ԳԱՆՁԱԳՈՂԵՐԸ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔԻՑ ՈՒՐԱՐՏԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿԱՇՐՋԱՆԻ ԴՐԱՄՆԵՐ, ՃԱՐՄԱՆԴՆԵՐ, ԶԱՆԳԱԿՆԵՐ ԵՆ ՏԱՐԵԼ
Hushardzan.am-ը տեղեկացրել էր, որ փետրվարի 24-ին Արմավիրի մարզի «Քաղաքատեղի Արգիշտիխինիլի» հուշարձանի տարածքում /պետ. ցուցիչ՝ 3.71.1/ Արմավիրի մարզի ոստիկանության աշխատակիցների օպերատիվ միջոցառումների արդունքում հայտնաբերվել և ոստիկանության բաժանմունք բերման էին ենթարկվել հուշարձանի տարածքում գանձագողությամբ զբաղվող երկու անձինք:
Փաստի առիթով իրավապահների կողմից նյութեր են նախապատրաստվում: Գանաձագողություն կատարած Էդուարդ Վարդանյանը և Միսաք Սիմոնյանը ստորագրությամբ բաց են թողնվել: Սակայն, մինչ այդ վերջիններս իրավապահներին են ներկայացրել հուշարձանի տարածքից ապօրինաբար հանված արժեքները:
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և Ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու Ինեսսա Կարապետյանի փոխանցմամբ, վերոնշյալ երիտասարդները քանդել են ուրարտական ժամանակաշրջանի հուշարձանի արևմտյան ամրոցի վերևի շերտը: Նրանք յուրացրել են ուրարտական ժամանակաշրջանով թվագրվող նյութերի խումբ. ձիասահքի համալիր, սանձի լկամ, ճարմանդներ, զանգակներ, բրոնզե բոժոժներ, ինչպես նաև միջնադարյան /12-13 դդ./ ժամանակաշրջանի դրամներ, պղնձադրամների կտրտանքներ և այլն: Ոստիկաններին ներկայացված գողոնը պատմամշակութային արժեք ներկայացնող արտեֆակտներ են:
Գանձագողերի կողմից մատնանշված հատվածը ժամանակին ուսումնասիրել և պեղել է հնագետ Հարություն Մարտիրոսյանը, սակայն, կան նաև չհետազոտված տարածքներ:
Ի. Կարապետյանը չբացառեց նաև, որ նախաքննության ընթացքում գանձագողերը հնարավոր է այլ արժեքներ ևս հետ վերադարձնեն:
Արգիշտիխինիլի ուրարտական ամրոցը /կառուցված մ.թ.ա. 776 թ./ հանրապետական նշանակության հուշարձան է և ընդգրկված է պետական սեփականություն հանդիսացող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձանների ցանկում:

С ТЕРРИТОРИИ ПАМЯТНИКА БЫЛИ УКРАДЕНЫ МОНЕТЫ, ПРЯЖКИ, КОЛОКОЛЬЧИКИ УРАРТСКОГО ПЕРИОДА ВРЕМЕНИ
Hushardzan.am уже сообщал, что 24 февраля на территории памятника «Городище Аргиштихинили» /гос. индекс 3.71.1/ марза Армавир оперативными действиями сотрудников полиции марза были задержаны и доставлены в полицейский участок двое подозреваемых в краже на территории памятника.
По факту проводится предварительное следствие. Совершившие кражу Эдуард Варданян и Мисак Симонян выпущены под подписку о невыезде. Задержанные предъявили правоохранительным органам украденные с территории памятника ценные предметы.
Со слов ведущего научного сотрудника Института археологии и этнографии НАН РА, доктора исторических наук Инессы Карапетян, вышеназванные лица на территории памятника урартского периода разрушили верхний слой западной крепости. Они украли средневековые /12-13 вв./ монеты, части медных монет, материалы урартского периода: конная сбруя, трензель поводья, пряжки, колокольчики, бронзовые бубенчики и т.д. Предъявленные украденные предметы – артефакты, представляющие историко-культурную ценность.
Территорию, где был совершена кража, в свое время исследовал и проводил раскопки археолог Арутюн Мартиросян, однако, есть и неисследованные территории.
И. Карапетян не исключает также, что в ходе следствия будут возвращены и другие ценности.
Урартская крепость Аргиштихинили/построена в 776 в. До н. э./ – памятник национального значения и включен в список государственных памятников не подлежащих отчуждению.