches French in her country. Being well informed about the culture of Francophone countries she mentioned that everything was well and interesting organized.
Foreigners were especially interested in the flash mob and they took photos of the most interesting parts of the event, took selfies, and even inspired the participants of the flash mob, waving our flag.
The aim of the event is to familiarize our compatriots with a small part of culture of francophone countries. Within the framework of Francophonie events this is NCSO’s first initiative of this year. Next one will be on April 5-exhibition and dance-performance titled “Armenian intellectuals” in “Zvartnots” museum-reserve.
“Presenting different cultures and enriching our knowledge is very important and right”, mentioned NCSO’s director Ara Tarverdyan. In his words march-flash mob will be held in one of the republic’s regions as well.