Գեղարքունիքի մարզի Ներքին Գետաշեն համայնքի տարածքում գտնվող Կոթավանք եկեղեցուց ոչ հեռու գյուղամիջյան ճանապարհի եզրին շինարարական աշխատանքների իրականացման ժամանակ (եկեղեցու վերականգնման նախագծից շեղվելու արդյունքում) բացվել են զարգացած և ուշ միջնադարին վերաբերող մի քանի տասնյակ խաչքարեր, տապանաքարեր: Խաչքարերի և որոշ տապանաքարերի վրա հայերեն արձանագրություններ կան: Տարածքից հայտնաբերվել են նաև 13-16 դարերով թվագրվող կենցաղային և ջնարակված խեցեղենի բազմաթիվ բեկորներ ու մարդկային մասունքներ, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ տարածքը ժամանակին եղել է աշխարհիկ ու հոգևոր կառույցների համալիր:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունում անցկացված խորհրդակցության ընթացքում նախարար Արմեն Ամիրյանն օրերս հանձնարարել էր անհապաղ աշխատաքային հանձնախումբ ստեղծել և փորձել խնդիրը կարգավորել նախագծային լուծումներով, այդ ընթացքում մասնագետների խումբ գործուղել՝ ուսումնասիրելու, արձանագրելու հայտնաբերվածը, նաև փորձել մասնագիտական լուծումներով վերականգնել նախագծից շեղվելու արդյունքում հուշարձանին պատճառված վնասը։
Հիմք ընդունելով ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի հանձնարարականը՝ հայտնաբերվածի ուսումնասիրության մասով , ինչպես նաև` ԿԳ նախարարության Գիտության պետական կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող «Ենթակառուցվածքի պահպանման և զարգացաման» ծրագիրը, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմաբան Կարեն Փահլևանյանը և գիտնական քարտուղար, հնագետ Աշոտ Փիլիպոսյանն օրերս եղան Գեղարքունիքի մարզի մի շարք հնավայրերում:
Աշոտ Փիլիպոսյանի փոխանցմամբ, Ներքին Գետաշենում բացված խաչքարերի և տապանաքարերի նախնական հետազոտության արդյունքում պարզվել են որոշ մանրամասներ դրանց պատրաստման, ժամանակաշրջանի, վերաօգտագործման և պատմամշակութային նշանակության մասին:
«Տարածքն ամբողջությամբ ուսումնասիրված չէ և, հավանական է, որ կարող են ի հայտ գալ նոր խաչքարեր ու տապանաքարեր: Ընդհանուր համապատկերին իրազեկվելուց հետո ՊՈԱԿ-ը գործնական միջոցներ կառաջարկի հուշարձանի պահպանության, ուսումնասիրման, վերականգնման, ամրակայման, հանրահռչակման ուղղությամբ: Դա նոր հորիզոններ կբացի «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական հետազոտությունների ոլորտում, որի արդյունքում կներկայացվի նաև հիմնովին մշակված հայեցակարգ` հնավայրը արգելոցի վերածելու համար», -ասաց Աշոտ Փիլիպոսյանը:

Неподалеку от церкви Котаванк, расположенной в общине Неркин Геташен Гегаркуникского марза, в ходе строительных работ на крайней части внутрисельской дороги (в результате отклонения от проекта реконструкции церкви) были выявлены несколько десятков хачкаров, надгробных камней эпохи развитого и позднего средневековья. На хачкарах и некоторых надгробных камнях имеются надписи на армянском языке. На этой территории были найдены также многочисленные фрагменты бытовой и глазурованной керамики 13-16 вв., а также человеческие останки, что позволяет предположить, что она когда-то была комплексом светских и религиозных сооружений.
На днях, в ходе совещания, проведенного в Министерстве культуры РА, министр Армен Амирян дал поручение немедленно создать рабочую комиссию и попытаться решить вопрос проектными решениями, а за это время группа командировать группу специалистов с целью исследовать, протоколировать находку, а также попытаться профессиональными методами восстановить ущерб, нанесенный памятнику в результате отклонения от проекта.
На основании поручения министра культуры РА Армена Амиряна относительно исследования находки, а также проект «Сохранения и развития инфраструктуры», финансируемый Государственным комитетом по науке Министерства образования и науки РА (ГКН МОН РА), зам. директора ГНО «Служба охраны памятников» по науке, историк Карен Пахлеванян и ученый секретарь, археолог Ашот Пилипосян недавно посетили ряд древнейших поселений марза Гегаркуник.
По словам Ашота Пилипосяна, в ходе предварительного исследования хачкаров и надгробных камней, открытых в Неркин Геташене, были выявлены некоторые подробности об их подготовке, датировке, переиспользовании и историко-культурном значении.
«Территория пока еще полностью не изучена и, вполне вероятно, что, могут быть выявлены новые хачкары и надгробные камни. После ознакомления с общей ситуацией, ГНО предложит практические методы охраны, исследования, реконструкции, укрепления и популяризации памятника. Это откроет новые горизонты в области научных исследований ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», в результате чего будет представлена тщательно разработанная концепция превращения древнейшего поселения в заповедник», – отметил Ашот Пилипосян.