ԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵԼ Է ՓՈՐՁԻ ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ԵՌՕՐՅԱ ԾՐԱԳԻՐ
Երևանում անցկացվել է «Թանգարան, կրթություն և ներգրավում» խորագրով փորձի փոխանակման եռօրյա դասընթաց-վարժանք, որն իրականացվել է Բրիտանական թանգարանի միջազգային ծրագրին 2014-2015թթ․ մասնակցած «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետ, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Պողոսյանի, Թանգարանային կրթության կենտրոնի համակարգող Հայկ Մկրտչյանի և Ռուսական արվեստի թանգարանի տնօրեն Մարինե Մկրտչյանի նախաձեռնությամբ։ Բրիտանական թանգարանի ֆինանսավորմամբ իրականացված եռօրյա ծրագիրը տարածաշրջանում այդ ձևաչափով անցկացված առաջին միջոցառումն է, որը նախաձեռնող մի շարք կազմակերպությունների թվում է նաև «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը։
«Թանգարան, կրթություն և ներգրավում» խորագրով եռօրյա դասընթաց-վարժանքին մասնակցել են Մանչեստրի պատկերասրահի, Բրիտանական թանգարանի, «Գլազգոյի թանգարաններ» ռեսուրս կենտրոնի, «Դրեզդենի արվեստի պետական հավաքածուներ» կենտրոնի փորձագետները, ինչպես նաև Բրիտանական թանգարանի ամենամյա միջազգային վերապատրաստման ծրագրի մասնակիցներն ու Հայաստանի թանգարանների 16 ներկայացուցիչներ։ Նրանց թվում է եղել նաև «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի վարիչ Արտավազդ Զաքյանը, ում նախաձեռնությամբ Բրիտանական թանգարանի Մերձավոր Արևելքի բաժնի համակարգող Նայջել Թալիսը այցելել է «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, հանդիպել ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի հետ։ Վերջինս Նայջել Թալիսին ներկայացրել է արգելոց-թանգարանի մշտական ցուցադրությունը, խոսել Մեծամորի հնավայրում կատարված պեղումների մասին։
Ծրագրի մասնակիցներն այցելել են «Գառնի» և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարաններ, որտեղ նրանց համար էքսկուրսիաներ են կազմակերպվել։
«Թանգարան, կրթություն և ներգրավում» ծրագրի նպատակը թանգարաններ այցելություններն ավելի ակտիվացնելն է՝ այդ նպատակով օգտագործելով միջազգային և տեղական փորձը։
Ավարտին մշակվել են համատեղ ծրագրեր։
Բրիտանական թանգարանի վերապատրաստման ծրագրին Հայաստանը մասնակցում է 2014 թվականից, իսկ ՊՈԱԿ-ի փորձագետ, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Պողոսյանը՝ 2015 թ.-ից։

ОСУЩЕСТВЛЕНА ТРЕХДНЕВНАЯ ПРОГРАММА ПО ОБМЕНУ ОПЫТОМ
В Ереване по инициативе эксперта “Службы охраны” ГНО, кандидата педагогических наук Давида Погосяна, координаторов Центра музейного образования Айка Мкртчяна и директора Музея русского искусства Марине Мкртчян проведены трехдневные курсы-тренинги (мастер-классы) по Британской международной музейной программе 2014-2015 гг. на тему “Музей, образование и вовлечение”.
В подобном формате трехдневные курсы-тренинги – это первое, проведенное в регионе мероприятие, финансируемое Британским музеем. В числе инициаторов была и “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” ГНО.
В трехдневных курсах-тренингах на тему “Музей, образование и вовлечение” участвовали представители художественной галереи Манчестера, Британского музея, ресурс-центра “Музеи Глазго”, эксперты центра “Государственного собрания искусства Дрездена”, а также участники ежегодной международной музейной программы Британского музея и 16 представителей музеев Армении. Среди них были и заведующий историко-археологическим музеем-заповедником “Мецамор” Артавазд Закян и посетивший музей-заповедник “Мецамор” по его инициативе координатор отдела Ближнего Востока Британского музея Найджел Талис. Последний встретился с зам.директора по науке “Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников”, доктором исторических наук, профессором Ашотом Пилипосяном, который познакомил Найджела Талиса с постоянной экспозицией музея-заповедника, рассказал о раскопках, ведущихся на территории поселения.
Участники программы посетили историко-культурные музеи-заповедники “Гарни” и “Звартноц”, где для них были организованы экскурсии.
Целью программы “Музей, образование и вовлечение” является активизация посещения музеев взрослыми и молодежью и использование с этой целью международного и местного опыта. В завершение была выработана совместная программа.
Армения в программе усовершенствования Британского музея участвует с 2014 г, а эксперт ГНО, кандидат педагогических наук Давид Погосян с 2015 г.