Ս.թ. հոկտեմբերի 24-27-ը Հայաստանում կայացել է ԻԿՕՄ-ի Մարքեթինգի և հասարակության հետ կապերի միջազգային կոմիտեի տարեկան գիտաժողովը, որի պաշտոնական գործընկերներից է նաև «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը: Հոկտեմբերի 27-ին գիտաժողովի մասնակիցներն այցելել են «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, որտեղ «Ես կարող եմ զգալ ժամանակի շունչը» խորագրով ծրագրի շրջանակներում Կույրերի միավորման երգչախմբի կատարմամբ` Զվարթնոց տաճարի կամարների ներքո, հնչել են հայ մեծանուն կոմպոզիտոր, երգահան Կոմիտասի անմահ գործերը:
«Ես կարող եմ զգալ ժամանակի շունչը» ծրագիրը, որի հիմքը դրվել է դեռևս 2010 թ. և շարունակական բնույթ է կրում, նպատակաուղղված է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոց-թանգարանները և հուշարձաններն առավել մատչելի դարձնելու հատուկ կարիքներ ունեցող այցելուների համար` ակտիվորեն ներգրավելով նրանց հայաստանյան մշակութային կյանքին: Ծրագրի ավարտին երգչախմբի համար կազմակերպվել է էքսկուրսիա` արգելոց-թանգարանի տարածքում:
ԻԿՕՄ-ի Մարքեթինգի և հասարակության հետ կապերի միջազգային կոմիտեի տարեկան գիտաժողովի փակման արարողության ժամանակ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ն արաժանացել է հատուկ շնորհակալագրի` ցուցաբերած հյուրընկալության և օժանդակության համար:
Գիտաժողովի մասնակիցները,ԻԿՕՄ-ի Մարքեթինգի և հասարակության հետ կապերի միջազգային կոմիտեի նախագահ Մարիո Ռիտայի գլխավորությամբ, Հայաստանից իրենց հետ տարան նուռ ու խաղող. խորհրդանիշեր, որոնք հաճախ են հանդիպում Զվարթնոց տաճարի զարդաքանդակներում:

24-27 октября сего года, в Армении состоялась ежегодная конференция Международного комитета ИКОМ по маркетингу и связям с общественностью. ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» является одним из официальных партнеров ИКОМ. 27 октября участники конференции посетили историко-культурный музей-заповедник «Звартноц», где, в рамках программы «Я могу чувствовать дыхание времени», под сводами храма прозвучали бессмертные произведения армянского композитора Комитаса в исполнении хора Ассоциации слепых.
Программа «Я могу чувствовать дыхание времени», основанная еще в 2010 году, продолжается до сих пор и направлена на активное вовлечение посетителей с ограниченными возможностями в культурную жизнь, в частности, делает более доступным посещение музеев-заповедников и памятников ГНО «Служба по охране». В завершение программы, для участников хора была организована экскурсия на территории музея-заповедника.
На церемонии закрытия ежегодной конференции Международного комитета ИКОМ по маркетингу и связям с общественностью ГНО «Служба по охране» была награждена специальной благодарственной грамотой, за гостеприимство и помощь.
Участники конференции во главе с председателем комитета по маркетингу и связям с общественностью Марио Рита увезли с собой из Армении сувениры из граната и винограда, символизирующие храм Звартноц.