Արցախի տեսարժան վայրերից է «Հունոտի կիրճ» պետական բնապատմական արգելոցը։ Շբոսաշրջիկների պակաս այստեղ չի զգացվում. պատմամշակութային ժառանգությունն իր տեսարժան վայրերով միայն հիացմունք է առաջացնում այցելուների մոտ: Ջդրդուզի ամենաբարձր կետից կարելի է տեսնել 250մ բարձրության կիրճի վրա կառուցված պատերը, որոնք վեր են խոյանում բերդաքաղաք Շուշիի հարավ-արևմտյան մասում գտնվող Կարկառ գետի վրա: Կիրճի միջով ոտքով զբոսնել ցանկացողներն ականատես են լինում աննկարագրելի գեղեցկության. մի կողմից հերարձակ ջրվեժներն ու խիտ անտառներն են, մյուս կողմից՝ դեռևս քարե դարում բնակելի քարանձավները, Հունոտ գյուղի ավերակներն ու հնամենի կամուրջները:
Պատմական, բնական և ճարտարապետական այս հրաշքները տեղակայված են շուրջ 400 հեկտար մակերես ունեցող արգելոցում: Կիրճի տարբեր տեսարժան վայրեր տանող արահետները նշված են զբոսաշրջության ուղեցույցներում: Գլխավոր երթուղին տանում է դեպի հրաշագեղ Մամռոտ քար ջրվեժը, որը հայտնի է նաև Հովանոցներ անվանումով. այն կիրճի անկրկնելի զարդերից մեկն է՝ հսկա մամուռները բնական անձրևանոցների դեր են տանում քարերից թափվող սառնորակ ջրերի հաճույքը վայելող զբոսաշրջիկների համար: Ճանապարհին կան հնագույն ջրաղացների ավերակներ, բնական աղբյուրներ: Երկրորդ երթուղին տանում է դեպի Ամարաթ և Զույգ Աչք քարանձավները, իսկ երրորդը՝ դեպի Հունոտ գյուղի ավերակները, կամարաձև քարե կամուրջը, ականակիտ աղբյուրները:
Հունոտ գյուղը հիմնադրվել է 18-րդ դարում, Կարկառ գետի ձախ ափին։ Գյուղի ավերակներն այսօր զբաղեցնում են մոտ 1,5 հեկտար տարածք: 19-րդ դարի վերջին Հունոտում ապրում էր 130 մարդ, որոնց եկամտի հիմնական աղբյուրը գործող ջրաղացներն էին։ Խորհրդային տարիներին՝ Ադրբեջանի վարած քաղաքականության հետևանքով, գյուղի բնակիչները ստիպված էին արտագաղթել: Բնակավայրը ներկայումս ավերված է, պահպանվել են մեկ տասնյակից ավել կիսավեր բնակելի տներ, կամուրջը, գյուղի գերեզմանոցը, ջրաղացը։ Հունոտի քարե կամարաձև կամուրջը կառուցվել է 1720թ. և մինչ այժմ ծառայում է իր նպատակին: Կամուրջն ունի 25մ երկարություն, 4մ լայնություն, 8մ բարձրություն և գտնվում է ծովի մակարդակից 889մ բարձրության վրա:
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության առաջարկով Հունոտ գյուղում և մոտակա գերեզմանոցում սանիտարական մաքրման և ընկած տապանաքարերի բարձրացման աշխատանքներ են իրականացվում: Այդ աշխատանքներին մասնակցում է նաև մոտակա գյուղի բնակիչ Հովիկ Բեգլարյանը:
«Տապանաքարերի վրա փորագրված խաչեր, քրիստոնեական նշանակության հատուկ նախշեր կան: Հենց այդ խաչերի պատճառով էլ ադրբեջանցիները դիտավորյալ փշրել են շիրմաքարերը», -ասում է նա:
Հայաստանի ազգային արխիվում պահպանված փաստաթղթերից մեկում նշվում է, որ Հունոտ գյուղի եկեղեցին պատկանում է Ղարաբաղի թեմին։ Այլ փաստաթղթերում էլ պահպանվել է 1851թ. Ղարաբաղի թեմի հոգևորականների ցուցակը, նշում կա նաև Շուշիքենդ, Դաշուշեն և Հունոտ գյուղերի եկեղեցիների մասին, իսկ 1896թ. գրության համաձայն՝ Մխիթարաշեն (Արկաթալի) և Հունոտ գյուղերում գործում էր մեկ եկեղեցի՝ Գևորգ քահանա Սարգսյանի առաջնորդությամբ։ ՀՀ ազգային արխիվի փաստաթղթերի համաձայն՝ 1916թ. Հունոտ գյուղի եկեղեցին արդեն չուներ սպասավոր, որի պատճառով էլ, հավանաբար, սրբավայրը դադարել է գործելուց։
Հունոտի կիրճում այժմ պահպանվել են նշված եկեղեցու ավերակները, որի մասին վկայում են նաև Արցախի թեմի վավերագրերը (1901թ.)։ Հունոտի վերաբերյալ փաստաթղթերը Հայաստան են բերվել Բաթում քաղաքի արխիվից։

2016-07-11T12:41:54+00:00 12/05/2016|Новостная лента|
Ущелье Хунот – одно из живописных мест Арцаха, является государственным природным заповедником. Здесь не чувствуется недостаток в туристах, у которых историко-культурное наследие предков вызывает лишь восхищение.
С самой высокой точки Дждрдуза можно увидеть возвышающиеся над ущельем реки Каркар и находящиеся в юго-западной части города-крепости Шуши стены высотой в 250 м. Проходя по ущелью, туристы становятся свидетелями неописуемой красоты: с одной стороны низвергающиеся водопады и густые леса, с другой – пещерные жилища каменного века, руины села Хунот и древние мосты. Эти исторические, природные и архитектурные памятники расположены на 400-х гектарах территории заповедника. В путеводителях отмечены тропинки, ведущие в различные живописные места ущелья. Главный маршрут ведет к дивному водопаду Мамрот кар, который известен и под названием hОваноцнер. Это одно из неповторимых чудес ущелья: гигантские мхи играют роль природных зонтов, защищающих туристов от льющейся с высоких каменных уступов студеной воды. Вдоль дороги встречаются развалины древних водяных мельниц, природные родники. Другой маршрут ведет к пещерам Амарата и Зуйг ачк, еще один – к руинам села Хунот, каменному арочному мосту, к кристально чистым родникам.
Село Хунот было основано в XVIII в. на левом берегу реки Каркар. Сегодня его развалины занимают территорию около 1,5 га. В конце XIX в. в селе Хунот проживало 130 жителей, основной доход которых приносили действующие водяные мельницы. В годы Советской власти в результате ведущейся Азербайджаном политики жители села Хунот были вынуждены эмигрировать. Село со временем разрушилось, сохранилось немногим более одного десятка полуразрушенных домов, мост, сельское кладбище, водяная мельница.
Арочный каменный мост села Хунот был построен в 1720 г. Он и сегодня служит своему предназначению. Мост длиной 25 м, шириной 4 м, высотой 8 м находится на высоте в 889 м над уровнем моря.
По предложению Управления туризмом Министерства экономики НКР в селе Хунот и на ближайшем кладбище осуществляются работы по очистке и установлению упавших надгробий. На надгробиях высечены изображения крестов и орнаменты христианского значения, что и послужило поводом к их умышленному разрушению.
Согласно рукописи за 896 г., в селах Мхитарашен (Аркатали) и Хунот действовала одна церковь, главой епархии был священник Геворг Саргсян. В одном из хранящихся в Национальном архиве Армении документе отмечено, что церковь села Хунот входила в Карабахскую епархию. Сохранился и список ее духовных лиц за 1851 г., в документе также упоминаются церкви Шуши, Дашушена и Хунота. Церковь упоминается и в одном из документов за 1901 г. С 1916 г., согласно архивной документации, церковь, по всей вероятности, перестала действовать из-за отсутствия священника. Архивная документация о селе Хунот и ее церкви привезена в Армению из г. Баку.