«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գրադարանը գործում է 1992թ.-ից։ Հուշարձանների պահպանության գլխավոր վարչության հարուտ գրադարանին 1992 թ.-ին միացան Հայ վերականգնման նախագիծ-ինստիտուտի, իսկ 1997թ.-ին՝ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի գրադարանների հավաքածուներն ու այսպիսով կազմավորվեց ՊՈԱԿ-ի գրադարանը։
Հիմնականում մասնագիտական գրականություն է՝ հնագիտություն, ճարտարապետություն, հայագիտություն, պատմություն, ազգագրություն, մշակույթ, լուսանկարչական բացառիկ ալբոմներ, արվեստի տարբեր ճյուղերին վերաբերող գրքեր՝ մոտ 7400 անուն գիրք։
Այս հարուստ ու արժեքավոր գրադարանի «հնաբնակն» է Ծաղիկ Համբարձումյանը։ Գրադարանավարի փորձառությունը սկսել է դեռևս 1983 թ-ից, 1992-ից աշխատում է ՊՈԱԿ-ի գրադարանում՝ սկզբում առաջատար գրադարանավար՝ վարիչի իրավունքով, ապա` գրադարանավար։ Որքան էլ անհավանական թվա, բայց նա փայլուն գիտի 7000-ից ավել գրքերից յուրաքանչյուրի բովանդակությունը:
«Մեր գրադարանը ոլորտի ամենահարուստ գրադարանն է, ընդ որում ոչ թե թվաքանակի, այլ բովանդակային առումով։ Իսկապես հրաշալի հավաքածու ունենք, կան ոչ միայն ոլորտի մասնագետների համար բացառիկ նշանակության, այլև նույնիսկ հնատիպ գրքեր՝ տպագրված Վենետիկում»,- ըստ Ծ. Համբարձումյանի։
25- ամյա գրադարանի հարուստ հավաքածուն սկսվում է 1784, 85, 86 թվականներին Վենետիկում տպագրված Միքայել Չամչյանի «Պատմութիին Հայոց» եռահատորով։ Ավելի քան երկու դար առաջ է լույս տեսել այս երկը, այդ ընթացքում հայ պատմագիտությունը զարգացել է վիթխարի քայլերով, սակայն Չամչյանի պատմագիտական ժառանգությունն իր ուրույն, մնայուն տեղն ունի հայ բազմադարյան պատմագիտության անընդմեջ շղթայում և անուրանալի արժեք՝ հայ ժողովրդի պատմությունն ուսումնասիրողների համար։
1985 թ.-ին՝ առաջին հրատարակության 200- ամյա հոբելյանի առթիվ, Երևանում վերատպվել է Չամչյանի «Պատմութիին Հայոց» երկը, բայց գրադարանում հնատիպ օրինակները մինչև այսօր պահվում են։ Սակայն դրանք միակ արժեքավոր գրքերը չեն, Վենետիկի հրատարակություններին հաջորդում են 1800-ականների կեսերից մինչև 1900-ականների սկիզբը Վիեննայում, Երուսաղեմում, Պետերբուրգում, Մոսկվայում, Թիֆլիսում, Վաղարշապատում, Կոստանդնուպոլսում և խոշոր տպագրատներ ունեցող այլ քաղաքներում հրատարակված գրքերը։
Հնատիպ գրքերի մասին զրույցը Ծաղիկ Համբարձումյանին ստիպեց վերհիշել մի քանի արժեքավոր օրինակներ, որոնց անուններն առանձնակի հպարտությամբ ու աչքերի փայլով է ընթերցում. Հ. Ղուկաս Ինճիճեան – «Հնախոօսություն աշխարհագրական Հայաստանեայց աշխարհի» 1835թ․՝ Վենետիկ, Հովհաննես Շահխաթունյանց -«Ստորագրութիւն Կաթողիկէ Էջմիածնի եւ հինգ գավառացն Արարատայ» 1842թ՝ Վաղարշապատ, Արիստակես Լաստիվերցի – «Պատմութիւն» 1844թ․՝ Վենետիկ, Վակներ «Ճանապարհորդութիւն ի Հայաստան» 1851 թ․՝ Վիեննա, Գաթըրճեան Հ. Յովսեփ Վ. – «Պատմություն մատենագրութեան հայոց» 1851թ․՝ Վիեննա, Եղիշէ -«Վասն Վարդանայ եւ Հայոց պատերազմին» 1859 թ․՝ Վենետիկ, Մխիթար Այրիվանեցի «Պատմութիւն հայոց» 1860 թ․՝ Մոսկվա, Ներսես Շնորհալի- «Թորղթ ընդհանրական» 1865թ․՝ Վաղարշապատ, Մարկոս Աղաբէգեան – «Տեղեկագիր ամենայն Հայոց Կաթողիկոսութեան այժմեան վիճակին վրա» 1865թ․՝ Կ.Պօլիս, Յովհան Կաթողիկոս – «Պատմութիւն» 1867 թ․՝ Երուսաղեմ, Կրետացի Կաթողիկոս «Անցիցն իւրոց եւ Նատր Շահին պարսից» 1870 թ․՝ Վաղարշապատ, Աբել արքեպիսկոպոս – «Վաղարշապատ. Քաղաքամայր Հայաստանի հանդերձ աշխարհագրութեամբ Արարատեան նահանգի» 1874թ․՝ Վաղարշապատ, Ղևոնդ Ալիշան – «Շիրակ: Տեղագրութիուն պատկերացոյց» 1881թ․՝ Վենետիկ։
Գրքերի ցանկը երկար կարելի է թվարկել, բայց փորձառու գրադարանավարը խորհուրդ է տալիս տեղում ծանոթանալ դրանց, չէ որ ավելի պատկերավոր, քան այդ գրքերը կարող են հենց իրենք ներկայացնել իրենց, հնարավոր չէ։ Վերջին տարիներին գրադարանը հարստացել է նաև ՊՈԱԿ-ի միջոցներով Երևանում տպագրված մասնագիտական գրականությամբ։
Ի դեպ` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հարուստ գրադարանից կարող են օգտվել ոչ միայն աշխատակիցներն ու ոլորտի մասնագետները, այլև բոլոր ցանկացողները։

В ГНО “СЛУЖБА ОХРАНЫ ПАМЯТНИКОВ” ХРАНЯТСЯ ИЗДАННЫЕ В ВЕНЕЦИИ ПЕРВОПЕЧАТНЫЕ КНИГИ
Библиотека ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” действует с 1992 г. К богатой библиотеке Главного управления по охране памятников в 1992 г. прибавились собрания библиотек реставрационной мастерской Проектного института, а в 1997 г. – историко-культурного музея-заповедника “Звартноц”, и таким образом была создана библиотека ГНО.
В основном это специальная литература по археологии, архитектуре, арменоведению, истории, этнографии, культуре, здесь хранятся редкие фотоальбомы, книги по искусству. Всего около 7400 наименований книг.
“Аборигеном” этой богатой и ценной библиотеки является Цагик Амбарцумян. Она начала приобретать опыт библиотекаря еще с 1983 г., а с 1992 г. работает в ГНО, вначале в качестве ведущего библиотекаря, потом – зав. библиотекой. Как ни невероятно, однако, она блестяще знакома с содержанием более 7 тыс. книг. “Наша библиотека самая богатая библиотека в сфере охраны памятников, причем не в количественном, а в содержательном отношении. У нас по-настоящему прекрасное собрание книг. Это не только исключительные по значению, но и по специальности труды, а также изданные в Венеции первопечатные книги ”, – сказала Ц. Амбарцумян.
В богатом собрании 25-летней библиотеки хранится изданный в Венеции трехтомник “Истории Армении” Микаэла Чамчяна (1784-1786). Несмотря на то, что труд издан более двухсот лет назад, а в последующий период арменоведение развивалось гигантскими шагами, и сегодня историографическое наследие Чамчяна продолжает занимать особое место в истории армянской многовековой историографии и представляет собой неоспоримую ценность для исследователей истории армянского народа.
В 1985 г. по случаю 200-летия первого издания труд Чамчяна “История Армении” был переиздан в Ереване, однако в библиотеке и сегодня хранится первопечатный оригинал. Но это не единственные ценные книги. У нас хранятся и книги, опубликованные, начиная с 1800-х гг., в Вене, Иерусалиме, Санкт-Петербурге, Москве, Тифлисе, Вагаршапате, Константинополе и других крупных городах, где имелись типографии.
Разговор о старых книгах напомнил Цагик Амбарцумян и о нескольких ценных образцах. Она с блестящими глазами, с особой гордостью перечислила некоторые из них. Это труды Гукаса Инчичяна ‘Топография Армении” (Венеция, 1835), Ованнеса Шахатунянца “Описание соборной церкви Эчмиадзин и пяти Араратских провинций” (Вагаршапат, 1842), Аристакеса Ластаверци “История” (Венеция, 1844), Вагнера “Путешествие в Армению” (Вена, 1851), Овсепа Гатырчяна “История армянской библиографии” (Вена, 1851), Егише “О Вардане и войне армянской” (Венеция, 1859), Мхитара Айриванеци “Армянская история” (Москва, 1860), труды Нерсеса Шнорали (Вагаршапат, 1865), Маркоса Агабегяна “’Известия о положении Армянского Католикосата” (Константинополь, 1865), Католикоса Ована “История” (Иерусалим, 1867), “Повествование католикоса Абраама Кретаци о его приключениях и о Надире, шахе Персии” (Вагаршапат, 1870), Архиепископа Абеля “Вагаршапат – столица Армении в провинции Араратской” (Вагаршапат, 1874), Гевонда Алишана “Ширак” (Венеция, 1881). Можно долго перечислять список старых книг, однако опытный библиотекарь советует на месте познакомиться с ними, ведь лучше, чем они сами себя, их невозможно представить. В последние годы библиотека обогатилась специальной литературой, изданной на средства ГНО .
Кстати, библиотекой могут пользоваться не только сотрудники ГНО “Служба охраны памятников” и специалисты данной области, но и все желающие.