ՀԱՅ ՎՐԻԺԱՌՈՒՆԵՐԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ Է ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ «ԳԼԱՁՈՐԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
«Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում անցկացվել է «Հայ վրիժառուները լեգենդներ դարձան» խորագրով միջոցառում, որին մասնակցել են Վերնաշենի դպրոցի մոտ 30 աշակերտ, ուսուցիչներ, մարզային ծառայության աշխատակիցներ: Արգելոց-թանգարանում ցուցադրվել են հայ վրիժառուների լուսանկարները, նրանց, ովքեր վերժխնդիր եղան Հայոց ցեղասպանությունը կազմակերպած դահիճներից: «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան մասնաճյուղի վարիչ Բարիս Քոչարյանն իր զեկույցում հենց նրանց՝ Սողոմոն Թեհլերյանի, Արամ Երկանյանի, Արշավիր Շիրակյանի, Միսաք Թոռլաքյանի, Արտաշես Գևորգյանի, Պողոս Տեր-Պետրոսյանի, Շահան Նաթալիի, Արամ Գարոյի գործունեությանն էլ անդրադարձել է:
Վայոց ձորի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Մ. Դովլաթյանն իր ելույթում աշակերտներին հորոդորել է ոչ միայն լավ սերտել ցեղասպանության պատմությունը, այլև ճանաչել այն հայ մտավրականներին, ծանոթանալ նրանց գործերին, որոնք զոհ դարձան 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրկանացված ոճրագործությանը:
Միջոցառումն ավարտվել է դպրոցականների ակտիվ հարցադրումներով: Նրանց ուղղած հարցերը վերաբերել են ոչ միայն վրիժառուների գործունեությանն ընդհանրապես, այլև Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարությանն ու արդարացմանը:

В рамках программы «Дни Европейского наследия» в историко-культурном музеe-заповеднике «Университет Гладзор», под девизом «Армянские мстители стали легендой», прошло мероприятие, в котором приняли участие около 30 учащихся школы Вернашен, учителя, сотрудники региональной службы. В музеe-заповеднике были показаны фотографии армянских мстителей, отомстивших палачам – организаторам Геноцида армян. В своем докладе заведующий историко-культурным музеeм-заповедником «Университет Гладзор» Барис Кочарян представил деятельность Согомона Тейлеряна, Арама Ерканяна, Аршавира Ширакяна, Мисака Торлакяна, Арташеса Геворгяна, Погоса Тер-Петросяна, Шаан Натали, Арама Гарояна.
В своем докладе начальник региональной службы ОИС Вайоц Дзора М. Довлатян призвал учащихся не только хорошо изучать историю Геноцида, но и знать представителей той армянский интеллигенции, которые стали жертвами преступлений 20-го века против человечества.
Мероприятие завершилось многочисленными вопросами школьников. Они не только задавали вопросы, связанные с деятельностью мстителей, но и интересовались судом и оправданием Согомона Тейлеряна.