«Հուշարձանի պահապանը պետք է գիտելիքների լավ բազա ունենա, իմանա իրեն ամրակցված հուշարձանի պատմական նշանակությունը, պահպանական գոտին, իրավական գիտելիքներ ունենա: Համայնքների ղեկավարների հետ աշխատանքի ընթացքում շատ հաճախ դժվարությունների առաջ եք կանգնում և սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ գյուղապետերից լավ պետք է տիրապետեք իրավական դաշտին», -Արագածոտնի մարզային ծառայության պատասխանատուների հետ անցկացված աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում ասել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
«Աշխատանքին պետք է մոտենալ մեծ պատասխանատվությամբ: Հաճախ չիմացության պատճառով համայնքների ղեկավարները հուշարձանի՝ գերեզմանոցների տարածքներում հուղարկավորության թույլտվություն են տալիս: Վկան՝ Սանահին վանական համալիրի, նաև՝ մի քանի այլ հուշարձանների տարածքներում արձանագրված իրավախախտումներն են: Պետք է մեր մարզային ծառայության աշխատակիցը գերազանց տիրապետի օրենքի տառին, որպեսզի հնարավորինս զերծ լինենք գոնե այս բնույթի իրավախախտումներից», -նշել է ՊՈԱԿ-ի տնօրենը:
«Հարգանք մեր ծառայության ու մշակութային ժառանգության պահպանության հանդեպ», -սա լավագույն մոտեցումն է, որ մենք ակնկալում ենք համայնքների հետ գործակցությունից», -ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը:
Նրա համոզմամբ հուշարձանի պահպանության հարցում պատասխանատու են նաև համայնքները և գործակցությունից կշահի միայն մշակութային ժառանգությունը:
Խորհրդակցության ընթացքում նշվել է, որ արդյունավետ է գործակցությունը Աշտարակի քաղաքապետի, Ապարանի, Ուջանի, Կաթնաղբյուրի, Դաշտադեմի, Օշականի, Կարբի, Հարթավանի համայնքների ղեկավարների հետ:
Ի դեպ, նախատեսվում է առաջիկայում ծալաթերթեր /բուկլետներ/ ու օրենսդրական բազա ներառող խտասկավառակներ տրամադրել համայնքների ղեկավարներին:
ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը լսել է նաև մարզային ծառայության աշխատակիցներին: Նրանք ներկայացրել են իրենց ամրակցված հուշարձանների տարածքները, ընթացիկ խնդիրները:
Աշխատանքի արդյունավետ կազմակերպման նկատառումով հստակ հանձնարարականներ են տրվել: Գործառույթների թերի իրականացման մասով՝ դիտողություններ արվել որոշ աշխատակիցներին:
Աշխատանքային խորհրդակցությունների արդյունքների ամփոփելուց հետո ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը կհանդիպի նաև մարզպետների հետ: Նմանօրինակ հանդիպումներ արդեն իսկ կայացել են Շիրակի և Արարատի մարզերում:

A.TARVERDYAN: “MONUMENT KEEPER SHOULD BE WELL AWARE OF LEGISLATION”
“Monument keeper should have good knowledge, know the historical significance of the monument under his protection, reservation zone, and have knowledge about laws. During the work with the heads of communities we face many difficulties quite often and I won’t be mistaken to say that you should know the legislation better than the village elders”, mentioned “Protection service” NCSO’s director Ara Tarverdyan during the working meeting the employees of Aragatsotn regional service.
“The work should be done with a great responsibility. Very often the heads of communities give a permission of burial in cemeteries because of ignorance. The evidence of it are the offenses minuted in the territory of Sanahin monastic complex and other monument territories. The employee of our regional service should be well aware of law to stay away from this kind of offenses as much as possible”, mentioned NCSO’s director.
“Respect towards our service and cultural heritage”, this is the best approach that we expect from our cooperation with communities”, added NCSO’s deputy director Karen Pahlevanyan.
He is sure that the communities are also responsible for monuments protection and cultural heritage will only win from the cooperation.
It was mentioned during the meeting that the cooperation with Ashtarak’s mayor, and Aparan, Ujan, Katnaghbyur, Dashtadem, Oshakan, Karbi, Hartavan community heads is quite effective.
By the way flyers, brochures and discs concerning legal base are planned to be given to community heads in the nearest future.
NCSO’s directorate also listened to the employees of regional services. They presented the monument territories under their protection, and present problems.
Exact recommendations were given for effective work organization. Some employees were given notices for not implementing their work perfectly.
After briefing the results of working meetings NCSO’s directorate will meet with community heads as well. Meetings like that have already taken place in Shirak and Ararat regions.