ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ Է ՖՐԱՆԿՈՖՈՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԸ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆՈՂ ՔԱՅԼԵՐԹ-ՖԼԵՇՄՈԲ
«Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի՝ ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների շրջանակում նախաձեռնած քայլերթ-ֆլեշմոբը կայացավ:
Մայրաքաղաքի կենտրոնում ակցիայի մասնակիցները՝  ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները, կամավորներն ու ֆրանսիական քոլեջի ուսանողները շուրջ մեկ ու կես ժամվա ընթացքում Երեւանի գլխավոր փողոցների անցորդներին ներկայացրել են ֆրանկոֆոն թվով  53՝  Ալբանիա, Անդորա, Հայաստան, Բելգիա, Բենին, Բուլղարիա, Շվեյցարիա, Մոլդովա, Եգիպտոս, Ֆրանսիա և այլ երկրների առավել  հայտնի  հուշարձանները:
Ֆլեշմոբի մասնակիցներին /Հանրապետության հրապարակ,  Շառլ Ազնավուրի հրապարակ, Ֆրանսիայի հրապարակ, Ազատության հրապարակ/ ուղեկցել են «Երևանյան թմբուկահարներ»-ը, որոնց մասնակցությունը բավականին ոգևորող էր:
Թավրիզի համալսարանի դասախոս Լեյլա Սալիքսամանին առաջին անգամ էր Հայաստանում և պատահական հայտնվել էր այսպես ասած «դեպքի վայրում»: Տիկին Լեյլան իր երկրում ֆրանսերեն է դասախոսում: Քաջածանոթ լինելով ֆրանկոֆոն երկրների մշակույթին նա համոզմունք է հայտնել, որ  ակցիան  շատ հետաքրքիր ու  գեղեցիկ էր կազմակերպվել:
Ֆլեշմոբը հետաքրքրություն էր առաջացրել  հատկապես  օտարերկրացիների մոտ, ովքեր «անմահացնում» էին միջոցառման հետաքրքիր պահերը, սելֆիներ անում, նույնիսկ ոգևորում քայլերթի մասնակիցներին՝  ծածանելով  մեր եռագույնը:
«Միջոցառման նպատակը՝ մեր հայրենակիցներին ֆրանկոֆոն երկրների մշակույթի մի փոքրիկ մասին ծանոթացնելն է: Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների շրջանակում ՊՈԱԿ-ի կազմակերպած այս տարվա առաջին նախաձեռնությունն է: Հաջորդը ապրիլի 5-ին է՝ «Հայ մտավորականները ֆրանկոֆոն մշակույթում» խորագիրը կրող ցուցադրություն և պար- ներկայացում կլինի  «Զվարթնոց» արգելոց-թանգարանում: Տարբեր մշակույթները ներկայացնելը  ու գիտելիքների հարստացումը  շատ կարևոր ու ճիշտ է», – իր խոսքում ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:

В рамках программы проводящихся в Ереване Международных дней Франкофонии был осуществелен флешмоб-шествие представляющее памятники стран Франкофонии.
Среди мероприятий предпринятых ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” также было осуществлено флешмоб-шествие.
В центре столицы участники акции – сотрудники ГНКО, добровольцы и учащиеся французского колледжа около полутора часов знакомили прохожих с наиболее известными 53-мя памятниками стран Франкофонии: Албания, Андора, Армения, Бельгия, Бенин, Болгария, Швейцария, Молдова, Египет, Франция и др.
Участников флешмоба по всему маршруту (площадь Республики – площадь им. Шарля Азнавура – площадь Франции – площадь Свободы) сопровождали “Ереванские барабанщики ”, участие которых было довольно вдохновляющим.
Лектор Тавризского университета Лейла Саликсаман впервые посетила Армению и случайно оказалась, так сказать, “в центре событий”. Госпожа Лейла преподает французский язык и прекрасно знакома с культурой стран Франкофонии. По ее мнению, акция очень интерсно и прекрасно организована.
Особый интерес флешмоб вызвал у иностранцев, которые “обесмертили” интересные мгновения мероприятия, делали селфи, даже воодушевляли участников шествия, развевая наш триколор.
“Целью мероприятия являлось ознакомление соотечественников с хотя бы небольшой частью культуры стран Франкофонии. Это первое в текущем году мероприятие, организованное ГНКО рамках Франкофонии. Следующее – будет осуществлено 5 апреля. Экспозиция на тему “Армянские мыслители и культура франкофонии”, а также танцевальное представление будут проведены в музее-заповеднике “Звартноц”. Представление различных культур и обогащение знаний о них имеет очень большое значение”, – сказал в своем выступлении директор ГНКО Ара Тарвердян. По его словам, в будущем шествие-флешмоб будет организовано и в одном из марзов республики.