Թանգարանային գիշերը «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում ներկայացվել է «Մի լուսանկարի պատմություն» խորագրով դասախոսություն: Արգելոց-թանգարանի էքսկուրսիոն և ֆոնդային բաժնի վարիչ Լարիսա Հարությունյանը այցելուներին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող լուսանկարի պատմությունը: Այն վկայում է երկու հայ հոգևորակաների՝ մատենագիր, գիտնական Սմբատ Եպիսկոպոս Սատեթյանի և Բասենի թեմի առաջնորդ Կորյուն Վարդապետ Սրապյանի դաժան և ողբերգական մահվան մասին: Երեք թուրքեր հայ հոգևորականներին նախ ստիպում են փորել սեփական գերեզմաններն, ապա մասնատում և լցնում են փոսերի մեջ: Իրենց արաքը պատմում են գերմանացի սպայի, որն էլ համոզում է բերել ու ցույց տալ իրեն սպանվածների գլուխները: Գերմանացի զինվորականը երեք թուքերին նկարում է հայ հոգևորականների կտրված գլուխների հետ: Այս դաժան պատմությունը փոխանցում մի ականատես: Հետագայում՝ 1920 թ-ին, Կոստանդնուպոլսում գերամանացի սպան այդ լուսանկարը հանձնում է մի հայ աղջկա:
Արգելոց-թանգարանում միջոցառում է անցկացվել նաև Թանգարանների միջազգային օրը` մայիսի 18-ին: Ընթերցվել են նախապես հանձնարարված «Միշտ հին ու նոր իմ Հայաստան» խորագրով շարադրություններից լավագույները: Դրանց հեղինակները՝ Վաղարշապատի թիվ 8 և 12 հիմնական դպրոցների բարձր դասարանների չորս աշակերտներ են, որոնք արգելոց թանգարանում ընթերցել են իրենց շարադրությունները և միջոցառման կազմակերպիչներից հուշանվերներ ստացել:
Նույն օրը «Զվարթնոցում» մեկ այլ միջոցառում է անցկացվել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների և հավաքածուների կառավարման, զարգացման և մարքեթինգի բաժնի նախաձեռնությամբ: Արգելոց-թանգարանի տարածքում առաջին անգամ իրականացվել է «Թանգարանների միջազգային օրը տուն-ինտերնատի բնակիչների մասնակցությամբ» կրթամշակութային ծրագիր: Նպատակը` պայմաններ ստեղծելն է, որպեսզի տուն-ինտերնատի բնակչները ևս մասնակցեն մշակութային միջոցառումներին, հաղորդակից դառնան թանգարանային միջավայրին և պատմամշակութային արժեքներին:
Ծրագրի շրջանակներում Երևանի Նորքի տուն-ինտերնատի շուրջ 50 բնակիչներ այցելել են «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան: Մոտ 3 ժամ տևած ծրագիրն իրականացվել է տաճարի տարածքում և թանգարանում: Նրանց համար անցկացվել է թեմատիկ էքսկուսրիա, պատմաճանաչողական զրույց և զբոսանք: Նախաձեռնությունը ոչ միայն հետաքրքրել, այլև որգևորել է տուն-ինտերնատի բնակիչներին: Նրանք տարբեր հարցադրումերով թարմացրել են Զվարթնոց տաճարի վերաբերյալ հիշողություններն ու իրենց համար նոր տեղեկություն քաղել: Այցելուները զբոսնել են արգելոց-թանգարանի տարածքում, լուսանկարվել, ապա կիսվել իրենց տպավորություններով ու հիշողություններով: Տուն-ինտերնատի բնակիչները ցանկություն են հայտնել լիել նաև այլ հուշարձանների և արգելոց-թանգարանների տարածքում:

«Ночь в музее» в культурно-историческом музее-заповеднике «Звартноц» была представлена лекцией на тему «История одной фотографии». Начальник отдела экскурсий и фонда музея-заповедника Лариса Арутюнян представила посетителям историю одной фотографии, связанной с Геноцидом армян. Это свидетельство жестокой и трагической гибели двух армянских священников – летописца и ученого епископа Смбата Сатетяна и главы епархии Басена епископа Корюна Срапяна. Трое турки вынудили священников сначала вырыть себе могилу, затем разчленили их и бросили в вырытую могилу. Они рассказали об этом немецкому офицеру, который убедил их принести отрезанные головы. Немецких офицер сфотографировал турок с головами священников. Об этой жестокой истории рассказал свидетель. Позже, в 1920 году, в Константинополе, немецкий офицер передал этот снимок молодой армянке.
18 мая в музее-заповеднике провели также мероприятие, посвященное Международному дню музеев. Были зачитаны лучшие сочинения на тему «Моя новая и древняя Армения». Их авторы, четыре старшеклассника средних школ № 8 и № 12 Вагаршапата, получили сувениры от организаторов мероприятия. В тот же день в «Звартноце». состоялось еще одно мероприятие, организованное отделом управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО «Служба по охране». Впервые на территории музея-заповедника была проведена культурно-образовательная программа «Международный день музеев с участием жителей дома-интерната», с целью участия жильцов дома-интерната в культурных мероприятиях музеев и приобщения их к культурно-историческим ценностям.
В рамках программы, 50 жителей Норкского дома-интерната г. Еревана посетили музее-заповедник «Звартноц». Предусмотренные 3 часов прошли на территории храма и в музее. Для них была организованна тематическая экскурсия, с познавательной и исторической беседой, что очень воодушевило интернатовцев. Посетители, сфотографировались на территории и поделились своими впечатлениями и воспоминаниями. Жители дома-интерната выразили желание побывать и в других музеях-заповедниках.