«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում ամփոփել են 2019 թ․ առաջին կիսամյակը: Մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների պատասխանատուները ներկայացրել են կատարած աշխատանքները, մարզերում հուշարձանների պահպանության ոլորտում առկա խնդիրները:
2019թ․-ի վեց ամիսների ընթացքում արձանագրվել է 19 իրավախախտում՝ գանձախուզություն, անօրինական թաղումներ, ինքնակամ շինություններ, հողաքանդման աշխատանքներ, վանդալիզմ։ Դրանից 5-ը` Սյունիքի մարզում է արձանագրվել: Մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների պատասխանատուները իրավախախտումների դեպքերը բացահայտելու նկատառումով սերտորեն համագործակցել են իրավապահների հետ։
Խնդրահարույց ու կարևոր հարցերի շարքում՝ հուշարձանների պահպանական գոտիների բացակայությունն ու անճշտություններն են: Հաշվետվությունների երեք օրերին ընթացքում այդ մասին խոսել են մ/ծ պատասխանատուները:
ՊՈԱԿ-ի օպերատիվ արձագանքման բաժինը, տնօրենի տեղակալ Կ. Փահլևանյանի, գիտնական քարտուղար Ա. Փիլիպոսյանի հետ միասին մշտադիտարկում է իրականցրել Լոռու և Գեղարքունիքի մարզերի առավել վտանգված թվով 83 հուշարձանների տարածքներում: «Խաչքարերին նոր կյանք» ծրագրով այս տարի մարզերում շուրջ 30 խաչքար է ամրակայվել ու կանգնեցվել: Մարզային ծառայությունների պատասխանատուները խոստացան՝ մինչև հաջորդ հաշվետվություն այդ թիվը զգալի կավելանա:
Հուշարձանների պահապանների աշխատանքը բարդ է հատկապես բարձրադիր լեռնային ու սահմանամերձ շրջաններում: Տավուշի ու Արարատի մարզային ծառայության պետերը խոսել են շրջայցերի ընթացքում հանդիպող դժվարությունների մասին: Արարատի մ/ծ պետ Ռոման Կարապետյանը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ շոգ եղանակին վտանգավոր է որոշ տարածքներ գնալը՝ շատ օձեր կան: Նրա խոսքով անցանկալի հետևանքներից զերծ մնալու համար երկարաճիտ կոշիկներ են անհրաժեշտ:
«Գոշավանք» պատմաճարտարապետական արգելոցի վարիչն էլ անդրադարձել է անհատույց ու անժամկետ օգտագործման իրավունքով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին հանձնված հուշարձանի մասին: Այն պահպանության խնդիր ունի՝ քարեր են թափվում: Գոշավանքը տոմսային տնտեսություն չունի, օրվա ընթացքում շուրջ 200-250 այցելու է ունենում, որոնց համար արգելոցի վարիչը էքսկուրսիա է անցկացնում:
Հաշվետվությունը ընդունող հանձնաժողովի նախագահ, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը հանձնարարել է 10-օրյա ժամկետում զարգացման հեռանկարային ծրագիր ներկայացնել: Նույն հանձնարարականը տրվել է նաև «Բերդ» պատմամշակութային արգելոցի վարիչ Արթուր Երկանյանին: Վերջինս իր հաշվետության ընթացքում ներկայացնելով արգելոցի խնդիրներն առանձնացրել է ցուցավահանակների բացակայությունը: Արթուր Երկանյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում հիմնական ուշադրությունը դարձվել է «Տավուշի բերդ /Ցլիկ Ամրամի ամրոց/-ին:
Հաշվետությամբ են հանդես եկել նաև Վայոց ձորի մարզային ծառայությունը, «Արփի» բնապատմական արգելոցի ու «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոցների վարիչները: Վայոց ձորում տարեսկզբին իրավախախտում էր արձանագրվել՝ տապանաքար էին շրջել: Ներկայացվել են կատարված աշխատանքներն ու խոսել՝ առաջիկա ամիսներին «Գլաձոր»-ի նոր ցուցադրության կազմակերպման մասին /ներկայիս ցուցադրությունը 33 տարվա վաղեմություն ունի/: Սեպտեմբերի սկզբին Վայոց ձորում մեծ գիտաժողով է նախատեսվում, կնշվի նաև՝ Գլաձորի հիմնադրման 735 ամյակը: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալը հորդորել է աշխատանքները կազմակերպել արդյունավետ:
Գանձագողության ու գանձախուզության դեպքեր են արձանագրվել նաև Սյունիքի մարզում: «Խաչքարերին նոր կյանք» ծրագրով կանգնեցված խաչքարերի, իրավախախախտումների ու խնդիրների մասին է խոսել մարզային ծառայության պետ Արամ Դավթյանը:
ՊՈԱԿ- մասնաճյուղ՝ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցում առաջիկա ամսում կվերսկսվեն պեղումները: Մասնաճյուղի վարիչը նշել է՝ հուշարձանը «ոչնչացնելու» մասին ոչ մասնագետների անհիմն հայտարարությունները չեն ուշանա: Իսկ արշավախումբը կշարունակի նախորդ տարի կիսատ թողած աշխատանքը և ամեն ինչ կարվի պեղումների բնականոն ընթացքն ապահովվելու համար: Աշոտ Ավագյանը նաև դեպի արգելոց տանող ճանապարհի, աշխատանքային պայմանների բարելավմանը, արգելոցի տարածքում գտնվող անօրինական տաղավարի ապամոնտաժման անհրաժեշտությանն է անդրադարձել:
Հաշվետվություններով հանդես են եկել ու աշխատանքային խնդիրներին անդրադարձել ՊՄՊ Երևանի, Կոտայքի ու Արմավիրի մարզային ծառայությունները: Լոռու մարզային ծառայության պետն էլ իր հաշվետվությունը ներկայացրել է սլայդ շոուի միջոցով՝ խոսել առավել վտանգված հուշարձանների մասին: Մարզի ամենագեղեցիկ հուշարձաններից մեկը՝ «Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցն է: Տոմսային տնտեսություն չկա: ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիր ունի: Արգելոցի վարիչ Կիմիկ Սերոբյանը անդրադարձել է աշխատանքային պայմանների բարելավմանը՝ հրատապ համարելով հուշարձանի տարածքի ցանկապատումը:
Անցյալ տարվա հունիսին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստեղծվել է «Բջնի ամրոց» արգելոցը, որը գիտական ու ֆինանսական մեծ հնարավորություններ ունի: Աշխատանքի ողջ բեռը ծանրացած է արգելոցի վարիչի ուսերին: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Կարեն Փահլևանյանի խոսքով պետք է ճիշտ օգտագործել «Բջնի ամրոց» արգելոցի հնարավորությունները: Այստեղ ևս առաջիկայում կազմակերպությունը նախատեսում է տոմսային տնտեսություն ներդնել:
Արագածոտնի մարզում գտնվող «Ամբերդ ամրոց»-ի վարիչ՝ Խաչիկ սարկավագ Վարդանյանն էլ խոսել է անվտանգության կանոնները խախտող ու հուշարձանի վրա բարձրացող զբոսաշրջիկների մասին:
««Էքստրիմ»-ի սիրահար տուրիստները հաճախ ամենաբարձր տեղը, որտեղ եռագույնն է ծածանվում հասնում են հենց ուղեկցող տուրօպերատորների «խորհրդով», ինչը շատ վտանգավոր է: Չեն օգնում նույնիսկ տեղադրված ցուցանակները, մեր բանավոր հորդորները: Հնարավոր անցանկալի դեպքերից խուսափելու համար, պետք է լուծում գտնել». – իր խոսքում ասել է Խ. Վարդանյանը:
Շիրակի մարզի 1200 հուշարձանների, շրջայցերի ընթացքում հայտնաբերված անճշտությունների մասին է խոսել մարզային ծառայության պետը Վալերիկ Նազարեթյանը: Այս տարվա 6 ամիսների ընթացքում մարզում երկու խաչքար արդեն կանգնեցվել ու ամրակայվել է: Մ/ծ աշխատակիցները մինչև տարվա վերջ ևս 5-ը կկանգնեցնեն:
Հաշվետվությամբ են հանդես եկել նաև Գեղարքունիքի մարզային ծառայության պետը, «Զվարթնոց» ու «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների վարիչները: Վերջիններս խոսել են տեղեկատվական նոր վահանակների տեղադրման մասին, այցելությունների աճի մասին:
2019 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում կատարած աշխատանքները ներկայացրել են նաև «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի բաժինները:
Ամփոփելով հաշվետվությունը ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ, հաշվետվությունները ընդունող հանձնաժողովի նախագահ Կարեն Փահլևանյանն ասել է, որ անակնակալ շրջայցեր են լինելու մարզեր՝ տեղում պահապանների աշխատանքներին հետևելու համար:
«Եթե պարզվի, որ սահմանված շրջայցի գրաֆիկի օրը պահապանը հուշարձանի տարածք չի այցելել, ապա խիստ վերաբերմունք կլինի», -եզրափակել է իր խոսքը Կ. Փահլևանյանը:
Մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների վարիչներին հանձնարականները կտրվեն գրավոր:

ПОДЫТОЖЕНЫ РАБОТЫ ПЕРВОГО ПОЛУГОДИЯ 2019 Г.
В ГНКО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» подытожена работа за первое полугодие 2019 г. Ответственные лица региональных служб, заповедников и музеев-заповедников представили результаты проделанной работы, а также наличествующие в марзах проблемы, связанные с охраной памятников.
В течение шести месяцев 2019 г. зафиксировано 19 правонарушений: кладоискательство, самовольные постройки, незаконные погребения и земельные работы, случаи вандализма, из коих 5 зафиксированы в марзе Сюник. С целью выявления случаев правонарушений ответственные лица региональных служб, заповедников и музеев-заповедников тесно сотрудничали с правоохранительными органами.
Среди важных проблем – отсутствие охранных поясов или их неточность. Ответственные лица региональных служб говорили об этом в течение трех отчетных дней.
Отдел оперативного реагирования ГНКО совместно с зам. директора К. Пахлеваняном, ученым секретарем А. Пилипосяном осуществляли постоянный мониторинг территорий 83-х наиболее подверженных опасности памятников марзов Лори и Гегаркуник.
В этом году в марзах осуществлялась программа под лозунгом «Хачкарам новую жизнь». В результате чего были укреплены и установлены около 30-ти хачкаров. Ответственные лица региональных служб обещали, что к следующему отчету число их ощутимо пополнится.
Работа хранителей памятников особенно сложна в условиях высокогорья и в приграничных районах.
Начальники региональных служб Тавуша и Арарата говорили о трудностях, возникающих во время обходов территорий памятников.
Начальник региональной службы ОИС марза Арарат Роман Карапетян привлек внимание к следующему обстоятельству: в жаркую погоду некоторые территории довольно трудно обходить из-за змей. По его словам, во избежание последствий необходимо наличие высоких сапог.
Заведующий историко-архитектурным заповедником «Гошаванк» обратился к вопросу безвозмездной и бессрочной передачи памятника с правом пользования Кафедральному собору Сурб Эчмиадзин. Камни памятника осыпаются, возникла проблема его сохранения. В Гошаванке нет билетного хозяйства, в течение дня монастырь посещает около 200-250-ти посетителей, для которых заведующий заповедником проводит экскурсии.
Председатель Отчетной комиссии, зам. директора ГНКО К. Пахлеванян поручил в течение 10-ти дней представить перспективный проект развития. Подобное поручение было дано и заведующему историко-культурным заповедником Артуру Ерканяну. Последний, представляя в своем отчете стоящие перед ними проблемы, выделил отсутствие информационных табличек. Он также отметил, что в отчетный период  основное внимание уделялось «Крепости Тавуш»/«Замку Цлик Амрана».
С отчетом выступили и заведующие региональной службой Вайоц дзора, природного заповедника «Арпи» и историко-культурного музея-заповедника «Гладзорский университет».
В начале года в Вайоц дзоре было зафиксировано нарушение: перевернуто надгробие. В отчете представлены выполненные за полугодие работы и говорилось о создании новой экспозиции в музее «Гладзорский университет» (нынешняя экспозиция 33-летней давности).
В начале сентября в Вайоц дзоре предусматривается проведение конференции, на которой отметят и 735-летие основания Гладзорского университета.
Зам. директора ГНКО призывал организовывать работу результативно.
Случаи кладоискательства и краж зафиксированы в марзе Сюник. Начальник региональной службы ОИС Арам Давтян говорил о хачкарах, установленных в рамках программы «Хачкарам новую жизнь», о правовых нарушениях и проблемах.
На территории историко-культурного заповедника «Поселение «Зорац карер», филиала ГНКО, в будущем месяце начнутся археологические раскопки. Заведующий филиалом отметил, что не запоздают и необоснованные  заявления специалистов об «уничтожении» памятника. А экспедиция продолжит начатые в прошлом году работы, и все будет сделано для обеспечения нормального хода раскопок. Ашот Авагян обратился и к вопросам благоустройства ведущей к заповеднику дороги, улучшению условий труда, отметил необходимость демонтажа незаконно установленных павильонов.
С отчетами выступили и отметили рабочие проблемы начальники региональных служб ОИС города Еревана, марзов Котайк и Армавир. Начальник региональной службы ОИС марза Лори представил отчет в виде слайд-шоу, говорил о наиболее подверженных опасности памятниках. Один из красивейших памятников «Поселение «Лори берд» – историко-культурный заповедник. Билетного хозяйства здесь нет.
У дирекции ГНКО имеется проект перспективного развития подведомственных организаций. Заведующий заповедником Кимик Серобян обратился к вопросу благоустройства условий труда, затронул актуальную проблему ограждения территории памятника.
В июне прошлого года, согласно решению Правительства РА, был создан имеющий большой научный и финансовый потенциал заповедник «Крепость Бжни». Вся тяжесть работ легла на плечи заведующего заповедником. По словам зам. директора ГНКО К. Пахлеваняна, следует правильно использовать потенциал заповедника «Крепость Бжни». Здесь также предусматривается внедрение билетного хозяйства.
Дьякон Хачик Варданян, заведующий находящегося в марзе Арагацотн заповедника «Крепость Амберд», рассказал о туристах, которые, нарушая законы безопасности, поднимаются на стены памятника.
Туристы, любители экстрима, часто «по совету» экскурсовода взбираются на самое высокое место, туда, где реет триколор, что очень опасно. Не помогают даже установленные таблички с запретом, устные советы сотрудников. «Следует найти решение для того, чтобы избежать нежелательных инцендентов», – сказал Х. Варданян.
О 1200 памятниках марза Ширак, об обнаруженных во время обходов неточностях говорил начальник региональной службы Валерик Назаретян.
В течение шести месяцев сего года в марзе установлены и укреплены два хачкара. До конца года сотрудники региональной службы установят еще пять хачкаров.
С отчетами выступили начальник региональной службы ОИС марза Гегаркуник, заведующие историко-культурными музеями-заповедниками «Звартноц» и «Гарни». Последние говорили об установке новых информационных табличек, о росте посетителей.
Сотрудники отделов ГНКО «Служба по охране…» представили отчеты о работе, проделанной ими в течение первого полугодия 2019 г.
Резюмируя отчеты, зам. директора ГНКО, председатель Отчетной комиссии Карен Пахлеванян сказал, что им будут осуществлены незапланированные приезды в область с тем, чтобы на месте проследить за работой хранителей памятников.
«Если выяснится, что хранитель памятника не посетил территорию памятника в предусмотренный графиком день, то реакция будет строгой», – заключил К. Пахлеванян.
Заведующим региональных служб, заповедников и музеев-заповедников будут предоставлены рекомендации в письменном виде.