«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական խորհրդի նիստին, որը վարել է ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, մասնակցել է խորհրդի ինը անդամ: Մյուս անդամները գրավոր տեղեկացրել են գիտամեթոդական խորհրդի նախագահին զբաղվածության մասին և նախապես ուղարկել օրակարգում ընդգրկված հարցերի վերաբերյալ իրենց կարծիքները:
Գիտամեթոդական խորհուրդը քննարկել ու համապատասխան որոշումներ է կայացրել օրակարգում ընդգրկված 6 հարցի վերաբերյալ:
Քննարկվել է Գուրոսի լուսանկարների հիման վրա «Սյունիք» ալբոմի համար ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Խորեն Գրիգորյանի կողմից գրված տեքստը հրատարակության երաշխավորելու հարցը:
Գիտամեթոդական խորհրդի անդամները տեսակետ են հայտնել, որ ներկայացված նյութը լրամշակման կարիք ունի: Առաջարկ է հնչել ներկայացնել ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում պահվող Գուրոսի հավածաքուն, անդրադառնալով Գուրոսի գործունեությանը և ալբոմի համար ընտրված նկարների /ապակե սևանկարների/ լուսաբանմանը՝ ըստ թեմատիկ ուղղվածության և դրան համապատասխան բացատրական մասի:
Հրապարակվել են նաև գիտամեթոդական խորհրդի նիստից բացակայող անդմաների տեսակետները:
Նիստում քննարկվել են նաև «Գլաձորի համալսարան», «Գառնի», «Զորաց քարեր», «Մեծամոր» «Զվարթնոց» գրքույկների հրատարակության երաշխավորման հարցերը:
Առաջարկվել է օտարերկրացի զբոսաշրջիկներին առավել հանրամատչելի նյութ ներկայացնելու նկատառումով որոշակի տեղեկություններ ավելացնել գրքույկներում:

CONSECUTIVE SITTING OF THE SCIENTIFIC-METHODOLOGICAL COUNCIL WAS HELD
Nine members of the council participated in the scientific-methodological sitting of the “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations,” SNCO, hosted by Dr. Ashot Piliposyan, scientific secretary of the organization. All the other members, in a written form, informed the Chairman of the board about their employment and, in advance, sent the necessary information mentioning their views on issues that were to be discussed during the session.
The Scientific-Methodological Council discussed and made their decisions on six subjects that were included in the agenda.
The subject of sponsoring publishing of the text written for the “Syunik” album (based on the photos of Gorus) by the deputy director of the SNCO, Khoren Grigoryan, was discussed.
The members of the Scientific-Methodological Council expressed an opinion saying that the submitted material needs to be refined. A suggestion was made to present the collection of Guros kept in stocks of the SNCO, referring to the activities of Gorus and the coverage of photos (glass drawings) selected for the album, based on thematic orientation and the explanatory section.
The opinions of the members missing from the Scientific-Methodological Council meeting were also published.
Subjects related to the sponsoring of “Gladzor University,” “Garni,” “Zorats Karer,” “Metsamor,” “Zvartnots” brochures publishing were also discussed.
A suggestion was also made to add some sort of an information in the brochures with the purpose of providing foreign visitors and tourists with a more popular material.