ՓԱՌԱՏՈՆԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ՀԱՆՐԱՀՌՉԱԿՎԵԼ ԵՆ ՊՈԱԿ-Ի ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐԸ
ԱԺ պատգամավոր Նարեկ Մկրտչյանի նախաձեռնությամբ երեկ  Արմավիրի մարզի սահմանամերձ Երվանդաշատ համայնքում կայացել է «Փառատոնը սահմանին․ պատմական մայրաքաղաքներ՝ Երվանդաշատ, Բագարան» խորագիրը կրող միջոցառմումը:  Տոնական տրամադրությունը և ջերմ մթնոլորտը համախմբել ոչ միայն մոտակա համայնքների բնակիչներին: Սիրված երգիչների ու պարային համույթի կատարումներին նույնիսկ կիզիչ տապը  չխանգարեց  իսկական տոնախմբության վերածել  օրը:
Ի թիվս այլ  կազմակերպությունների՝ Մաչանենց Արվեստի դպրոց, Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարան, Երիտասարդ պատմագետների ասոցիացիա և այք, փառատոնին մասնակցել է նաև՝  «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը:
Ներկայացվել  է  ֆոնդերի՝ բրոնզ-երկաթեդարյան զենքի օրինակների ցուցադրություն՝ դաշույններ, նիզակներ, նետասլաքներ, գուրզ,  նաև՝ կարասներ:  «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը ներկայացրել էր նաև վերջին  հրատարակությունները:
Տաղավարը հետաքրքությամբ են դիտել պետական պաշտոնյաները, Հայաստանում ՌԴ սահմանապահ զորքերի հրամանատարական կազմը, նաև՝ բնակիչները:
Ողջունելով ներկաներին միջոցառման կազմակերպիչները համոզմունք են հայտնել, որ այս նախաձեռնությամբ  Երվանդաշատ ու Բագարան համայքները շենացնելու մեկնարկն է տրվել:
«Մենք կանգնած ենք պատմական մայրաքաղաքի հողի վրա, ուր հայոց պետականությունը վերելքի փուլ է ապրել: Այսօր մենք Հայաստանի Հանրապետության նորօրյա պատմության մի նոր փուլ ենք ապրում և շատ կարևոր է վերադառնալ  մեր արմատներին: Այո,  սահմանին հարաբերական անդորր է, կրակոցներ չկա: Բայց չպետք է մոռանալ, որ հայրենիքի յուրաքանչյուր սահման՝ սահման է իր ողջ ընկալմամբ: Մենք այդ սահմանի շենացմամբ ասեիք ունենք աշխարհին: Շատ կարևոր է այս համայնքների ճանապարհների նորոգումը: Նախատեսում ենք սկսել աշխատանքները այս տարի կամ հաջորդ տարի գարնանը: Սա կարևոր սկիզբ կլինի, որպեսզի  զբոսաշրջիկին ու ներդրողին հրավիրենք մեր երբեմնի մայրաքաղաքներ ու շեն համայնքներ», – իր խոսքում ասել է  Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը: Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների զարգացման նախարարը, Արմավիրի մարզպետի ուղեկցությամբ շրջել է տաղավարներով՝ ծանոթացել  աշխատանքներին:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացրած հնագիտական հետաքրքիր  գտածոներին   նախարար Պապիկյանը մեծ հետաքրքրությամբ է ծանոթացել, ապա մասնակցել է կաղապարով հնագիտական զենքի և զարդերի օրինակներ ձուլելու աշխատանքին: Տուֆից պատրաստված երկփեղկ կաղապարների մեջ, հնագիտական օրինակների նմանությամբ անագ է լցվել, հալեցվել: Նյութի սառելուց հետո, Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարը բացել է կաղապարների փեղկերը՝ ներկաներին ցույց տվել ստացված հնագիտական նյութի նմանօրինակը՝ նետասլաքը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը նախարար Պապիկյանին նվիրել  է կազմակերպության  հրատարակություններից՝ «Ջուղա. Հարյուրամյա ցեղասպանության վկա» ալբոմը և «Մեծամորի ոսկին» կատալոգը:
ՊՈԱԿ-ի հնագետների օգնությամբ հնագիտության հետաքրքիր աշխարհի «գաղտնիքներին» են ծանոթացել նաև դպրոցականները, ովքեր  ոգևորությամբ են հետևել կազմակերպության աշխատակիցներ՝ Տիգրան Զաքյանի ու Ներսես Մամիկոնյանի՝ կաղապարների օգնությամբ նետասլաք ու դաշույն պատրաստելուն:
Տաղավարից  քիչ հեռու ՊՈԱԿ-ի հնագետները նաև արհեստական «պեղավայր» էին ստեղծել: «Հետաքրքրաշարժ հնագիտություն» ուսուցողական խաղի մասնակիցները՝ Բլեյան կրթահամալիրի սաներ, համայնքի դպրոցականներ նախ ծանոթացել են հնագիտության, պեղումների մեթոդներին, անհրաժեշտ տեսական գիտելիքներ ստացել  հնագիտական պեղումների վերաբերյալ,  պեղումների ժամանակ հնարավոր գտածոների, դրանց հետագա ուսումնասիրության ընթացքի և թանգարանային ցուցադրությունում տեղ գտնելու վերաբերյալ:
Խաղի մասնակիցները՝ «հնագետ», «հնամարդաբան», «հնակենդանաբան», «հնաբուսաբան», «վերականգնող» պեղումներ են իրականացրել: Խոզանակների, հատուկ գործիքների միջոցով նրանք մաքրել են տարածքը, հավաքել  պեղված առարկաները՝ խեցեղենի բեկորներ, մետաղյա իրեր, կենդանական ոսկորներ, նաև՝ տարածքի չափումներ արել: Արդյո՞ք հետագայում  նրանցից ոմանք կընտրեն հնագետի մասնագիտությունը պարզ չէ, բայց, որ մասնագիտության գաղտնիքներին հետաքրքությամբ էին ծանոթանում փաստ է: Խաղի կեսից «հնագետներ»-ին էին էին միացել  նաև 3-5 տարեկան մի քանի փոքրիկներ, ովքեր ավելի  մեծ ջանասիրությամբ էին փորում տարածքը:
ՊՈԱԿ-ի մասնագետների` հնագետի, հնամարդաբանի և վերականգնողի օգնությամբ «հնագիտական պեղումներ իրականացնող» դպրոցականները իրենց աշխատանքը եզրափակել են հայտնաբերված նյութերը՝ մաքրելու, վերականգնելու և  ամրակայելու նպատակով «լաբորատորիա» տեղափոխելով:

Вчера по инициативе депутата НС РА Нарека Мкртчяна в приграничной общине Ервандашат марза Армавир состоялось мероприятие под девизом “Фестиваль приграничью. Исторические столицы: Ервандашат, Багаран”. Праздничное настроение, теплая атмосфера объединили не только жителей ближайших общин. Даже обжигающий зной не помешал любимым певцам и танцевальным ансамблям превратитить день в настоящий праздник.
В числе организаций – школa искусств Мачаненц, Краеведческий музей Егегнадзора, Ассоциация молодых историков и др., в фестивале приняла участие ГНКО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников”.
Из фондов ГНКО экспонировались образцы оружия периодов бронзы-железа: кинжалы, копья, стрелы, булава, а также карасы. ГНКО “Служба по охране…” представила и свои последние научные издания.
Павильон с интересом посетили государственные должностные лица, командный состав приграничных войск РФ, а также жители приграничных поселений.
Организаторы мероприятия, приветствуя присутствующих, выразили уверенность, что подобная инициатива дала старт для благоустройства общин Ервандашат и Багаран.
“Мы стоим на земле исторической столицы, где армянская государственность пережила период подъема. Сегодня мы переживаем новую фазу в развитии современной истории Республики Армения и важно обратиться к своим корням.
На этой границе сейчас царит относительное спокойствие, нет выстрелов. Однако не следует забывать, что любая граница Родины – это граница во всех смыслах. Благоустройством этой приграничной территории мы многое говорим миру. Очень важно отремонтировать ведущие в общины дороги. Мы предусматриваем приступить к работе в этом году или весной следующего года. Это будет важное начало для того, чтобы пригласить туристов и инвесторов в наши бывшие столицы и благоустроенные общины”, – сказал министр Территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян.
Министр Территориального управления и инфраструктур РА в сопровождении марзпета (глава области) Армавира осмотрел павильоны, познакомился с работами.
С большим интересом министр С. Папикян осмотрел представленные ГНКО «Служба по охране…” интересные археологические находки, принял участие в работе по плавке в форме аналогичных образцов археологического оружия.
В двустворчатые формы из туфа быстро влился расплавленный маталл. После его остывания, министр открыл створки формы и показал присутствующим полученный образец – стрелу.
Директор ГНКО “Служба по охране…” Ара Тарвердян подарил министру Территориального управления и инфраструктур РА Сурену Папикяну, изданный ГНКО альбом «Джуга. Свидетель векового геноцида» и каталог «Золото Мецамора».
С помощью археологов ГНКО к тайнам интересного мира археологии также приобщились школьники. Они с нескрываемым интересом следили за работой сотрудников организации: Тигран Закян и Нерсес Мамиконян при помощи форм изготовили копье и кинжал.
Недалеко от павильона археологи ГНКО создали и искусственное место раскопок.
Участники интересной обучающей игры “Занимательная археология”, воспитанники образовательного университета Блеян, учащиеся общины познакомились с методами археологических раскопок, получили необходимые для этого знания, познакомились с тем, как исследовать и классифицировать возможные археологические находки, узнали об их месте в музейной экспозиции. Участники игры – “археолог”, “антрополог”, “палеозоолог”, “палеоботаник”, “реставратор”, осуществляли так наз. “раскопки”. С помощью щеток, специальных инструментов они очищали территорию, собирали обнаруженные в процессе раскопок предметы: черепки керамики, металлические изделия, кости животных, а также осуществляли обмер территории. Неясно, выберет ли кто-либо из них в будущем специальность археолога, однако, факт, что они с интересом приобщились к тайнам профессии. К концу игры к “археологам” присоединились и несколько 3-х-5-летних малышей, которые с большим усердием рыли землю.
С помощью специалистов ГНКО – археологов, антропологов и реставраторов, участвующие в “раскопках” школьники перенесли находки в “лабораторию” с тем, чтобы их очистить, реставрировать и укрепить.