ԱՌԱՋԻՆ ԴԱՍՆ ԱՆՑԿԱՑՐԵԼ ԵՆ «ԳԼԱՁՈՐԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
Արդեն 11 տարի է, բարի ավանդույթի համաձայն, գիտելիքի օրը Վայոց ձորի դպրոցներից մեկի առաջին դասարանի փոքրիկներն իրենց առաջին դասն անցակցնում են «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում:
Այս անգամ արգելոց-թանգարանը հյուրընկալել է Վերնաշենի միջնակարգ դպրոցի առաջին դասարանի ութ աշակերտներին: Երեխաները դիտել են արգելոց-թանգարանի ցուցադրությունը, սերտել առաջին դասը: «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան մասնաճյուղի վարիչ Բարիս Քոչարյանը փոքրիկներին համառոտ պատմել է Գլաձորի համալսարանի երբեմնի հոգևոր, գիտական ու կրթական նշանակության մասին, նշել, որ միջնադարում այստեղ են բարձրագույն կրթություն ստացել, գործել և ստեղծագործել ժամականի անվանի հայ մտավորակաները, ապա փոքրիկներին հորդորել լավ սովորել:
Հայ միջնադարյան ուսումնագիտական կարևոր կնետրոնում առաջին դասին ներկա երեխաներն էլ ներկայացրել են դպրոցի մասին իրենց պատկերացումները: Նրանցից շատերն ասել են, որ ընդհանրապես առաջին անգամ են թանգարան եկել:
Առաջին դասին ներկա են եղել նաև Վերնաշենի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչները, ծնողներ, Վայոց ձորի մարզպետարանի ՏԻ վարչության գլխավոր մասնագետ Աղվան Հարությունյանը: Ուսուցիչները «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան մասնաճյուղի վարիչ Բ. Քոչարյանից շնորհակալություն են հայտնել` թանգարանում հյուրընկալելու նախաձեռնության և շատ ուսուցողական առաջին դասի համար:
Միջոցառման ավարտին առաջին դասարանցիները արգելոց-թանգարանի կողմից գրենական պիտույքներ են նվեր ստացել:

Согласно доброй традиции, уже 11 год, в день знаний, первоклассники одной из школ Вайоц Дзора проводят свой первый урок в историко-культурном музее-заповеднике «Университет Гладзор».
На этот раз, гостями музея-заповедника стали восемь первоклассников средней школы Вернашена. На первом уроке учеников ознакомили с экспозицией музея. Зав. филиалом историко-культурного музея-заповедника «Университет Гладзор» Борис Кочарян вкратце рассказал детям о духовном, научном и воспитательном значении университета в средневековье, отметив, что здесь получали высшее образование и творили известные представители армянской интеллигенции того времени, а также призвал детей хорошо учиться.
На первом уроке в главном армянском средневековом научно-учебном центре первоклассники поделились своими представлениями о школе. Многие из них впервые посетили музей.
На первом уроке присутствовали также учителя средней школы Вернашена, родители, и главный специалист управления ОМС областной администрации Вайоц Дзора Агван Арутюнян. Учителя выразили благодарность зав. филиалом историко-культурного музея-заповедника «Университет Гладзор» Б. Кочаряну за гостепреимство и познавательный первый урок.