ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժինն ու ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայությունը համատեղ կազմակերպել են «Ճանաչենք մեր քաղաքի պատմամշակութային ժառանգությունը» խորագրով մրցույթ-վիկտորինա Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի Մանուկ Աբեղյանի անվան հենակետային թիվ 3 ավագ դպրոցում:
Երևան քաղաքի պատմության և մշակութային ժառանգության մասին իրենց գիտելիքներով մրցել են դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտներից կազմված «Արծիվներ» և «Ավրորա» թիմերը: Միջոցառումն ընթացել է թիմերի ակտիվ մասնակցությամբ և թեժ պայքարի մթնոլորտում: Ընդմիջումներին հայրենասիարական երգերի կատարումներով և պարերով հանդես են եկել դպրոցի աշակերտները:
Մրցույթին ներկա են եղել ուսուցիչներ, աշակերտներ և ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցներ: Հաղթող է ճանաչվել «Ավրորա» թիմը: Մրցույթի մասնակիցները, որպես խրախուսական հուշանվերներ, ստացել են ՊՈԱԿ-ի հրատարակած «Մեծամոր» հնագիտական նյութերի կատալոգը, իսկ դպրոցի գրադարանը՝ Թ. Թորամանյանի «Անիի միջնաբերդի հուշարձանները» գիրքը:
Միջոցառման ավարտին ելույթ է ունեցել ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության պետ Վրեժ Հաջյանը և շնորհակալություն հայտնել վիկտորինային ակտիվ մասնակցության համար, իսկ կրթօջախի պատմության ուսուցիչ Վահրամ Սիմոնյանն էլ կարևորել է աշակերտության շրջանում մշակույթի զարգացմանը միտված միջոցառումների դերն ու, մասնավորապես, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նմանօրինակ նախաձեռնությունները և հույս հայտնել, որ այդպիսի ուսուցողական միջոցառումներ ավելի հաճախ կազմակերպվեն։

КОНКУРС-ВИКТОРИНА, ПОСВЯЩЕННАЯ ПАМЯТНИКАМ ЕРЕВАНA
Отдел популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей ГНО и региональная служба ОИС Еревана совместно организовали конкурс-викторину под названием «Познаем историко-культурное наследие нашего города», которая пройдет в  опорной старшей школы № 3 имени Манука Абегяна при Ереванском государственном университете архитектуры и строительства (ЕГУАС).
Своими знаниями об историческом и культурном наследии г. Ереван посоревновались команды «Орлы» и «Аврора», состоящие из учащихся 10-го класса. Мероприятие прошло при активном участии команд и в атмосфере напряженной борьбы. В перерывах, ученики школы выступали с исполнениями патриотических песен и танцами.
На конкурсе присутствовали учителя, ученики и сотрудники ГНО. Победителем была признана команда «Аврора». В качестве поощрительных сувениров, участники конкурса получили каталог археологических материалов «Мецамор», опубликованный ГНО, а библиотека школы – книгу Т. Тораманяна «Памятники цитадели Ани».
K концу мероприятия начальник региональной службы ОИС Еревана Вреж Аджян выступил с речью и поблагодарил за активное участие в викторине, а учитель истории учебного заведения Ваграм Симонян подчеркнул важность роли мероприятий, направленных на развитие культуры среди учеников и, в частности, подобных инициатив ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” и выразил надежду, что такие поучительные мероприятия будут организовываться чаще.