Համաձայն «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՔՊ և ԱԻ ու Տարածքային Կառավարման և Արտակարգ Իրավիճակների նախարարության 2016 թ. հիմնական միջոցառումների պլանի` ս.թ. փետրվարի 24-ին «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում կանցկացվի օբյեկտային վարժանք` «Հրդեհի դեպքում աշխատակիցների, մշակութային և նյութական արժեքների պաշտպանության կազմակերպումը» թեմայով:
Նպատակը` կառավարման համակարգի կատարելագործման արդյունավետության բարձրացմանը, հնարավոր հրդեհի դեպքում աշխատակիցների արագ ու ճիշտ կողմնորոշվելուն նպաստելն է, արտակարգ պատահարի մասին գիտելիքների փոխանցումը:
Նախապես մշակված սցենարի համաձայն` պայմանական հրդեհից հետո կազդարարվի տագնապ և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները կլքեն շենքը, որից հետո կիրականացվեն հետախուզական, փրկարարական, առաջին բուժօգնության աշխատանքներ և այլն:
Ուսումնավարժանքի արդյունավետ կազմակերպման և անցկացման նպատակով միջոցառմանը կմասնակցեն Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի դասախոս Անի Տերտերյանը, ԵՓՎ Կենտրոն բաժնի թիվ 1 հրշեջ փրկարարական ջոկատի ծառայողները:

According to the plan of the Civil Defense of the «Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservation”, NCSO and Ministry of Territorial Administration and Emergency Situations of the Republic of Armenia on February 24, 2016 will be held instructional training in NCSO titled “Protecting employees, cultural values and materials in case of fire».
The aim is to improve management efficiency increase and to train employees orient quickly and correct in case of fire as well as to transfer knowledge about the accident.
According to the plan after conventional fire there will be announced warning alarm and the staff of NCSO will leave the building after which reconnaissance, rescue and first aid activities will be carried out.
The event will be attended by Crisis Management State Academy lecturer Ani Terteryan and the workers of 1st rescue and fire squad (Rescue Department of Yerevan, Ministry of territorial administration and emergency situations of the Republic of Armenia).