«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ն այսօր հյուրընկալել է ԿԳՆ Երևանի «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի և Թբիլիսիի թիվ 98 դպրոցի աշակերտներին ու ուսուցիչներին։ Կրթահամալիրն իրականացնում է «Հանրակրթական էկոտուր» ամենամյա բնապահպանական ուսումնական նախագիծը, որի շրջանակներում այս տարի անցկացվում է «Գետը քաղաքում» միջազգային ծրագիրը։ Կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը ներկայացրել է էկոտուր ծրագիրը, խոսել դրա կարևորության մասին և կոչ արել մյուս կրթական հաստատություններին և հասարակական կազմակերպություններին միանալ ծրագրին։ Աշոտ Բլեյանի կարծիքով ծրագիրը լավ առիթ է ծանոթանալու մեր մայրաքաղաքով հոսող Հրազդան գետի պատմական անցյալին ու այսօրվա խնդիրներին։
Ճանաչողական այցի ընթացքում ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի առաջատար գիտաշխատող Սերոբ Հունանյանը հայ և վրացի դպրոցականներին ներկայացրել է ՊՈԱԿ-ի պատրաստած Հրազդան գետի շրջակայքի հուշարձանների մասին պատմող լուսապատկերային ցուցադրությունը: Պատանիները հնարավորություն են ունեցել նաև տեսնելու ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում պահվող այդ հուշարձանների չափագրություններն ու հին լուսանկարները։
ՊՈԱԿ-ի հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը ներկայացրել է Հրազդան գետի շրջակայքում գտնվող Շենգավիթ և Կարմիր բլուր հնագիտական հուշարձանները, խոսել նախկինում կատարված պեղումների մասին։ Հասմիկ Սիմոնյանը նշել է, որ մեր ժամանակներում անցկացվող պեղումները հնարավորություն կտան ավելին իմանալ այդ հնավայրերի մասին։
ՊՈԱԿ-ի օպերատիվ արձագանքման բաժնի վարիչ Մենուա Գևորգյանն էլ դպրոցականներին ներկայացրել է Հրազդան գետի վրա կառուցված Երևանի ամենահին՝ Կարմիր կամուրջը և գետի կիրճում գտնվող քարայր կացարանները։ Մենուա Գևորգյանը խոսել է նաև Կարմիր կամրջի երբեմնի նշանակության և այսօրվա վիճակի մասին։

ARMENIAN AND GEORGIAN SCHOOLCHILDREN VISITED NCSO
“Protection services of the Ministry of Education has welcomed school students and teachers of the “Mkhitar Sebastatsi” school and Tbilisi N 98 school. The educational project “Public Educational Eco Tour” is an annual environmental education project, which this year is held in the “River City” international program. It`s director Ashot Bleyan presented Eco Tour`s program, spoke about it`s importance and called on other educational institutions and non-governmental organizations to join the program. According to Ashot Bleyan it is a great opportunity to learn about the past and present of our capital flowing river.
During the study visit to NCSO culture propagation, utilization and marketing department leading researcher Serob Hunanian by spectral display presented to the Armenian and Georgian schoolchildren the in the monuments near the river. Young people also had the opportunity to see the organization’s funds held in the monuments and old photos.
NCSO`s anthropologist Hasmik Simonyan presented the Center and Red Hill archaeological monuments near the river, talk about the excavations made in the past. Hasmik Simonyan said that the excavations will enable more of our time to learn about the sites.