«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ն այսօր հյուրընկալել է ԿԳՆ Երևանի «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի և Թբիլիսիի թիվ 98 դպրոցի աշակերտներին ու ուսուցիչներին։ Կրթահամալիրն իրականացնում է «Հանրակրթական էկոտուր» ամենամյա բնապահպանական ուսումնական նախագիծը, որի շրջանակներում այս տարի անցկացվում է «Գետը քաղաքում» միջազգային ծրագիրը։ Կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը ներկայացրել է էկոտուր ծրագիրը, խոսել դրա կարևորության մասին և կոչ արել մյուս կրթական հաստատություններին և հասարակական կազմակերպություններին միանալ ծրագրին։ Աշոտ Բլեյանի կարծիքով ծրագիրը լավ առիթ է ծանոթանալու մեր մայրաքաղաքով հոսող Հրազդան գետի պատմական անցյալին ու այսօրվա խնդիրներին։
Ճանաչողական այցի ընթացքում ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի առաջատար գիտաշխատող Սերոբ Հունանյանը հայ և վրացի դպրոցականներին ներկայացրել է ՊՈԱԿ-ի պատրաստած Հրազդան գետի շրջակայքի հուշարձանների մասին պատմող լուսապատկերային ցուցադրությունը: Պատանիները հնարավորություն են ունեցել նաև տեսնելու ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում պահվող այդ հուշարձանների չափագրություններն ու հին լուսանկարները։
ՊՈԱԿ-ի հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը ներկայացրել է Հրազդան գետի շրջակայքում գտնվող Շենգավիթ և Կարմիր բլուր հնագիտական հուշարձանները, խոսել նախկինում կատարված պեղումների մասին։ Հասմիկ Սիմոնյանը նշել է, որ մեր ժամանակներում անցկացվող պեղումները հնարավորություն կտան ավելին իմանալ այդ հնավայրերի մասին։
ՊՈԱԿ-ի օպերատիվ արձագանքման բաժնի վարիչ Մենուա Գևորգյանն էլ դպրոցականներին ներկայացրել է Հրազդան գետի վրա կառուցված Երևանի ամենահին՝ Կարմիր կամուրջը և գետի կիրճում գտնվող քարայր կացարանները։ Մենուա Գևորգյանը խոսել է նաև Կարմիր կամրջի երբեմնի նշանակության և այսօրվա վիճակի մասին։

В ГОСТЯХ У ГНО АРМЯНСКИЕ И ГРУЗИНСКИЕ ШКОЛЬНИКИ
26 апреля в гостях у ГНО “Служба охраны памятников” были учащиеся и педагоги Ереванского образовательного комплекса “Мхитар Себастаци” и Тбилисской школы N 98. Образовательный комплекс осуществляет ежегодный природоохранный проект “Общеобразовательный экотур”, в рамках которого в этом году проводится международный проект “Река в городе”. Директор образовательного комплекса Ашот Бегларян представил проект экотура, рассказал о его важности и призвал другие учебные заведения и общественные организации присоединиться к проекту. По мнению Ашота Бегларяна, проект является хорошим поводом для знакомства с протекающей по городу рекой Раздан, ее историческим прошлым и сегодняшними проблемами.
В процессе ознакомительного визита ведущий специалист Отдела популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей Сероб Унанян представил армянским и грузинским школьникам подготовленное сотрудниками ГНО слайд-шоу, рассказывающее о находящихся в окрестностях реки Раздан памятниках. Молодежь получила возможность познакомиться с хранящимися в фондах ГНО чертежами, обмерами и старыми фотографиями памятников.
Антрополог ГНО Асмик Симонян представила находящиеся в окрестностях реки Раздан археологические памятники Шенгавит и Кармир блур, рассказала о ранее проведенных здесь раскопках. Асмик Симонян отметила, что ведущиеся в наше время раскопки позволят лучше узнать эти поселения.
Зав. отделом оперативного реагирования Менуа Геворгян познакомил школьников с построенным через реку Раздан Красным мостом – самым древним мостом Еревана, и окрестными пещерными жилищами. Менуа Геворгян рассказал о былом значении Красного моста и его нынешнем состоянии.