ԳԵՐՄԱՆԻԱՅՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ ԵՆ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆԸ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎՆԵՐ
Գերմանիայի  Դաշնության  Լայպցիգ և Վեյմար քաղաքներում անցկացված «Եվրոպական ժառանգության կամավորների գործընկեր»  ծրագրերի համակարգողների և «Կամավորության լավագույն մոդելները` Եվրոպական մշակութային ժառանգության համար» խորագրերը կրող  համաժողովներին մասնակցել է նաև «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի պատվիրակությունը:
«Կամավորության լավագույն մոդելները` Եվրոպական մշակութային ժառանգության համար» խորագրով  խորհրդաժողովն  անցկացվել է հին շինությունների  և  հուշարձանների պահպանությանը, վերականգմանը և վերանորոգմանը նվիրված Եվրոպական առաջատար ցուցահանդեսի շրջանակում` Եվրոպական ժառանգության տարվա համատեքստում:
Եվրոպական ժառանգության կամավորներ կազմակերպության հետ նախապես պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ցուցահանդեսի օրերին «Դենկմալ» – Հին շնությունների կոնսերվացիայի, վերականգնման և վերանորոգման Եվրոպայի առաջատար ցուցահանդես-տոնավաճառին (Denkmal – Europe’s Leading Fair For Conservation, Restoration And Old Building Renovation) Հայաստանը ներկայացնել  խաչքարագործության մասին առանձին ստենդով ու վարպետության դասով:
Հայկական պատվիրակության հետ Գերմանիա էր մեկնել նաև ՀՀ  ժողովրդական վարպետ Վարազդատ Համբարձումյանի խաչքարագործության դպրոցի  ներկայացուցիչ  Գարիկ  Հովհաննիսյանը: Մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել  տեսնելու խաչքարգործության  մասին տեսաֆիլմ: Խոսվել է նաև Ջուղայի գերեզմանատան հայկական խաչքարերի ոչնչացման և մշակութային ցեղասպանության մասին:
Այցելուները  մեծ  հետաքրքրություն են ցուցաբերել  Հայաստանի պատմության, մշակույթի և խաչքարագործության մասին,  տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ գործակցության ու համատեղ ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Քննարկվել են նաև Եվրոպական ժառանգության կամավորներ կազմակերպության հետ հետագա համագործակցության ուղղությունները, նաև` Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության և հանրահռչակման գործում միջազգային կամավորների ընդգրկելու հարցը:
Դենկմալ Էքսպոյի շրջանակում`«Զորաց Եկեղեցի  արգելավայրը և շրջակա հուշարձանները»  թեմայով  զեկուցումով  հանդես  է  եկել  նաև «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն  Արա Թարվերդյանը:
Նա խոսել է «Եվրոպական ժառանգության կամավորներ» կազմակերպության տնօրեն Բերտ Լյուդվիգի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության մասին, որով  նախատեսվում է կամավորական ճամբարի հիմնում Վայոց ձորի մարզում: Մասնավորապես` ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապանների հսկողությամբ  Եղեգիս համայնքի Զորաց վանքի և շրջակա տարածքի բարեկարգման, խոտածածկի մաքրման, հուշարձանի բեկորների անձնագրավորման, վերականգնման և այլ աշխատանքներ կիրականացվեն: Արա Թարվերդյանը տեղեկացրել է, որ կամավորներն ուսումնասիրելու են նաև տարածաշրջանի այլ հուշարձաններ (Գեղարքունիքի մարզի Նորատուսի խաչքարադաշտը):
Միջոցառմանը  բացման խոսքով հանդես է եկել Գերմանիայի Դաշնության մշակութային ժառանգության վարչության նախագահ և «Մշակութային ժառանգության եվրոպական տարի – 2018» նախագծի  գերմանական կողմի համակարգող  Ուվե  Կոխը:
Հետագա գործակցության պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել միջոցառմանը  մասնակից այլ կազմակերպություների ներկայացուցիչների հետ: Մասնավորապես` Ռուսաստանաի Կարելիայի երկրամասի «Կիժիի ազգագրության բացօթյա» և  Բուլղարիայի «Դոբրիխի տարածաշրջանային պատմական թանգարան»-ների հետ: Իսկ Ռուսաստանի Դաշնության վերականգնողների միության  ներկայացուցիչ Ռոման Ֆատինի հետ հանդիպմանը քննարկվել է 2019թ. հոկտեբերի 7-ից 9-ը Մոսկվայում կայանալիք “Դենկմալ-Մոսկվա” միջոցառմանը «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի առանձին տաղավարով ներկայանալու հնարավորությունը:
Օսմանշտետ Մանոր Հաուս (Osmannstedt Manor House) ավանում տեղակայված սեմինարների կենտրոնում անկցկացված «Եվրոպական ժառանգության կամավորների գործընկեր» ծրագրերի համակարգողների  համաժողովին մասնակցել են  պատմամշակութային ժառանգության պահպանության ու հանրահռչակման  ոլորտի  մասնագետներ` Լեհաստանից, Խորվաթիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Պորտուգալիայից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ալբանիայից, Բուլղարիայից, Նիդեռլանդներից, Գերմանիայից և Իսպանիայից:
Նպատակը` պատմամշակութային ժառանգության պահպանության և հանրահռչակման ոլորտի պատասխանատուների փորձի փոխանակմանը, հետագա գործակցությանը ու համատեղ ծրագրերի իրականացմանը նպաստելն է: Եվրոպական ժառանգության կամավորների գործընկեր ծրագրերը ընդգրկում են կամավորների կողմից պատմամշակութային ժառանգության պահպանման, վերականգման և կրթության հետ կապված միջոցառումներ:
Քննարկված հարցերի թվում նաև միջազգային կամավորական ճամբարների կազմում` հուշարձանների պահպանության և հանրահռչակման գործն ընդգրկելու  հարցն է  եղել: Քննարկվող ծրագիրը խոստանում է լինել  ընդգրկուն և արդյունավետ` կամավորները  կիրականացնեն հուշարձանի կոնսերվացիա,  վերականգնում:  Ներկայացվել են նաև նախորդ տարիներին կազմակերպված ծրագրերի լավագույն օրինակները:
Հայաստանի պատվիրակության ներկայացուցիչ, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդական Սերոբ Հունանյանը ծրագրի ընթացքում լուսապատկերային եղանակով (slide show) ներկայացրել է մեր երկրի հարուստ պատմամշակութային ժառանգությունը, ՊՈԱԿ-ի  մասնաճյուղերը և գործունեությունը: Քննարկվել են եվրոպական տարբեր կազմակերպությունների միջև համագործակցության զարգացման և ամրապնդման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների հնարավորությունները, հուշարձանների տարածքներում իրականացվող կամավորական աշխատանքները:
Մասնակիցները ոգևորությամբ պատրաստակամություն են հայտնել մասնակցելու  Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձանների  տարածքներում կազմակերպվող  ծրագրերին:

The delegation of “Protection service” NCSO also took part in the conferences entitled “Partner of European heritage volunteers” and “The best models of volunteering for the European cultural heritage” held in Germany’s Leipzig and Weimar cities.
“The best models of volunteering for the European cultural heritage” conference was held within the framework of European leading exhibition dedicated to monuments protection, restoration and reconstruction in the context of European cultural year.
They came to consensus in advance with “European heritage volunteers” organization to present Armenia with a separate pavilion about the art of making khachkars and master classes in “Denkmal-Europe’s” leading fair for conservation, restoration and old building renovation” exposition.
The representative of the khachkar making school after RA folk artist Varazdat Harutyunyan had also left for Germany with the Armenian delegation. The participants had the opportunity to see a video about Armenian khachkar making art. It was also mentioned about the abolishment of Armenian khachkars in Jugha’s cemetery and the cultural genocide.
Visitors showed great interest towards the Armenian history, culture and khachkar making art, representatives of different organizations expressed willingness for cooperation and joint programs.
“European heritage volunteers” organization’s further directions of cooperation, as well as the question of including international volunteers in the protection of Armenian monuments and popularization were discussed.
Within the framework of “Denkmal” expo NCSO’s director Ara Tarverdyan delivered a speech entitled “Zorats church reserve and surrounding monuments”.
He talked about the arrangement made with the director of “European heritage volunteers” organization, with which an establishment of a campus in Vayots dzor region is planned. Ara Tarverdyan informed that the volunteers will investigate the other monuments of the region as well.
The president of Germany’s cultural heritage division and “European cultural heritage year-2018” German side’s coordinator Uve Koch also delivered a speech.
Arrangements for further cooperation were made with the representatives of other participant organizations. Particularly with “Kizhi open-air museum” and Bulgaria’s “Dobrikh regional historical museum”. During the meeting with the representative of Russian Federation’s union of restorers” Roman Fatin the possibility of presenting “Protection service” NCSO with a separate pavilion in “Denkmal-Moscow” event was discussed.
Specialists from the sphere of monuments protection and popularization from Poland, Croatia, Russian Federation, Portugal, Georgia, Ukraine, Albania, Bulgaria, Netherlands, Germany and Spain took part in the coordinators’ conference of “European heritage volunteers partner” programs.
The aim of it is the exchange of experience between the specialists of the sphere responsible for the protection of historical-cultural heritage and popularization, and the implementation of future cooperation and joint programs. The partner programs of European heritage volunteer include events concerning the protection, restoration of historical-cultural heritage and education.
The discussed program promises to be inclusive and efficient, volunteers will implement monument conservation, restoration. The best program examples organized in the previous years were presented.
The representative of Armenian delegation, advisor to NCSO’s director Serob Hunanyan presented the rich cultural heritage of our country, NCSO’s branches and activity via slide show. The possibilities of cooperation with different European organizations, volunteer works implemented in monument territories were discussed.
Participants expressed willingness to participate in the organized programs in Armenia’s historical-cultural monument territories.