«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքը վերածվել է յուրօրինակ ճամբարի։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2017» ծրագրի շրջանակում, հուլիսի 13-ից մեր երկրում են աշխարհի տարբեր անկյուններից (Կորեա, Հոնկոնգ, Իսպանիա, Ֆրանսիա, Պորտուգալիա, Լեհաստան, Լատվիա) ժամանած 14 երիտասարդ կամավորներ: Նախապես ներկայացված տարբեր երկրների ցանկից կամավորները ընտրել են հենց Հայաստանը ու մեր երկիր եկել «Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կազմակերպության միջոցով։
«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում գործող ճամբարում օտարերկրացի երիտասարդները առաջին անգամ են: Այցելել են Ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտ, տպավորվել` ներկայացված նյութով: Ճամբարականները եղել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, հիացել Սուրբ Գայանե և Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցիների ճարտարապետությամբ, շրջել` Երևանում:
Ճամբարի պետ Տաթևիկ Մկրտչյանի խոսքով օտարերկացի երիտասարդների համար մեծ պատիվ ու բացառիկ հնարավորություն է ոչ միայն տեսնել 7-րդ դարի հայկական միջնադարյան ճարտարապետության հրաշալի կառույցը՝ Զվարթնոց տաճարը, այլև ապրել դրա հարևանությամբ, հիանալ խորհրդավոր ավերակների գեղեցկությամբ, շրջել տաճարի տարածքում ու փոքրիկ «ներդրում» ունենալ «Զվարթնոց»-ի պահպանության գործում։ Նրանք մասնակցել են արգելոց-թանգարանի սանիտարական մաքրման աշխատանքներին։
Ծրագրի շրջանակում ճամբարի մասնակիցների համար ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժինը նախաձեռնել էր գեղանկարչության վարպետության դաս, որն անցկացրել է գեղանկարիչ, Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի նկարիչ Արեգ Միրիջանյանը։ Նրա մի քանի խորհուրդներից ու տարբեր նյութերի հետ աշխատելու նրբությունները բացատրելուց հետո, երիտասարդները թղթին են հանձնել Զվարթնոց տաճարի իրենց ընկալումը։
Իսպանուհի Իզաբել Լապուենտեն հաջողություն է համարում Զվարթնոց տաճարով օրվա տարբեր ժամերին հիանալու բացառիկ հնարավորությունը, նրա համար այս ծրագիրը Հայաստանի մշակույթի ու պատմությանը ծանոթանալու հրաշալի առիթ էր, որը չէր կարող բաց թողնել։ Կորեացի Ջիվոն Չոյն էլ ուրախ է, որ իրեն հնարավորություն է ընձեռնվել 7-րդ դարի հրաշալի տաճարին ծանոթանալ ոչ թե զբոսաշրջիկի, այլ տեղացիների նման։
«Հոնկոնգում նման տաճարներ չկան, «Զվարթնոցը» տպավորում է իր շքեղությամբ ու խորհրդավորությամբ,-անկեղծանում են Հոնկոնգից եկած երկու կամավորները։
Երիտասարդներից շատերը տեղեկացված էին Հայոց ցեղասպանության մասին և դա է պատճառը, որ ցանկություն են հայտնել տեսնել «Խոստում» ֆիլմը:

ХРАМ ЗВАРТНОЦ ГЛАЗАМИ ИНОСТРАНЦЕВ
Территория историко-культурного музея-заповедника «Звартноц»  превратилась в уникальный лагерь. В рамках программы ЮНЕСКО «Патримонито 2017», 13-го июля  в нашу страну прибыли 14 волонтеров из разных уголков мира (Корея, Гонконг, Испания, Франция, Португалия, Польша, Латвия). Из заранее представленного списка различных стран волонтеры выбрали именно Армению, и, при содействии республиканского штаба добровольных работ «Студенческих Отрядов Армении» (СОА), приехали в нашу страну.
Иностранные волонтеры впервые посетили лагерь, действующий на территории историко-культурного музея-заповедника «Звартноц». Они посетили музей Геноцида армян и были очень впечатлены представленным материалом. Участники лагеря также  посетили Эчмиадзинский кафедральный собор, восхищались архитектурой храмов Гаяне и Рипсиме и прогулялись по Еревану.
По словам директора лагеря Татевик Мкртчян, для иностранных волонтеров большая честь и  уникальная возможность не только увидеть здание средневековой армянской архитектуры 7-го века – Звартноц,но и жить по соседству, иметь возможность восхищаться красотой загадочных руин, осмотреть территорию храма и внести свой небольшой «вклад» в дело сохранения Храма. Они приняли участие в санитарной очистке территории музея-заповедника.
В рамках проекта, отдел популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей ГНО организовал мастер-класс по живописи для участников лагеря, который провел художник Ереванского драматического театра имени Грачья Капланяна Арег Мириджанян. После того, как он дал несколько советов и объяснил нюансы работы с различными материалами, участники лагеря передали на бумаге свое восприятие храма «Звартноц».
Изабель Лапуэнте из Испании считает удачей исключительную возможность восхищаться Храмом в любое время дня. Для нее этот проект стал возможностью ознакомиться с культурой и историей Армении, которую она не могла пропустить.   Дживон Чой  из Кореи же был счастлив, что имел возможность ознакомиться с  историей храма 7-го века как местный житель, а не как турист.
«В Гонконге таких храмов нет, «Звартноц» поражает своим великолепием и таинственностью»,- откровенно признались два волонтера из Гонконга.
Многие из участников лагеря были хорошо осведомлены об истории Геноцида армян и по этой причине выразили желание посмотреть фильм «Обещание».