ԹԱՆԳԱՐԱՆՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՎԱՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ` ՎԱՅՈՑ ՁՈՐՈՒՄ
«Թանգարանների միջազգային օրվա»  և «Թանգարանների գիշեր» օրերի շրջանակում միջոցառումներ են անցկացվել Վայոց ձորի մարզի տարբեր համայնքներում: Մասնավորապես` «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում և Վերնաշեն համայնքի միջնակարգ դպրոցում «Ազատագրական պայքարի պոռթկումը Սարդարապատում» և «Թանգարանները ու տեղեկատվական տեխնոգիաները» խորագրերը  կրող բաց դասեր են կազմակերպվել: Հանրակրթական դպրոցում բացվել է նաև Սարդարապատի հերոսամարտի նկարների ցուցադրություն:
«Ազատագրական պայքարի պոռթկումը Սարդարապատում» միջոցառումը  ուղեկցվել  է  Ա. Տերտերյանի, Է. Հովհաննիսյանի «Սարդարապատ», Ա. Գևորգյանի « Սարդարապատ» և  Տ. Մանսուրյանի «Սպիտակ անուրջներ» ստեղծագործություններով: Միջոցառմանը մասնակցել են Վերնաշենի դպրոցի միջին և բարձր դասարանների 50-ից ավելի  աշակերտներ, մանկավարժներ, Եղեգնաձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջի ուսանողներ, Վայոց  ձորի մարզպետարանի կրթության վարչության պետ Ա. Ղազարյանը, այլք:
«Թանգարանները և տեղեկատվական տեխնոլոգիաները» թեմայով բաց դասի ընթացքում  խոսել են թանգարաններում ժամանակակից կապի միջոցների կիրառման մասին: Դպրոցականներին ներկայացվել է ՊՈԱԿ-ի պաշտոնական`hushardzan.am  կայքէջը, որտեղ զետեղված են նախորդ միջոցառմումների մասին հաղորդագրություները, լուսանկարները:
Օրվա խորհրդին համահունչ միջոցառում է անցկացվել նաև Արենիի միջնակարգ  դպրոցի  6-րդ և 7-րդ դասարանների աշակերտների համար: Ներկայացվել են մարզի  պատմամշակութային հուշարձանները: ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուները  խոսել են  «Թռչունների քարանձավ»-ի, Նորավանքի վանական համալիրի և Արենիի Ս. Աստվածածին եկեղեցու  պատմության  մասին:

МЕРОПРИЯТИЯ В ВАЙОЦ ДЗОРЕ, ПОСВЯЩЕННЫЕ МЕЖДУНАРОДНОМУ ДНЮ МУЗЕЕВ
В рамках событий «Международный день музеев» и «Ночь музеев» в нескольких общинах марза Вайоц Дзор были проведены различные мероприятия. В частности,  в историко-культурном музее-заповеднике «Университет Гладзора» и средней школе общины Вернашен были организованы открытые уроки под названиями «Всплеск освободительной борьбы в Сардарапате» и «Музеи и информационные технологии». В средней школе также открылась выставка фотографий с Сардарапатской битвы.
Мероприятие «Всплеск освободительной борьбы в Сардарапате» сопровождалось произведениями «Сардарапат» А. Тертеряна и Э. Оганесяна,  «Сардарапат» А. Геворгяна и «Белые Грезы» Т. Мансуряна. В мероприятии приняли участие более 50 учащихся средних/старших классов и преподавателей школы Вернашена, студенты Ехегнадзорского регионального государственного колледжа, начальник отдела областной администрации Вайоц Дзора А. Казарян.
В ходе открытого урока «Музеи и информационные технологии»  были обсуждены вопросы, связанные с применением в музеях современных средств связи. Школьникам представили официальную web-страницу ГНО, где размещены статьи и фотоматериалы о предыдущих мероприятиях.
Подобное мероприятие было проведено и для учащихся 6-го и 7-го классов средней школы Арени. Были представлены историко-культурные памятники марза. Ответственные лица региональной службы ОИС также рассказали об истории «Птичьей пещеры», монастырского комплекса Нораванк и церкви Сурб Аствацацин (Св. Богоматери) Арени.