«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը՝ կազմակերպության վերջին մի քանի տարիների 55 անուն հրատարակություն /ժողովածու, գիրք, կատալոգ, ծալաթերթեր/ է նվիրել Հայաստանի ազգային գրադարանին։
Հայաստանի ազգային գրադարանի ղեկավարությունը հիմք ընդունելով 2005 թ․ հոկտեմբերի 4-ին ընդունված թիվ 1316 «Փաստաթղթերի /վավերագրերի/ պարտադիր օրինակի մասին ՀՀ օրենք»-ը ավելի վաղ գրավոր դիմել էր ՊՈԱԿ՝ հրատարակած գրականությունից երկուական պարտադիր, անվճար օրինակ իրենց տրամադրելու համար։
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը ներկայացնելով հրատարակությունները խոսել է ««Ջուղա» հարյուրամյա ցեղասպանության վկան քառալեզու ալբոմի մասին, ասելով, որ այն մեր մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության դեմ բողոքի ձայն է: Նա նաև նշել է, որ ապագայում կհրատարակվի Գուրոսի լուսանկարների ալբոմը ժողովածուն։
«Հուսով եմ մեր գործակցությունն առաջիկայում ավելի սերտ կլինի, մենք գիտական մեծ հնարավորություն ունեցող կազմակերպություն ենք։ Համոզված եմ նաև համատեղ միջոցառումներ կկազմակերպենք։ Մեր արգելոց-թանգարաններում հաճախակի տարբեր միջոցառումներ ենք անցկացնում, այդ թվում նաև՝ գրքի փառատոն։ Հայաստանի ազգային գրադարանը ևս կարող է մեր արգելոց-թանգարաններից որևէ մեկի տարածքում մշակութային միջոցառում անցկացնել», -իր խոսքում ասել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը։
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Խորեն Գրիգորյանի փոխանցմամբ կազմակերպությունը նախաձեռնել է նաև իր մասնաճյուղ արգելոց-թանգարանների գրքույկների հրատարակությունները։
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Հրաչյա Սարիբեկյանը շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին գրականության ու հուշարձանի տարածքում գրքի փառատոն անցկացնելու առաջարկի համար, նշել է, որ կարող են համագործակցել նաև գրադարանի նոր բացված՝ նեղ մասնագիտացված գիտական բաժնի հետ համատեղ ծրագրեր կյանքի կոչելով։
Հրաչյա Սարիբեկյանը մեկ այլ շատ կարևոր առաջարկ է արել՝ Հայաստանի ազգային գրադարանը մասնակցում է գրքի միջազգային ցուցահանդես տոնավաճառների և ՊՈԱԿ-ի հրատակարած գրքերը ևս կարող են ներկայացնել այդ տոնավաճառներին։ Առաջիկայում այդօրինակ միջոցառումներ են նախանշված Լոնդոնում, Ֆրանկֆուրտում և Մոսկվայում։
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրենը նշել է, որ ՊՈԱԿ-ի հրատարակությունները կարող են ներկայացնել ցուցադրության հենց գրադարանում։

ГНКО “СЛУЖБА ПО ОХРАНЕ…” ПОДАРИЛА НАЦИОНАЛЬНОЙ ПУБЛИЧНОЙ БИБЛИОТЕКЕ АРМЕНИИ КНИГИ 55 НАИМЕНОВАНИЙ
Дирекция ГНКО “Служба по охране историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды” подарила Национальной публичной библиотеке Армении, изданные ею за последние годы книги, сборники, каталоги, буклеты 55 наименований.
Ранее руководство Национальной публичной библиотеки, основываясь на Законе РА от 4 октября 2005 г. за N 1316 “О предоставлении обязательного экземпляра документов”, обратилось в письменном виде к ГНКО о предоставлении им в обязательном порядке бесплатно по два экземпляра опубликованных изданий.
Директор ГНКО “Служба по охране…” Ара Тарвердян, представляя альбом “Джуга” (на четырех языках), отметил, что это наш протест против осуществленного столетнего культурного геноцида и что в будущем намечается издание альбома фотографий Гуроса.
“Надеюсь, что наше сотрудничество в будущем будет более тесным, мы организация, имеющая большой научный потенциал. Мы уверены, что нами будут проводиться совместные мероприятия. В наших музеях-заповедниках часто проводятся различные мероприятия, в том числе и фестиваль книг. Национальная публичная библиотека Армении также может на территории одного из наших музеев-заповедников проводить культурные мероприятия”, – сказал в своем слове директор ГНКО Ара Тарвердян.
По словам зам. директора ГНКО по научной работе Хорена Григоряна, организация также собирается издавать книжки, посвященные своим филиалам – музеям-заповедникам.
Директор Национальной публичной библиотеки Армении Грачья Сарибекян выразил благодарность коллегам за подаренную литературу и предложение провести на территории памятника фестиваля книги, что может привести к созданию совместных проектов с новооткрытым в библиотеке узкоспециализированным научным отделом.
Грачья Сарибекян сделал еще одно очень важное предложение: Национальная публичная библиотека Армении принимает участие в международных книжных ярмарках и может представить на них изданные ГНКО книги. В ближайшем будущем проведение подобного мероприятия намечается в Лондоне, Франкфурте и Москве.
Директор Национальной публичной библиотеки Армении отметил, что издания ГНКО могут быть представлены и в экспозиции библиотеки.