Հոկտեմբերի 30-ին, Հայաստանի ճարտարապետների միությունում կայացավ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի` 2014 թ. երրորդ եռամսյակում և 2015 թ. հրատարակած գրքերի, քարտեզների, կատալոգների շնորհանդեսը:
«ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ հրատարակվել է 19 միավոր գիրք: Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել մեր ՊՈԱԿ-ի գիտական ներուժին` տնօրենի տեղակալ Աշոտ Փիլիպոսյանի գլխավորությամբ, գիտակրթական, գիտալուսավորչական, հանրահռչակման բնագավառում ներդրած ջանքերի համար: Առաջին անգամ հրատարակվել են «Պահպանության ծառայության» գիտամեթոդական խորհրդի երեք անդամների աշխատությունները», – իր խոսքում նշեց ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը:
Վերահրատարակվել է նաև Գրիգոր Չալխուշյանի «Կարմիր գիրք» աշխատությունը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ֆրինա Բաբայանի և Աղավնի Ժամկոչյանի` «Ուրվագծեր հին Երևանի պատմության և հնագիտության» գրքում էլ ներկայացված են XVI-XVIII դդ. Երևանի պատմության և հնագիտության հարցերը` 2003 թ.-ին Հանրապետության հրապարակում բացված շինությունների և հայտնաբերված հնագիտական նյութի հիման վրա: «Արցախի վանքերն ու եկեղեցիները» կատալոգ-ալբոմն էլ ներառում է Արցախի ամենակարևոր 384 հուշարձանները: Ա-Դո`«Իմ հիշողությունները» գրքում հայ պատմագիտության հանրաճանաչ և միաժամանակ խորհրդային տարիներին սակավ ծանոթ, պատմաբան, տնտեսագետ-վիճակագիր, Ա- Դոյի / Հովհաննես Տեր-Մարտիրոսյան/ հուշերն են՝ որ սկսած 1940-ական թվականների վերջից մնացել են անտիպ: Ներկայացնում է 1880-1920 թթ Հայաստանում տեղի ունեցած ողբերգական ու հերոսական իրադարձությունները:
Միջոցառման ընթացքում ՊՈԱԿ-ի տնօրենը ԳԱԱ թղթակից անդամ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նիկոլայ Հովհաննիսյանին Գառնու տաճարի պատկերով հուշանվեր հանձնեց:
Ն. Հովհաննիսյանը, ով Գրիգոր Չալխուշյանի հուշերի հիման վրա կազմված «Կարմիր Գիրք» գրքի նախաբանն է գրել, իր խոսքում նշեց, որ գիրքը կարծես հայ մարդու համար պաշտամունքի առարկա է: Նրա խոսքով, ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնության շնորհիվ հնարավորություն ընձեռնվեց կրկին ներկայացնել Գ. Չալխուշյան քաղաքական գործչին:
Ըստ Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանի, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը հետաքրքիր գիտական նյութ է հրամցնում: Նրա փոխանցմամբ, ՊՈԱԿ-ի արխիվում տասնյակ տարիներ պահվող նյութերը նոր կյանք են առել`դառնալով բոլորիս սեփականությունը:
ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ճարտարապետության դոկտոր Մուրադ Հասրաթյանը անդրադառնալով հայ ճարտարապետության նվիրյալ Թորոս Թորամանյանին, նշեց, որ ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում է պահվում վերջինիս արխիվը: Նրա խոսքով, «Պահպանության ծառայություն»-ը այդ ժառանգության կրողն է և պարբերաբար հրատարակության է ներկայացնում անվանի ճարտարապետի աշխատությունները, կազմակերպում`գիտաժողովներ:
Հայաստանի Ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանն իր հերթին պատրաստակամություն հայտնեց հրատարակված գրականությունը տեղադրել գրադարանի էլեկտրոնային շտեմարանում:
Մշակութային քաղաքականության ձևավորման, հուշարձանների պահպանության, ուսումնասիրման, հանրահռչակման գործում ունեցած ավանդի և գրահրատարակչական ակտիվ գործունեության համար Ազգային գրադարանի տնօրենը «Հակոբ Մեղապարտ» մեդալով պարգևատրեց ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վլ. Պողոսյանին:
Գրքերի շնորհանդեսին զուգահեռ, Ճարտարապետների միության նախասրահում բացվել էր Արամ Վրույրի ապակե նկարներից արված` Արևմտյան Հայաստանի հուշարձանները պատկերող լուսանկարների ցուցահանդեսը:

On October 30, 2015 presentation of the published books and maps of NCSO «Service for the protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservation» was held at the Union of Architects of Armenia. With the assistance of NSCO «Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservation» there were published 19 books.
Special thanks to Ashot Piliposyan (a deputy in the field of scientific activities) for his efforts. «Three works of our scientific council members were published for the first time»- said NCSO director Vladimir Poghosyan.
The «Red Book» by Grigor Chalxushyan which is dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide is republished. The book «Outline of ancient history and archaeology of Old Yerevan» by Frina Babayan and Aghavni Zhamkochyan presents issues of history and archaeology of Armenia (16-18th centuries). The book is based on archaeological material founded in 2003. In his book “My Memories» A-Do (historian, economist and statistician) wrote his memories. But the work has remained unpublished since the late 1940s. The autobiographical book which is published for the first time represents the tragic and heroic events that took place in 1880-1920 in Armenia.
During the event director of NCSO handed souvenir to Professor Nikolay Hovhannisyan (Corresponding Member of the National Academy of Sciences, Doctor of Historical Sciences).
Nikolay Hovhannisyan who wrote the prologue of the book «Red Book» said that this book seemed to be a cult for Armenians. According to Amatuni Virabyan (director of the National Archives of Armenia) NCSO «Service for the protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservation» offers interesting scientific research. Murad Asatryan (Member of the National Academy of Sciences, Doctor of Historical Sciences, doctor of Architecture) referred to Toros Toramanyan whose archives are stored in the archives of NCSO.
Tigran Zargaryan (director of The National Library of Armenia) expressed his willingness to store published literature in a library database. Director of the National Archives of Armenia awarded Vladimir Poghosyan (NCSO director) with «Hakob Meghapart» Medal. There was also opened an exhibition of monumental glass painting by Aram Vruyr in the lobby of the Union of Architects.