Ապրիլի 18-ին` Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրը, ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ 27 համայնքի 50 հուշարձանների տարածքներում իրականացվել են սանմաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ: ՀՀ պաշտպանության, կրթության և գիտության, մշակույթի նախարարների համատեղ հրամանի համաձայն՝ «բանակ-կրթություն–մշակույթ» համագործակցության շրջանակներում, հուշարձանների սանմաքրման աշխատանքներին մասնակցել են 35 դպրոցի ավելի քան 700 աշակերտ և մարզի տարածքում տեղակայված զորամասերի զինծառայողներ:
Մաքրվել և բարեկարգվել են Հայրենական Մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակին նվիրված 31, Արցախյան պատերազմում զոհվածների հիշատակին կանգնեցված 15 հուշարձանների և 4 պատմական գերեզմանոցների տարածքներ:
Հուշարձանների տարածքների մաքրման աշխատանքներից բացի մարզի մի շարք համայնքների դպրոցներում և մարզադպրոցներում կազմակերպվել են նաև սպորտային միջոցառումներ: Հաղթողները պարգևատրվել են ՊՈԱԿ-ի պատվոգրերով և շնորհակալագրերով: Միաժամանակ, մարզային ծառայության աշխատակիցները դպրոցների աշակերտներին և մարզադպրոցների սաներին ծանոթացրել են հայկական ավանդական ժողովրդական մարզական խաղերին:

18 апреля, в Международный день памятников и исторических мест, по инициативе региональной службы ОИС Гегаркуника были проведены работы по санитарной очистке и благоустройству территорий 50 памятников в 27 общинах. В рамках сотрудничества «Армия-образование-культура» /согласно совместному приказу министерства обороны РА и министерства образования, науки и культуры РА/ в работах по санитарной очистке памятников приняли участие более 700 учащихся из 35 школ и военнослужащие воинских частей, развернутых на территории марза.
Были проведены работы по санитарной очистке и благоустройству территорий 31-ого памятника погибших в Великой Отечественной войне, 15-и памятников погибшим в Арцахской войне и территорий 4-х исторических кладбищ.
Кроме работ по санитарной очистке и благоустройству памятников в средних и спортивных школах ряда общин были организованы спортивные мероприятия. Победители были награждены грамотами и дипломами ГНО. В то же время, сотрудники региональных служб ознакомили школьников и воспитанников спортивных школ с традиционными народными спортивных играми.