«Բնօրրան» հասարակական կազմակերպության խորհրդի անդամներ` Հռիփսիմե Հարությունյանը և Աշոտ Ասլանյանն այսօր հյուրընկալվել են «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում։
Կազմակերպության ղեկավար Արա Թարվերդյանի հետ հանդիպման ընթացքում, որին մասնակցել է նաև՝ ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, քննարկվել են ՊՈԱԿ-ի ենթակայության տակ գտնվող արգելոց-թանգարանների զարգացման հեռանկարային ծրագրերին առնչվող հարցեր։
«Բնօրրան» Հ/Կ-ի ներկայացուցիչներն իրենց տեսակետն են հայտնել հուշարձանների տարածքներում զբոսաշրջիկների համար ավելի գրավիչ պայմաններ ստեղծելու վերաբերյալ։
«Բնօրրան» Հ/Կ-ի և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գործակցության հիմքը դրվել է նախորդ տարեվերջին՝ մամուլում «Զորաց քարեր» հնավայրի վերաբերյալ տեղ գտած հրապարակումներից հետո։ «Փրկենք Քարահունջը» նախաձեռնության անդամները բարձրաձայնել էին հուշարձանի տարածքից «մոտ 35 մենհիրների անհետացման» մասին։
«Բնօրրան» ՀԿ-ն և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը (2 դեկտեմբերի 2019 թ․) գործակցության ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ են ստորագրել, որով պարտավորվել են գործուն մասնակցություն ունենալ նշված հարցի պարզաբանման, ուսումնասիրման, փաստերն ու եզրակացությունները հանրությանը ներկայացնելու ուղղությամբ։
Անկողմնակալ, թափանցիկ, օբյեկտիվ աշխատանք կազմակերպելու նպատակով կողմերը որոշել էին նաև անկախ և ներկայացուցչական հանձնաժողով ձևավորել: «Բնօրրան» ՀԿ խորհրդի անդամ Հռիփսիմե Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը երկարաձգվել է մինչև ս. թ. փետրվարի 20-ը։ Հուշարձանի տարածք այցելությունն էլ հետաձգվել է եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով։
Հնավայրի տարածքում պեղումներ իրականացնող արշավախմբի ղեկավար Աշոտ Փիլիպոսյանը իր հերթին առաջարկել է ձևավորել հանրային խումբ, որը հնագետների հետ կաշխատի հուշարձանի տարածքում։
ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը և Հ/Կ ներկայացուցիչները քննարկել են նաև «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցին առնչվող աշխատանքային այլ հարցեր։

ДИРЕКТОР ГНКО АРА ТАРВЕРДЯН ПРИНЯЛ ЧЛЕНОВ СОВЕТА ОБЩЕСТВЕННОЙ ОРГАНИЗАЦИИ “БНОРРАН”
Члены общественной организации “Бнорран” Рипсиме Арутюнян и Ашот Асланян посетили ГНКО “Служба по охране историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды”.
Во время встречи с руководителем организации Ара Тарвердяном, в которой также принял участие ученый секретарь ГНКО, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян, обсуждались вопросы, связанные с развитием перспективных планов подведомственных ГНКО музеев-заповедников.
Представители ОО “Бнорран” выразили свою точку зрения и высказались о создании для туристов более привлекательных условий на территориях памятников.
Сотрудничество ОО “Бнорран” и ГНКО “Служба по охране…” было заложено в конце прошлого года после появившихся в прессе публикаций о поселении “Зорац карер”. Инициаторы начинания “Спасите Караундж” громогласно заявили о “пропаже с территории памятника около 35-ти менгиров”.
ОО “Бнорран” и дирекция ГНКО “Служба по охране…” (2 декабря 2019 г.) получили ПРОТОКОЛ сотрудничества, согласно которому они обязывались принимать деятельное участие в разъяснении данного вопроса, его изучении, в деле представления обществу фактов и выводов.
Член ОО “Бноран” Рипсиме Арутюнян сообщила, что окончательный  срок принятия заявок продлен до 20-го февраля. Посещение памятника откладывается в связи с неблагоприятными погодными условиями.
Руководитель раскопок на территории древнего поселения Ашот Пилипосян в свою очередь предложил сформировать общественную группу, которая совместно с археологами будет работать на территории памятника.
Руководство ГНКО и представители ОО обсудили и другие рабочие вопросы, связанные с историко-культурным музеем-заповедником “Поселение “Зорац карер”.