«Մարզային ծառայությունների լիազորությունները կընդլայնվեն։ Նախատեսվում է, որ այսուհետև այն մարզերում, որտեղ կան արգելոց-թանգարաններ, դրանց և դրանց տարածքում առկա այլ պատմամշակութային միավորների պահպանությունն իրականացվելու է մարզային ծառայության համապատասխան պահպանական գոտիների հուշարձանների պահապանների կողմից։ Միաժամանակ վերջիններիս իրավունք է վերապահվելու միայն հուշարձանի պահպանության մասով վերահսկել արգելոց-թանգարանի աշխատակիցների աշխատանքը»,- ասել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը: Նրա խոսքով, հուշարձանի պահապանը պահակ չէ։ Հուշարձանի պահապանները կարող են լրացուցիչ բեռ վերցնել` ուշադրության կետրոնում պահելով նաև արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների տարածքների հուշարձանները: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի մոտեցումն այն է, որ նման հակակշիռ ստեղծելու արդյունքում կշահի և´ աշխատանքը, և´ հուշարձանը։ Ա. Թարվերդյանի խոսքով նման մոտեցման նպատակը ծագող խնդիրներին առավել օպերատիվ լուծումներ տալն է։
«Մասնագետների պատրաստվածության առումով պետք է կարողանանք բարձր մակարդակ ապահովել», -իր խոքում ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրենը:
ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պատասխանատուները կազմակերպության ղեկավարությանը զեկուցել են իրենց կատարած աշխատանքների, հուշարձանների տարածքներ այցելությունների, ՏԻՄ մարմինների հետ գործակցության մասին: ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Կարեն Փահլևանյանը մեկ անգամ ևս շեշտել է, որ պետք է ուշադիր լինել իրավախախտումների փաստերի նկատմամբ և, մասնավորապես, արգելել հին գերեզմանոցների տարածքներում հուղարկավորությունները, բացառությամբ օրենքով սահմանված կարգով թույլատրվող դեպքերի: Նրա խոսքով, այս հարցում մեծ է նաև համայնքների ղեկավարների պատասխանատվությունը և մարզային ծառայությունները պետք է աշխատեն այդ ուղղությամբ: Անհրաժեշտ է նաև աշխատանքներ իրականացնել բնակչության շրջանում:
2018 թ. «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերի շարքը կհամալրվի ևս մեկով` կկազմավորվի «Բջնի» արգելոցը (գտնվում է ՀՀ Կոտայքի մարզի Բջնի համայնքում), կիրականացվեն զարգացման հեռանկարային ծրագրեր՝ ենթակառուցվածքների զարգացում, տոմսային տնտեսության ձևավորում և այլն: Նոր մասնաճյուղի կազմավորման հարցում էլ ՊՈԱԿ-ի տնօրենությունը ակնկալում է մարզային ծառայության պատասխանատուների աջակցությունը:
ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Կարեն Փահլևանյանի դիտարկմամբ առաջիկայում անհրաժեշտ է զբոսաշրջիկների հոսքի մոնիթորինգ անցկացնել` հասկանալու ինչպիսին է այցելուների հոսքը հուշարձանի տարածք:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենությունը առաջիկայում աշխատանքային խորհրդակցություններ կանցկացնի նաև մյուս մարզերում:

А. ТАРВЕРДЯН: «РЕГИОНАЛЬНЫЕ СЛУЖБЫ ДОЛЖНЫ ВЗЯТЬ НА СЕБЯ ТАКЖЕ ФУНКЦИИ НАДЗОРА»
«Полномочия региональных служб будут расширены. Предусматривается, что отныне в тех регионах, где есть музеи-заповедники, охрана этих и других историко-культурных единиц, находящихся на их территориях, будет осуществляться хранителями памятников соответствующих защитных зон региональных служб. В то же время, последние будут иметь право контролировать работу сотрудников музеев-заповедников только в части охраны памятников», – сказал директор ГНО «Служба охраны памятников» Ара Тарвердян. По его словам, хранитель памятника не охранник.  Хранители памятников могут взять на себя дополнительное бремя, сохраняя в центре внимания также памятники заповедников и музеев-заповедников. Такой подход директора ГНО заключается в том, что в результате создания такого противовеса выиграет и работа и памятник. По словам А. Тарвердянa, цель такого подхода заключается в том, чтобы наиболее оперативно находить решения возникающих проблем.
«В плане готовности специалистов мы должны обеспечить их высокий уровень», – сказал в своей речи директор ГНО.
Ответственные лица региональной службы ОИС Котайка доложили руководству организации о проделанных ими работах, посещениях территорий памятников и сотрудничестве с органами местного самоуправления. Зам. директора ГНО Карен Пахлеванян в очередной раз подчеркнул, что необходимо быть внимательным к фактам правонарушений и, в частности, запрещать захоронения на территориях старых кладбищ, за исключением случаев, разрешенных законом. По его слову, в этом вопросе также велика ответственность руководителей общин и региональные службы должны работать в этом направлении. Также необходимо осуществлять работы среди населения.
В 2018 г. ряд филиалов ГНО «Служба охраны памятников» пополнится еще одним – будет сформирован заповедник «Бжни» (находится в общине Бжни марза Котайк РА), а также будут реализованы перспективные проекты развития: развитие инфраструктур, создание билетной системы и т.д. В вопросе формирования нового филиала дирекция ГНО также ожидает поддержки ответственных лиц региональной службы.
По наблюдениям зам. директора ГНО Карена Пахлеваняна, в ближайшем будущем необходимо провести мониторинг потока туристов, чтобы понять каков поток посетителей на территорию памятника.
Дирекция ГНО «Служба охраны памятников»  в ближайшем будущем также проведет рабочие совещания в других областях.