ՊԱՏՄԱ-ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
մշակութային արգելոց-թանգարանը գտնվում է ՀՀ մայրաքաղաք Երևանից 28 կմ արևելք, Կոտայքի մարզի համանուն գյուղի հարավ-արևմտյան մասում, Գեղամա լեռնաշղթայի Գեղասար գագաթի հարավային ստորոտում, եռանկյունաձև հրվանդանի վրա` շրջապատված խորը ձորերով: Այն զբաղեցնում է 3,5 հա տարածություն (պահպանական գոտու հետ միասին` 5,1 հա) և ներառում պատմամշակութային մի շարք կառույցներ ու մշակութային արժեքներ` Գառնիի ամրոցը (մ.թ.ա. III-II դդ.), հեթանոսական տաճարը (մ.թ. 77թ.), խճանկար հատակով բաղնիքը, պալատական շինությունների և հարակից տնտեսական կառույցների, Ս. Սիոն եկեղեցու (VII դ.) և կից մատուռի ավերակները, սեպագիր արձանագրությամբ «վիշապ» անվանվող քարակերտ կոթողը, հունարեն արձանագրությամբ քարը և այլն:
Տաճարից քիչ հեռու` գեղատեսիլ կիրճի ֆոնի վրա, 1978 թ. կառուցվել է տաճարը վերակագնող ճարտարապետ Ալ. Սահինյանի հիշատակի աղբյուր-հուշարձանը:
Հուշարձանախմբի ուսումնասիրման աշխատանքները սկսվել են XIX դ. վերջերին: Այնուհետև 1909-1911 թթ. ակադեմիկոս Ն. Մառի, ապա 1950-ական թվականներից Բ. Առաքելյանի ղեկավարությամբ պարբերաբար իրականացված պեղումների շնորհիվ համալիրի տարածքում բացվեցին մի շարք հուշարձանների մնացորդները և ի հայտ եկան արժեքավոր հնագիտական նյութեր: Կատարված ուսումնասիրությունների հիման վրա համալիրի հուշարձանների մի մասի մնացորդները (եկեղեցի, բաղնիք, պալատական շենք, պարիսպներ և այլն) ամրակայվեցին, իսկ հեթանոսական տաճարը 1968-1974 թթ. ամբողջապես վերակագնվեց:
Արգելոց-թանգարանում գտնվող հուշարձանախումբը, որպես պատմամշակութային ժառանգություն, արժևորվել է դեռևս նախորդ դարի սկզբներից ու տարբեր ժամանակներում, որպես պահպանական միավոր, եղել է հանձնված պետական մարմինների պահպանությանը. 1988 թ. հունիսի 14-ի ՀԽՍՀ մինիստրների խորհրդի N 380 որոշման համաձայն այն ընդգրկվել է ՀՍՍՀ մինիստրների խորհրդին առընթեր պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանության և գլխավոր վարչության «Պատմական միջավայրի պահպանության և պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների» միացյալ դիրեկցիայի կազմում, իսկ 2004թ. հուլիսի 8-ի N 853-Ն որոշմամբ` մինչ օրս հանդես է գալիս որպես ՀՀ մշակույթի «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ:
2002-2003 թթ. Լինիսի հիմնադրամի միջոցների հաշվին «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարնում կատարվեցին վերականգնման, բարեկարգման և այլ աշխատանքներ: Մասնակի վերականգնվեց պարսպատի մուտքի մասը` հատակից երկու աշտարակներով, անտիկ բաղնիքն ամբողջովին առնվեց ծածկի տակ, վերաշարվեց պալատական դահլիճի և հարակից շինությունների խարխուլ պատերը, սալապատվեց տաճարի դիմացի հրապարակը, կառուցվեցին անցուղիներ, դիտակետ, սպասարկման սրահ և զուգարան, անցկացվեցին էլեկտրական լուսավորություն: Իսկ 2009 թ. ռադիոֆիկացվեց արգելոց-թանգարանի ողջ տարածքը, և Գառնի տաճարի շուրջ տեղադրվեց գեղարվեստական լուսավորության համակարգ, ինչը հնարավորություն ընձեռեց երեկոյան ժամերին երաժշտության ուղեկցությամբ, բազմերանգ լուսային էֆեկտներով ընդգծել հուշարձանի ճարտարապետական, ծավալատարածական, քանդակազարդման և գեղարվեստական հարդարման առանձնահատկությունները:
2011 թ. «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանն արժանացավ «Մշակութային բնապատկերի պահպանման և կառավարման (ՅՈՒՆԵՍԿՕ–Հունաստան) Մելինա Մերկուրի միջազգային մրցանակին: Արգելոց-թանգարանի տարածքում ամեն տարի տեղի են ունենում բազմամարդ մշակութային միջոցառումներ: Այն հանրապետության զբոսաշրջային ամենշատ այցելություն ունեցող հուշարձաններից է, ուր ամեն տարի այցելում է 136 000-ի հասնող զբոսաշրջիկներ:

ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК “ГАРНИ”
Историко-культурный музей-заповедник “Гарни” находится  в 28 км восточнее г. Еревана, в юго-западной части одноименного села, у подножия вершины Гегасар горного хребта Гегама, на окруженном глубокими ущельями треугольном мысе. Он занимает площадь в 3,5 га (вместе с охранной зоной 5,1 га) и включает ряд сооружений и ценностей:  крепость Гарни (III-II вв. до н.э.), языческий храм (77 в.), баню с мозаичным полом, дворцовые и хозяйственные строения, развалины церкви Св. Сион (VII в.) и прилегающей часовни, стелу-“вишап” с клинописной надписью, греческую надпись и т.д.
Недалеко от храма, на фоне красивого ущелья в 1978 г. был установлен памятник-родник,  посвященный памяти архитектора-реставратора храма Гарни Ал. Саиняна.
Изучение комплекса памятников началось еще в конце XIX в. Позднее, в процессе раскопок, ведущихся в 1909-1911 гг. под руководством академика Н. Марра, а в 1950-х годах академика Б. Аракеляна, на территории комплекса открылись остатки ряда памятников и был обнаружен ценный археологический материал. На основании исследований часть их (церковь, баня, здание дворца, крепостные стены и т.д.) была укреплена, а языческий храм в 1968-1974 гг. полностью восстановлен.
Комплекс памятников музея-заповедника был оценен в качестве историко-культурного наследия еще в начале прошлого века и как охраняемая единица был передан местным органам власти. Согласно решению Совета министров Арм. ССР за N380 от 14 июня 1988 г. он был включен в состав “Об’единенной дирекции охраны исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” Главного управления по охране исторических и культурных памятников при Совете министров Арм. ССР, а согласно решению за N  853-Н от 8 июля 2004 г. ныне является филиалом “Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” ГНО при Министерстве культуры РА.
На средства фонда Линс в 2002-2003 гг. на территории музея-заповедника “Гарни” были осуществлены работы по восстановлению и благоустройству. Частично был восстановлен вход  крепостной стены с двумя башнями, античная баня покрыта навесом, переложены ветхие стены дворцового зала и примыкающих строений, мощена площадь перед храмом, проведены дорожки, построены смотровая площадка, обслуживающий зал и туалеты, проведено электрическое освещение. А в 2009 г. была радиофицирована вся территория музея-заповедника и вокруг храма Гарни установлена система  художественного иллюминирования, что позволяет в вечернии часы подчеркнуть архитектурные, об’емно-пространственные и декоративные особенности памятника.
В 2011 г. историко-культурный заповедник “Гарни” – филиал “Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” ГНО, был награжден международной премией организации Мелина Меркури “Охрана и управление культурным ландшафтом” (ЮНЕСКО-Греция).
На территории музея-заповедника ежегодно проводятся различные культурные мероприятия. Это один из посещаемых в республике памятников: количество туристов достигает 136.000.